INTERVIEW, Jaroslava Reslerová - 23.6. v 17:30
Nezaměstnanost se na českém trhu práce zatím výrazně nezvýšila, náraz však máme očekávat na podzim. Uvedla to ředitelka personální agentury ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Způsob, jakým se stát snaží zabránit propouštění, je podle ní dlouhodobě neudržitelný.
Český trh práce nereaguje příliš rychle, množství lidí bez práce proto zatím vzrostlo jen nepatrně, míní Rezlerová. „Nezaměstnanost se zvýšila pouze na 3,6 %. Průzkumy ukazují, že vlna propouštění může přijít až na podzim. Až se firmy vrátí do normálu a bude po dovolených, budou muset přistoupit k restrukturalizaci,“ řekla ředitelka agentury moderátorce Lucii Hrdličkové.
Antivirus, který čerpá každá pátá firma, podle Rezlerové úspěšně udržel zaměstnanost, a to hlavně v ohroženém odvětví výroby. „Stát ale nemůže dlouhodobě dotovat zaměstnanost tímto způsobem,“ podotýká. Řešení je podle ní jen krátkodobé.
Antivirus: Firmám, které berou příspěvky na propuštěné zaměstnance, hrozí sankce
Firmy, které berou příspěvky na mzdy svých zaměstnanců v rámci programu Antivirus, ale zaměstnancům zároveň daly výpověď, budou příspěvek vracet. Zaměstnavatelé tím porušili pravidla a riskují sankce od Státního úřadu inspekce práce.
Zoomers, zeros a generace Z: Jak koronavirus rozštěpí trh práce
Evropské země se pomalu probouzejí z koronavirového spánku, opatření se uvolňují, ekonomiky by měly začít ožívat. Jenže i poměrně krátký dvouměsíční „lockdown“ výrazně ovlivní postavení obyvatel na trhu práce. Ne všichni se totiž mohli přepnout do on-line pracovního režimu. Nůžky mezi jednotlivými skupinami pracovních sil se rozevírají.
Rezlerová podle zkušenosti s finanční krizí v letech 2008 a 2009 odhaduje, že ekonomické následky koronaviru bude Česká republika sklízet oproti ostatním státům opožděně. „V minulé krizi nejvyšší číslo nezaměstnaných přišlo až na jejím konci, kdy ve většině států již opadala. Myslím, že i tady uvidíme další dopady ještě na konci roku letošního a na začátku toho příštího,“ tvrdí.
Nejrazantněji by mělo propouštění dopadnout na zaměstnance pracující v hotelech, gastronomii, ve výrobě a s ní spojené logistice, a dopravě. Nejhůře na tom bude podle Rezlerové Moravskoslezský kraj, kde právě výroba a těžký průmysl zaměstnává podstatné množství lidí. „Máme obavy i o stavebnictví, kde musí dojít k restrukturalizaci zaměstnanců. Většinou to byli cizinci, a jak jejich příchod bude omezen či ne, se teprve uvidí,“ doplňuje.
Zoomers, zeros a generace Z: Jak koronavirus rozštěpí trh práce
Evropské země se pomalu probouzejí z koronavirového spánku, opatření se uvolňují, ekonomiky by měly začít ožívat. Jenže i poměrně krátký dvouměsíční „lockdown“ výrazně ovlivní postavení obyvatel na trhu práce. Ne všichni se totiž mohli přepnout do on-line pracovního režimu. Nůžky mezi jednotlivými skupinami pracovních sil se rozevírají.
Trh práce je málo flexibilní
Trh práce podle Rezlerové obecně svazují zbytečně striktní normy. „Český trh práce je málo flexibilní a zákoník práce rigidní. Není možné svazovat trh práce, který je součástí volného trhu, rigidními normami,“ kritizuje ředitelka ManpowerGroup. „Ministerstvo by se mělo starat o ochranu zaměstnanců, ale jiným způsobem. Zákoník práce je jen něco, co novelizujeme, a bylo tady už v 60. letech,“ dodává.
V následujících měsících bude podstatné, jak rozsáhlé budou možnosti rekvalifikace zaměstnanců, myslí si Rezlerová. „Pokud to budou dělat úřady práce, nedokážu si představit, kde na to vezmou prostor,“ hodnotí s tím, že jejich zaměstnanci jsou už tak dost přetížení. Rekvalifikace by podle ní měl stát podporovat. Je však důležité, aby se rekvalifikovalo na skutečně potřebné specializace.
Co se týče nových trendů ve firmách, podle Rezlerové dojde po koronavirové krizi k masivnímu nahrazování určitých rutinních činností roboty, a to i v administrativě. To ještě zvýší tlak na nové zaměstnanecké profily, odhaduje ředitelka ManpowerGroup. „Dlouhodobě si zhruba 30 procent zaměstnanců stěžuje, že nemohou obsadit některé typy pracovních míst, je to celosvětový problém,“ dodává. Novým trendem by mohla být také podpora bezpečného vzdáleného připojení a práce z domova.