Vědci objevili nový způsob likvidace rakovinotvorných buněk pomocí infračerveného světla. Tvrdí, že toto světlo je dokáže přesně zaměřit a následně zničit. Při testování má nová metoda „molekulární sbíječky“ téměř stoprocentní úspěšnost, uvádí server Science Alert.
Nová metoda je založena na stimulaci molekul aminokyanidu infračerveným světlem. Ty se rozvibrují a zvládnou rozbít membrány rakovinných buněk, popsali vědci ze tří texaských univerzit v časopise Nature Chemistry.
ČTĚTE TAKÉ: Větší vakcinace by lékařům pomohla, vyzývá Kubek. Odborníci se ale přou o roli protilátek
„Je to zcela nová generace molekulárních strojů, kterým říkáme molekulární sbíječky. Jsou až milionkrát rychlejší v rámci mechanického pohybu v porovnání s dřívějším typem a dají se aktivovat díky umístění infračerveného světla,“ cituje slova chemika Jamese Toura z Rice University web Science Alert.
Při testech dosáhla metoda molekulární sbíječky 99procentní úspěšnosti při ničení buněk. Metoda byla testována na myších s nádory melanomu, polovina zvířat se rakoviny zbavila.
Vědci vyzdvihují využití této metody kvůli tomu, že infračervené světlo může proniknout hluboko do těla. Rakovina v lidských orgánech nebo kostech by se dala léčit i bez toho, aby se lékaři pomocí chirurgického zákroku museli dostat ke zdroji rakovinotvorného bujení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prymula popsal výhody nosní vakcíny. Může nahradit standardní metody očkování?