reklama

Na rychlost budou dohlížet nové policejní Superby. Víme, kde je čekat

Spolupráce mezi Policií České republiky a automobilkou Škoda Auto funguje už od roku 1993. Od té doby bylo do služby povoláno přes dvacet tisíc nejrůznějších mladoboleslavských vozidel. Pomáhat a chránit teď budou i modernizované Superby, kterých tuzemská policie obdržela hned osmatřicet. Drtivá většina z nich bude jen kontrolovat dálniční známky, některé ale budou pro řidiče mnohem nebezpečnější. Obrní se totiž nejvyspělejšími měřícími radary.

reklama

Dosud dohlížely na dodržování maximální povolené rychlosti jen civilně zbarvené vozy mladoboleslavské značky. Nejčastěji je k vidění minulá, tedy třetí generace modelu Octavia v krátkém provedení liftback. Méně obvyklé jsou pak předfaceliftové Superby opět v krátkém provedení liftback. Oba tyto modely v civilním hávu jen stěží rozeznáte od ostatních aut, přesto existují triky, podle kterých to jde.

Důležité je se zaměřit na detaily. „Tajné“ policejní hlídky mají zpravidla tmavou barvu karoserie (hnědá, šedá, modrá atd.) a řadu světelných zařízení, která jsou poměrně dobře viditelná, i když právě neblikají. Nachází se pod přední maskou chladiče a na vršcích čelního i zadního okna. Skla pak bývají hodně tónovaná, aby světla byla co nejvíce maskovaná. Poznávacím znamením je také vysoká anténa, kterou u obyčejných Superbů nenajdete. Stejně tak dosti viditelný radar za čelním sklem.

Pokud tedy zrovna vnímáte a soustředíte se na cestu, měli byste podle těchto indicií policejní maskovanou škodovku hravě poznat. Jenže pozor, Policie České republiky se teď vyzbrojila 38 nejnovějšími Superby, z nichž dva budou měřit rychlost i v barevném provedení. Tuzemská policie již v minulosti polepená vozidla s radarovými měřiči používala. Postupem času s obměnou techniky však vymizela, a v novodobé historii tak jde o jediná dvě podobná vozidla na území našeho státu. Zbylých šestatřicet aut bude sloužit ke kontrolám dálničních známek.

Nové Superby s radarovým měřičem Ramer 10 C, který je schopen měřit rychlost, jak za jízdy, tak i ve stoje, budou sloužit v Pardubickém a Středočeském kraji. Tam to bude na Oddělení silničního dohledu (krajská dopravka), a tak jej bude možné potkat nejen na dálnicích, ale také na silnicích po celém kraji.

Rozhodně si není radno s novými policejními vozy zahrávat, jelikož jejich pohon zajišťuje přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec naladěný na 280 koní. Jde tedy o nejvýkonnější sériový model v historii mladoboleslavské automobilky. Tato vozidla dosahují maximální rychlosti 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí během 5,8 sekundy. Hnací síla je skrze automatickou převodovku DSG přenášena na všechna čtyři kola. Trochu netradičně se pak jedná o karosářská provedení Combi v základní výbavě Ambition.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama