Žít v Kalifornii, ráno si projít Hollywood a večer pláže u Pacifiku, to je pro mnohé představa o typickém americkém snu. Jenže jak to tak bývá, za povrchní krásou i zde bobtnají dlouhodobé problémy, které místním už přerůstají přes hlavu. Řada Kaliforňanů se kvůli požárům, bezdomovcům a výpadkům proudu stěhuje jinam.
Exodus biblických rozměrů. Tak americká média popisují úprk Američanů ze státu, který se dlouhé roky profiluje jako bašta liberálů a demokratických voličů. Ostatně na modro se Kalifornie natřela i v listopadových volbách.
Idylická představa o státu bohatých a slavných se ale v posledních letech začíná drolit. Nejlépe je to vidět v San Franciscu, odkud lidé odcházejí kvůli každoročním požárům, častým výpadkům elektrického proudu či bezdomovcům v ulicích.
Požáry v Kalifornii už zdevastovaly území o rozloze Středočeského kraje
Ničivé požáry v Kalifornii letos spálily území o rozloze více než čtyř milionů akrů (11,6 tisíce kilometrů čtverečních), což je plocha o něco větší než má třeba Středočeský kraj. Už nyní jde o dvojnásobek předchozího smutného rekordu za jeden rok, informovala podle Reuters státní hasičská agentura.
Občanů se z města stěhuje tolik, že jsou tamní stěhovácké firmy zadané na měsíce dopředu. Jelikož poptávka po službě výrazně převyšuje nabídku, ocitají se mnozí Kaliforňané, někdy omylem, někdy v zoufalství, ve spárech černého trhu, kde se to prázdnými dodávkami jen hemží.
„Za každou jednu domácnost, která se do Kalifornie přistěhuje, odcházejí dvě jiné,“ popsal pro list The Guardian současnou situaci ve státě profesor Mark Perry z Univerzity v Michiganu, kde se zabývá vnitrostátní migrací.
A nevyváženou situaci na trhu ilustrují i ceny. Za stěhování z města Phoenix v sousední Arizoně do San Francisca si stěhováci účtují zhruba 311 dolarů (cca 6 700 korun). Naopak pokud se někdo stěhuje ze San Francisca do Phoenixu, musí z peněženky vytáhnout přibližně 2 500 dolarů (54 tisíc korun).
Řada občanů proto raději přistoupí na levnější podmínky ilegálních stěhováků, kteří ale už z povahy černého trhu zákazníkům za nic neručí. „Je to otřesné, lidé nám volají v slzách,“ popisuje pro britský The Guardian Chris Mayer, viceprezident stěhovací společnosti Macy Movers. „Všichni jsou vystrašení. Jsou tu stěhováci, kteří prostě nepřijedou, jsou zde stěhováci, kteří lidem nezavolají zpátky. Za celý život jsem se nesetkal s tak obří panikou,“ dodal.
Kvůli přetíženým legálním stěhovákům se ale bude černému trhu nadále dařit. Se sníženou poptávku ve státě nikdo nepočítá. Lidé chtějí zmizet. I kvůli požárům, které otravují místní vzduch. „Zabíjí mě to. Cítíte to, opravdu to cítíte,“ popsal život v Kalifornii padesátiletý Angelo Tavare.