Nové Audi Q6 e-tron dorazilo na český trh. Rodinné SUV na baterie je postaveno na zcela nové podvozkové platformě, kterou vyvíjelo společně s Porsche. Model je prošpikovaný tou nejmodernější technikou a přináší mnoho revolučních řešení. Díky tomu na jedno nabití ujede přes 600 kilometrů a má výkon až 360 kW. V Česku startuje na cenovce od 1 990 900 Kč.
Dlouhé čekání je u konce. Audi na český trh konečně přivezlo elektromobil, který se stane předobrazem několika dalších modelů se čtyřmi kruhy na kapotě. A my jsme si ho jako jedni z prvních novinářů v Česku prohlédli na vlastní oči. Audi Q6 e-tron je dlouhé 4,8 metru a vyplňuje tak mezeru v nabídce mezi modelem Q4 e-tron a Q8 e-tron. Zatím se bude prodávat pouze v jedné karosářské variantě, ale postupem času se představí i exotičtější verze Sportback se splývavou střechou. Samotný design auta nás ničím vyloženě nešokoval a podobně jako zbylé elektromobily značky sází na jednoduché a sportovně-elegantní tvary.
K TÉMATU: Elektromobily se už dojezdem vyrovnají běžným autům. Některé ujedou přes 700 kilometrů
Nicméně za zmínku stojí nové světlomety, které poprvé využívají technologii OLED a mají zajímavou funkci. Umí totiž měnit světelný podpis denního svícení. S touto stylovou vychytávkou jsme se setkali už u Audi Q4 e-tron a modernizovaného modelu Q8, nicméně nový Q6 e-tron posunul individualizaci světel na úplně jinou úroveň. Svítilny vpředu se skládají ze 122 elementů a řidič si může volit mezi osmi různými designy (výběr se bude nadále rozšiřovat). To samé dokáže i zadní LED světelný pás s 360 segmenty, který kromě toho zvládne zobrazovat různé animace – třeba výstražné trojúhelníky.
I spolujezdec má svůj displej
Při pohledu do kabiny nás zaujala minimalistická palubní deska s trojicí displejů, na kterých běží nový operační systém postavený na Google Android Automotive. A právě výrazně optimalizovaný infotainment je jedním z hlavních taháků elektrické novinky. Nová generace MMI pracuje s architekturou E3, jež se skládá z pěti výkonných počítačů. Díky tomu je multimediální prostředí plynulejší, má více funkcí a umí přijímat rozsáhlé aktualizace prostřednictvím cloudu. Rychlejší procesory zároveň vylepšují veškerou elektroniku v autě, včetně bezpečnostních a asistenčních systémů, ABS a podobně.
A kde se vzala ta zmíněná třetí obrazovka? Audi Q6 e-tron je možné za příplatek vybavit 10,9palcovým displejem pro spolujezdce, který má stejné možnosti jako hlavní 14,5palcový zobrazovač nasměrovaný k řidiči. Dvojici panelů pak doplňuje nový digitální kokpit a obrovský head-up displej s rozšířenou realitou.
Co se týče vnitřních rozměrů, je na tom elektrické SUV velmi dobře. Kabina je vzdušná a nabízí velké množství místa i pro cestující vzadu. Není tedy pochyb o tom, že v druhé řadě sedadel se pohodlně sveze i urostlý člověk. Jen čeští chalupáři nebudou z novinky úplně nadšení, jelikož objem zavazadlového prostoru je v základu 526 litrů a po sklopení sedadel 1 529 litrů. To je o 24 litrů méně než co nabízí protějšek se spalovacím motorem Audi Q5. Na druhou stranu elektromobil má ještě jeden úložný prostor pod přední kapotou, kde se nachází schránka s objemem 64 litrů.
Platforma PPE přináší revoluci
Audi Q6 e-tron je prvním modelem značky postaveným na nové podvozkové platformě PPE s 800V architekturou, která byla vyvinuta ve spolupráci s automobilkou Porsche. Jde o revoluční podvozkový základ, který ve svých útrobách ukrývá obrovskou 100kWh baterii. Ta je složena z 12 modulů vyrobených z niklu, kobaltu a manganu v poměru 8:1:1, což zajišťuje skoro o třetinu vyšší hustotu energie než v případě předchozích e-tronů. To samozřejmě přispívá k menším rozměrům akumulátoru, nižší hmotnosti a delšímu dojezdu samotného auta.
Rozsáhlá evoluce proběhla i v oblasti pohonu. Na zadní nápravě se nachází synchronní elektromotor a vpředu nalezneme asynchronní elektromotor. Oba pak mají vlásenkové vinutí. Zajímavostí je, že elektrické motory jsou chlazeny olejem. Zní to zvláštně, ale nebojte, olej v nich je navržen jako doživotní a není potřeba ho vyměňovat.
Audi Q6 e-tron na trh dorazí ve dvou variantách. Základní verze s označením quattro se chlubí výkonem 285 kW, zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,9 sekundy a dojezdem až 625 km. Nadupanější model nosí přívlastek „S“ (SQ6) a nabízí 360 kW, akceleraci z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy a na jedno nabití ujede 598 kilometrů. To nejsou špatné hodnoty na auto s hmotností 2 350 kilogramů. Do budoucna se počítá i s nejostřejším derivátem RS Q6 e-tron.
Superrychlé dobíjení a baterie na půl
Elektrické SUV se dokáže dobíjet prostřednictvím palubní nabíječky, a to výkonem 11 kW nebo za příplatek 22 kW. Pomocí DC konektoru u 800V hyperchargeru pak Audi zvládne až 270 kW, což znamená, že z 10 na 80 procent kapacity baterie se dostane během pouhých 21 minut. Výhodou nové PPE platformy pak je, že pokud nabíjecí stanice pracuje se 400voltovou technologií, baterie s 800 V se automaticky rozdělí na dvě části se stejným napětím, které pak lze nabíjet paralelně výkonem až 135 kW.
Novinka je již v prodeji a startuje na cenovce od 1 990 900 korun. Výkonnější model SQ6 e-tron pak startuje na 2,5 milionu Kč. Do budoucna se můžeme těšit také na sportovní variantu RS Q6 e-tron nebo na stylové provedení Sportback.