
V Česku stále přibývá případů žloutenky typu A
V Česku stále přibývá případů žloutenky typu A. Jen za první tři měsíce letošního roku jich bylo podle odborníků stejně jako loni za půl roku. Ve světě ale nejsme výjimkou, nemoc se šíří i jinde a občas si ji lidé přivezou z exotické dovolené. Platí, že postihuje hlavně děti a mladé dospělé.
Nemoc špinavých rukou, jak se žloutence typu A lidově říká, byla za první čtvrtletí letošního roku odhalena už třistadvacetkrát. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v kraji Moravskoslezském, Středočeském, Olomouckém a v Praze.
ČTĚTE TAKÉ: Vojenská letuška Lenka prohrála boj se zákeřnou rakovinou. Na léčbu se složila i veřejnost
„Od začátku roku máme ve Středočeském kraji 78 případů žloutenky typu A, z toho je 54 na Kladně, zejména v ubytovnách s nižším hygienickým standardem. Postižené byly malé děti do přibližně 15 let,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.
Žloutenka typu A může mít na začátku podobné projevy jako chřipka, a to zvýšenou teplotu, nechutenství a nevolnost. „Po té fázi, která připomíná respirační onemocnění, vidíme změnu zabarvení pokožky, člověk je nažloutlý, má nažloutlé skléry, to znamená oční bělmo, a naopak jeho stolice je acholická, to znamená světlá,“ popsal pro CNN Prima NEWS projevy žloutenky epidemiolog Roman Prymula.
Nejlepší prevencí je očkování a řádná hygiena, protože záludnost žloutenky spočívá ve snadném přenosu. Infikovaný člověk navíc o své nemoci nemusí vědět až 50 dní. Až tak dlouhá může být inkubační doba.
Mezi nejrizikovější předměty nákazy patří například nákupní košíky, ale i kliky či madla v hromadné dopravě. Pro žloutenku typu A neexistuje specifická léčba a klíčovým opatřením je tvrdá dieta. V loňském roce se nakazilo šest set třicet šest lidí a dva z nich zemřeli.
Nakazit se lze i v MHD
Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS rovněž apeloval na důslednou hygienu. „Pokud si nemyjeme ruce, můžeme se nakazit v městské hromadné dopravě. Nejvíce vnímavá na toto onemocnění je mladá generace,“ vysvětlil.
Připomněl také, že řada zemí propaguje plošné očkování. „Podle základního pravidla by v Česku muselo jít o dva tisíce případů nákazy ročně, abychom zvážili tento krok,“ dodal epidemiolog.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpovo vydírání farmaceutických firem nechápu, říká Prymula. Léky by prudce zdražily