Lidem v exekucích by se mohl usnadnit život. Dlužníci by totiž mohli mít nezabavitelné peníze na zvláštním bankovním účtu. Předpokládá to poslanecká novela občanského soudního řádu, kterou v v týdnu podpořila Sněmovna. Takzvaný chráněný účet by měl zabránit případné neoprávněné exekuci těchto peněz. Předloha nyní zamíří k případným úpravám do ústavně-právního výboru.
Podle odborníků se o revoluci nejedná, přesto je zákon důležitý. „Spíše než o zlomový zákon se jedná o narovnání absurdní nespravedlnosti, kdy jednou exekučně postižený příjem byl v bance následně postižen podruhé v celé výši. Existuje totiž více druhů exekucí. Jeden typ je srážka ze mzdy, kdy je vyplacena nezabavitelná částka na nejnutnější výdaje, ale pokud tato částka odešla na účet, byla postižena v jiném typu exekuce, tedy přikázáním pohledávky,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.
Aby lidi nekončili v exekucích, rozvolníme pravidla splátek, hlásí některé společnosti
Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů (APNÚ) zareagovala na konec takzvaného covidového úvěrového moratoria, které většině klientů vyprší v listopadu. Mnozí totiž využili zákonného šestiměsíčního odkladu splátek kvůli první vlně pandemie, ale nyní, když možnost nesplácet končí, jsou na tom stejně, ne-li hůře než před pandemií. Asociace jim proto umožní splácení dluhu rozložit.
Tato novela nebude mít vliv na počet exekucí, spíše to lidem v exekuci umožní pracovat s on-line platbami a sníží to jejich handicap při zaměstnávání, protože mnoho zaměstnavatelů již není ochotných vyplácet mzdu hotově či na složenku.
„Nutno dodat, že verzi, kterou Sněmovna schválila tzv. v prvním čtení, je třeba ještě upravit, protože podle navrhovaného znění je zřízení chráněného účtu velmi složité a pro statisíce lidí téměř nedosažitelné,“ poznamenal Hůle.
Podobně mluví také advokát Petr Němec, který se zaměřuje na pomoc lidem v exekucích: „Chráněný účet je určitě dobrý krok. Není to ale primárně krok k řešení množství exekucí, to s tím nesouvisí. Jde o to, že exekutor vám ze mzdy může vzít jen část peněz, ať máte z čeho žít. Srážka se provede u zaměstnavatele, ten pošle peníze exekutorovi a zbytek zaměstnanci na účet. Jenže exekutor mu pak vezme i ty peníze z účtu, protože to už není srážka ze mzdy, ale jiná majetková hodnota,“ popsal Němec v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Exekutor by neměl dosáhnout na celou mzdu
„Jinými slovy, mzda se rozdělí na peníze pro zaměstnance a pro exekutora, ale když se mzda pošle na účet zaměstnance, najednou to vlastně už není mzda, ale prostě jen peníze na účtu a exekutor je může vzít celé. De facto tedy mohl exekutor vzít člověku celou mzdu. Z čeho měl člověk žít? Zde je tedy souvislost s množstvím exekucí, že toto pak lidi uvrhlo do dalších problémů. To se řešilo tak, že si člověk musel nechat výplatu vyplácet hotově, dostal ji sníženou o srážky pro exekutora, ale z peněženky mu to už exekutor nevytáhl,“ vysvětlil Němec.
Pro lidi bude podle něj smysluplnější pracovat legálně i za více než za minimální zaručenou mzdu. Umožní jim to přístup k dalším službám, protože lidé v exekuci předtím často neměli účet, protože pro ně neměl smysl. „Takže jde o důležitý zákon a řešení, které by mělo pomoci lidem v exekuci tak, aby zůstali v systému a nešli do šedé ekonomiky, aby se nepřidaly i další problémy a hlavně a třeba i exekuce. Ve výsledku by tak na tom měli vydělat věřitelé, ale i společnost jako celek,“ uzavřel advokát Petr Němec.