Muž v Severní Karolíně namísto řízení Tesly zapnul autopilota a pustil si film. Happyendu se však nedočkal, jeho Tesla totiž nabourala do stojícího vozidla. Šlo o policejní automobil, který náraz odhodil do dalšího služebního auta. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo. Lidé často zneužívají funkci autopilota a za jízdy i usínají.
„Když kolega ze státní policie uslyšel kvílení pneumatik, tak se mu naštěstí podařilo včas odstrčit příslušníka dálniční hlídky ze silnice. Jinak jsme mohli bez mrknutí oka ztratit několik životů. Mohl to být skutečně hrůzný incident,“ řekl stanici WRAL Keith Stone, šerif Nash County. Policie byla na místo vyslána kvůli hlášené havárii. V tu dobu policisté ještě nevěděli, že i oni sami se stanou účastníky dopravní nehody.
Srážku měl způsobit lékař Devainder Goli, který se nad středečním ránem vracel z nemocnice domů do Raleigh, hlavního města Severní Karolíny. Aby mu cesta rychle utekla, zapnul autopilota a na svém mobilním telefonu sledoval film. Tesla narazila do policejního auta, oba vozy zůstaly poničené.
Rána byla navíc tak silná, že odhodila policejní vůz do druhého vozidla hlídky. Policie Goliho obvinila z porušení zákona, který řidičům nařizuje se uhnout před projíždějícím policejním autem nebo zasahující vůz objet. Zároveň byl obviněn kvůli sledování televize během jízdy.
Zdaleka se přitom nejedná o první podobnou nehodu. V roce 2016 zapříčinil mód autopilota smrtelnou nehodu, když správně nevyhodnotil odbočení kamionu a nezabrzdil. Tesla podjela pod návěsem kamionu a její řidič zahynul. Šofér nákladního auta pro agenturu AP tehdy uvedl, že slyšel z automobilu hrát hudbu z filmu Harryho Pottera. Policii se ve vraku podařilo najít přenosný přehrávač DVD.
Po sociálních sítích pak koluje řada záznamů spících řidičů i pasažérů za volantem Tesly. Jedním takovým příkladem je i rok staré video pořízené na massachusettské dálnici, na kterém pasažérka i řidič Tesly spali hlubokým spánkem. Řidič měl dokonce při spánku hlavu skoro mezi koleny. Auto přitom uhánělo podle svědka rychlostí 88 kilometrů v hodině.
Tesla na svých webových stránkách uvádí, že „funkce autopilota jsou navrženy tak, aby pomáhaly s nejvíce náročnými částmi řízení“. Autopilot podle společnosti „umožnuje vozu zatáčet, zrychlovat a brzdit v rámci jízdního pruhu“. Tesla ale zároveň upozorňuje, že aktuální funkce autopilota „vyžaduje aktivní dohled řidiče a nečinní vozidlo autonomním“.