Reportér CNN Prima NEWS: Požár u Hřenska? Nejtěžší natáčení kariéry, pomohla znalost terénu

Celé Česko už dva týdny mluví o největším požáru v historii země. Plameny v Českém Švýcarsku zachvátily přes 1 000 hektarů lesa a donutily k evakuaci obyvatele několika obcí. Díky obětavé práci stovek hasičů se postupně podařilo dostat požár pod kontrolu. Záběry, které celý národ několik dní sledoval, musel někdo zaznamenat. A jak říká reportér CNN Prima NEWS z Ústeckého kraje Kristián Šujan, prošel si tam nejtěžším natáčením v kariéře.

„Je férové si přiznat, že jsem v tom zpočátku neviděl velké téma. O hořícím národním parku jsem se dozvěděl v neděli 24. července v ranních hodinách. Vypadalo to ale jako běžný požár suchého lesa, který bude mít jen několikahodinové trvání. Když pak hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, po dohodě s editorem jsme zamířili na místo. Kolem třetí hodiny odpoledne už kameraman Tomáš Luczków natáčel v Hřensku plameny v lese nad parkovištěm, já jsem zatím na místě sbíral informace od tiskového mluvčího HZS a zasahujících dobrovolných hasičů,“ vzpomíná Kristián Šujan.

Natáčet několik dní v obtížném terénu národního parku a prostředí plném adrenalinu, je práce pro profesionály, kteří se dokážou na dlouhé hodiny zapřít. „Náročné je to zejména fyzicky kvůli nedostatku času na jídlo, spánek a pití. V úterý jsem například živě vstupoval od 5:55 do 19:00 hodin nepřetržitě. Oběd a večeře musely jít stranou. Za ten týden, co jsem byl v akci, byly celkově živých vstupů desítky. Právě adrenalin ale přiměje člověka k naprosté koncentraci,“ vysvětluje reportér CNN Prima NEWS.

Výzvou u takové živelní pohromy je zejména rychle se zorientovat a získat potřebné informace. Během požáru v Českém Švýcarsku záchranáři a úřady novinářům pomáhali. „Mohli jsme být přímo u hasičárny v Hřensku, kde jsme získávali nejdůležitější rozhovory, a to nejen s tiskovými mluvčími, ale také s ředitelem hasičů, ministrem nebo premiérem. Všichni byli velmi ochotní a trpěliví. Po několika dnech nám pak hasiči vytvořili provizorní novinářský point u nábřeží Labe, kde nám poskytovali pravidelné rozhovory a vozili nás společně na vybraná místa do parku,“ říká Šujan.

Upozorňuje, že v dnešní době internetu není tak těžké získat informace, ale ověřit je a výstižně zpracovat považuje za výzvu. „Využíval jsem proto i ostatní kolegy novináře, tiskové mluvčí, zástupce obcí, známé hasiče i svědky z místa. Samozřejmě mně a mému kameramanovi v reportování velmi pomohla naše znalost terénu Národního parku České Švýcarsko. V tom si troufám tvrdit, že měla většina ostatních pražských novinářů velké mezery,“ doplňuje.

Zvládat vypjaté situace není problém

U podobných natáčení přitom nejde jen o to ponořit se do adrenalinu a takzvaně se kousnout, ale i o etiku. „V Ústeckém kraji často natáčíme reportáže s krimi tématikou, takže zvládání vypjatých situací pro mě není problém. Je to ale současně i velké téma novinářské etiky, které často probírám i se svými studenty na ústecké univerzitě. Reportování o vypjatých situacích a s tím související rozhovory s oběťmi a přístup k nim, to opravdu není jednoduchá disciplína. Za mě platí, že za každé situace musí být novinář slušný, empatický a autentický,“ vysvětluje Šujan. Přesto, že zažil už mnoho vypjatých natáčení – například při nálezu válečné pumy v německé Saské Kamenici či po proslulé krádeži šperků z drážďanské klenotnice – v tak obtížném přírodním terénu, navíc s tak nestabilním signálem, prý zatím netočil.

I přes katastrofické záběry a titulky v novinách se už ale objevují ve spojitosti s požárem i pozitivní zprávy. Třeba to, že na některých místech ze spáleniště začala vykukovat zeleň.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.