V Japonsku si užívají premiéru skateboardingu na olympiádě (zdroj: CNN)
Když japonští sportovci na olympiádě v Tokiu ukořistili ve skateboardingu dvě zlaté medaile v mužské i ženské kategorii, kdekdo to mohl považovat za náhodu. Jenže skateboarding dlouhodobě prorůstá japonskou kulturou a místní si premiéru tohoto sportu na olympijských hrách nesmírně užívají. Už teď je totiž jasné, že se ho podaří více popularizovat.
Jedním z věhlasných skateparků v Japonsku je Triangle v Ósace. Právě tady se schází početná komunita skateboardistů, která si říká Ósaka Daggers (Dýky z Ósaky). Její členové nevnímají hrátky se skatem jen jako tělesnou aktivitu. Pro místní skateboarding znamená kulturu, svobodu, životní styl a možnost seberealizace.
„Lidé by se měli cítit svobodně, když dělají skateboarding. Je lepší, když nejsou žádná pravidla,“ řekl CNN Taičiro Nakamura, známý pod přezdívkou Chopper, který je považován za duchovního otce zmíněné skateboardingové formace. „Skateboarding pro mě znamená svobodu a rozdílnost. Snažím se tyto myšlenky předávat mladým lidem. Chceme vytvářet prostředí, kde může každý vyjádřit svůj vlastní styl,“ vysvětlil.
Olympijské hry dětí a mládeže? V Tokiu válely a dostaly medaile dvě 13leté dívky
Co jste dělali ve 13 letech? Skateboardistka Momidži Nišijová se v Japonsku stala celebritou. Coby čerstvá puberťačka totiž vyhrála na olympijských hrách v Tokiu zlatou medaili. Zajímavé je, že ani její kolegyně na pódiu nebyly o moc starší.
Členy Ósaka Daggers dříve považovali za rebely a podvraťáky. Teď ale tato skupina reprezentuje základy japonského skateboardingu. A její odkaz už se stihl promítnout do řad diváků po celém světě. Japonští sportovci Momidži Nišijová (zvítězila ve 13 letech) a Juto Horigome dokázali oba ve svých kategoriích získat zlato ze skateboardingu, a otevřeli tak tomuto sportu bránu do světového mainstreamu.
Devítiletý skateboardista chce zlato
„Na olympiádě lidé vidí, jak naši sportovci vyjadřují skrze skateboarding svou kreativitu a myšlenky. Skateboarding se stal olympijskou disciplínou a je důležité nezapomenout na kulturu kolem tohoto sportu,“ komentoval pro CNN Daisuke Hajakawa, trenér japonských skateboardistů. „Myslím, že skateboarding čekají světlé zítřky,“ doplnil.
Vyznavači pouličního sportu ale cítí, že ještě chvíli potrvá, než se skateboarding zbaví zločineckého stigmatu. Podle Choppera mají ve skateparku stále problémy s policií. Přesto je skateboarding stále populárnější a poutá i ty nejmenší.
„Začal jsem dělat skateboarding, když mi byly tři. Je to vážně zábavný sport,“ pochlubil se americké televizi Hokuta Jonemura, který je nyní ve svých devíti letech nejmladším členem formace Ósaka Daggers. A jako talentovaný skateboardista má velké ambice. „Rád bych se dostal na olympiádu, protože chci vyhrát zlatou medaili,“ uvedl.
Vize, o které začíná snít už letos, se může splnit. Sport a kultura se v Tokiu střetávají a svět se dívá
Teprve 13letá Momodži Nišijová s vybojovala olympijské zlato ve skateboardu. Zdroj: AP