Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení přímé finanční pomoci nízkopříjmovým Američanům o dalších 1 400 dolarů. Demokraté tím zareagovali na Trumpovu kritiku, podle které bylo původních 600 dolarů „ubohých.“ Schválení nové částky musí ještě odsouhlasit republikány ovládaný Senát. To bude ale problém, jelikož mnozí republikáni navýšení podpořit nechtějí. Trumpova zbytečně ostrá rétorika se tak může republikánům pořádně vymstít a ohrozit i jejich šance na udržení většiny v Senátu.
„Prezident Trump změnil svůj postoj a nyní podporuje tento návrh. Proto jsme jednali. Kdybychom věděli, že prezident vyšší finanční pomoc pro Američany podporuje od samého začátku, tak bychom ji schválili už napoprvé. Ale nikdy není pozdě udělat tu správnou věc,“ rýpl si v pondělí do prezidenta demokrat Dan Kildee. Demokratům ve Sněmovně reprezentantů se v pondělí podařilo splnit jedno z Trumpových vánočních přání a 257 : 134 hlasům schválili větší finanční pomoc pro vybrané Američany.
Pokud by nový zákon schválila i horní komora, tak by někteří Američané namísto původních 600 dolarů (asi 13 tisíc korun) dostali jednorázovou platbu v hodnotě 2 000 dolarů (asi 43 tisíc korun). Zvýšení částky nepřekvapivě podporují i ostatní demokraté včetně budoucího prezidenta Joea Bidena nebo vůdce demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera. Ten Trumpův návrh s otevřenou náručí přivítal a oznámil, že demokratičtí senátoři se jej pokusí schválit už v úterý. „Nevidím jediný dobrý důvod, proč by nám republikáni měli stát v cestě,“ řekl Schumer.
Trumpova střela do vlastní nohy
Vedle Trumpa se k větším výdajům však mnoho senátorů nemá. Jedním z mála, kteří přislíbili podporu, byl v pondělí Marco Rubio. Mezi senátory je ale spíše výjimkou. Většina z nich striktně odmítá další zadlužování země a nelíbí se jim ani cílová skupina podpory. „Tyto peníze neleží jen tak na polici. Budeme si je muset půjčit nebo vytisknout. Finanční pomoc by také měla být mnohem lépe cílená a peníze by měly hlavně dostat lidé, kteří přišli o práci,“ kritizoval prezidentův návrh ohledně navýšení příspěvku republikánský senátor Pat Toomey.
Současnému prezidentovi se tak zcela zbytečně podařilo dostat republikány i sebe do kleští. Žádná z variant není pro republikány výhrou. Pokud by republikáni zákon schválili, tak se již nemůžou nazývat fiskálními konzervativci nebo se ohánět mírou zadlužení země. Pokud zákon nepodpoří, budou vypadat asociálně a Trump slabě.
Na horizontu se ovšem rýsuje další ještě větší problém. Proti dalším výdajům se totiž už dříve postavili senátoři za Georgii David Perdue a Kelly Loefflerová. Oba přitom obhajují v lednu svůj mandát a jejich šance s demokratickými protivníky jsou poměrně vyrovnané. Hraje se o hodně. Když republikáni souboj v Georgii prohrají, ztratí většinu v Senátu. Jejich případné „ne“ by demokraté v kampani zcela jistě proti stávajícím senátorům využili.
Trump s návrhem na zvýšení přímé platby na dva tisíce dolarů přišel v minulém týdnu. Původní návrh stimulačního opatření v hodnotě 900 miliard dolarů nechtěl původně vůbec podepsat. Vedle větší finanční pomoci Američanům prezident požadoval i zrušení příspěvku v hodnotě jedné miliardy dolarů Smithsonovu institutu nebo zrušení příspěvku 40 milionu dolarů určeného Kennedyho centru. Demokraté ale odmítli couvnout a Trump po několikadenním váhání stimulační balík v neděli večer podepsal.