Spolupráce mezi Policií České republiky a automobilkou Škoda Auto funguje už od roku 1993. Od té doby bylo do služby povoláno přes dvacet tisíc nejrůznějších mladoboleslavských vozidel. Pomáhat a chránit teď budou i modernizované Superby, kterých tuzemská policie obdržela hned osmatřicet. Drtivá většina z nich bude jen kontrolovat dálniční známky, některé ale budou pro řidiče mnohem nebezpečnější. Obrní se totiž nejvyspělejšími měřícími radary.
Dosud dohlížely na dodržování maximální povolené rychlosti jen civilně zbarvené vozy mladoboleslavské značky. Nejčastěji je k vidění minulá, tedy třetí generace modelu Octavia v krátkém provedení liftback. Méně obvyklé jsou pak předfaceliftové Superby opět v krátkém provedení liftback. Oba tyto modely v civilním hávu jen stěží rozeznáte od ostatních aut, přesto existují triky, podle kterých to jde.
Policejní Škoda Superb v civilních barvách Zdroj: Týdeník Policie
Důležité je se zaměřit na detaily. „Tajné“ policejní hlídky mají zpravidla tmavou barvu karoserie (hnědá, šedá, modrá atd.) a řadu světelných zařízení, která jsou poměrně dobře viditelná, i když právě neblikají. Nachází se pod přední maskou chladiče a na vršcích čelního i zadního okna. Skla pak bývají hodně tónovaná, aby světla byla co nejvíce maskovaná. Poznávacím znamením je také vysoká anténa, kterou u obyčejných Superbů nenajdete. Stejně tak dosti viditelný radar za čelním sklem.
Pokud tedy zrovna vnímáte a soustředíte se na cestu, měli byste podle těchto indicií policejní maskovanou škodovku hravě poznat. Jenže pozor, Policie České republiky se teď vyzbrojila 38 nejnovějšími Superby, z nichž dva budou měřit rychlost i v barevném provedení. Tuzemská policie již v minulosti polepená vozidla s radarovými měřiči používala. Postupem času s obměnou techniky však vymizela, a v novodobé historii tak jde o jediná dvě podobná vozidla na území našeho státu. Zbylých šestatřicet aut bude sloužit ke kontrolám dálničních známek.
Policejní Škoda Superb v civilních barvách Zdroj: Týdeník Policie
Nové Superby s radarovým měřičem Ramer 10 C, který je schopen měřit rychlost, jak za jízdy, tak i ve stoje, budou sloužit v Pardubickém a Středočeském kraji. Tam to bude na Oddělení silničního dohledu (krajská dopravka), a tak jej bude možné potkat nejen na dálnicích, ale také na silnicích po celém kraji.
Rozhodně si není radno s novými policejními vozy zahrávat, jelikož jejich pohon zajišťuje přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec naladěný na 280 koní. Jde tedy o nejvýkonnější sériový model v historii mladoboleslavské automobilky. Tato vozidla dosahují maximální rychlosti 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí během 5,8 sekundy. Hnací síla je skrze automatickou převodovku DSG přenášena na všechna čtyři kola. Trochu netradičně se pak jedná o karosářská provedení Combi v základní výbavě Ambition.