Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala stanovisko, že nedoporučuje používat lék remdesivir proti nákaze COVID-19. Podle ní chybějí jakékoli důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí nebo u nich snižuje potřebu plicní ventilace.
Antivirotický lék remdesivir získal celosvětovou pozornost coby potenciálně účinný lék pro pacienty s vážným průběhem koronaviru a zdravotníci jej čím dál častěji používají při léčbě pacientů v nemocnici. Jeho skutečná účinnost v klinické praxi ale zůstává nejistá.
„WHO vydala podmíněné doporučení proti užívání remdesiviru u hospitalizovaných pacientů s covidem-19 bez ohledu na závažnost onemocnění, protože v současné době neexistují důkazy o tom, že remdesivir zlepšuje přežití a další výsledky u těchto pacientů,“ píše se ve stanovisku vydaném v pátek.
Doporučení podle WHO vychází z nových zjištění při výzkumu, který porovnával účinky několika medikamentů používaných při léčbě covidu-19 na více než 7000 hospitalizovaných pacientech. Z nich vyplývá, že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že lék zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení.
WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku s ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci. Remdesivir totiž musí být vpichován do žíly.
Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Lék je však od března nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Česká vláda v říjnu schválila nákup 10 tisíc dávek tohoto léku za 205 milionů korun.
Remdesivir ochránil pacienty před nutností intenzivní péče
Vedoucí lékař Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martin Balík v polovině října uvedl, že remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče.
K výsledkům dřívějších klinických testů WHO, které vliv léku na délku hospitalizace či přežití popíraly, se Balík tehdy podrobněji vyjadřovat nechtěl. „Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči,“ řekl.