reklama

Rezlerová: Propouštět se bude na podzim, rutinní práce zastanou roboti

Nezaměstnanost se na českém trhu práce zatím výrazně nezvýšila, náraz však máme očekávat na podzim. Uvedla to ředitelka personální agentury ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Způsob, jakým se stát snaží zabránit propouštění, je podle ní dlouhodobě neudržitelný.

reklama

Český trh práce nereaguje příliš rychle, množství lidí bez práce proto zatím vzrostlo jen nepatrně, míní Rezlerová. „Nezaměstnanost se zvýšila pouze na 3,6 %. Průzkumy ukazují, že vlna propouštění může přijít až na podzim. Až se firmy vrátí do normálu a bude po dovolených, budou muset přistoupit k restrukturalizaci,“ řekla ředitelka agentury moderátorce Lucii Hrdličkové.

Antivirus, který čerpá každá pátá firma, podle Rezlerové úspěšně udržel zaměstnanost, a to hlavně v ohroženém odvětví výroby. „Stát ale nemůže dlouhodobě dotovat zaměstnanost tímto způsobem,“ podotýká. Řešení je podle ní jen krátkodobé.

K tématu

K tématu

Rezlerová podle zkušenosti s finanční krizí v letech 2008 a 2009 odhaduje, že ekonomické následky koronaviru bude Česká republika sklízet oproti ostatním státům opožděně. „V minulé krizi nejvyšší číslo nezaměstnaných přišlo až na jejím konci, kdy ve většině států již opadala. Myslím, že i tady uvidíme další dopady ještě na konci roku letošního a na začátku toho příštího,“ tvrdí.

Nejrazantněji by mělo propouštění dopadnout na zaměstnance pracující v hotelech, gastronomii, ve výrobě a s ní spojené logistice, a dopravě. Nejhůře na tom bude podle Rezlerové Moravskoslezský kraj, kde právě výroba a těžký průmysl zaměstnává podstatné množství lidí. „Máme obavy i o stavebnictví, kde musí dojít k restrukturalizaci zaměstnanců. Většinou to byli cizinci, a jak jejich příchod bude omezen či ne, se teprve uvidí,“ doplňuje.

K tématu

Trh práce je málo flexibilní

Trh práce podle Rezlerové obecně svazují zbytečně striktní normy. „Český trh práce je málo flexibilní a zákoník práce rigidní. Není možné svazovat trh práce, který je součástí volného trhu, rigidními normami,“ kritizuje ředitelka ManpowerGroup. „Ministerstvo by se mělo starat o ochranu zaměstnanců, ale jiným způsobem. Zákoník práce je jen něco, co novelizujeme, a bylo tady už v 60. letech,“ dodává.

V následujících měsících bude podstatné, jak rozsáhlé budou možnosti rekvalifikace zaměstnanců, myslí si Rezlerová. „Pokud to budou dělat úřady práce, nedokážu si představit, kde na to vezmou prostor,“ hodnotí s tím, že jejich zaměstnanci jsou už tak dost přetížení. Rekvalifikace by podle ní měl stát podporovat. Je však důležité, aby se rekvalifikovalo na skutečně potřebné specializace.

Co se týče nových trendů ve firmách, podle Rezlerové dojde po koronavirové krizi k masivnímu nahrazování určitých rutinních činností roboty, a to i v administrativě. To ještě zvýší tlak na nové zaměstnanecké profily, odhaduje ředitelka ManpowerGroup. „Dlouhodobě si zhruba 30 procent zaměstnanců stěžuje, že nemohou obsadit některé typy pracovních míst, je to celosvětový problém,“ dodává. Novým trendem by mohla být také podpora bezpečného vzdáleného připojení a práce z domova.

Tagy: pracovní místa trh práce míra nezaměstnanosti Antivirus zaměstnanost

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama