Polská policie si na řidiče počíhala s dronem
Polským policistům stačilo vzlétnout se svým dronem nad jednu silnici a pak si už jen počkat na řidiče, kteří se dopustí přestupku. V tomto případě šlo o předjíždění přes plnou čáru. Pak už jen muži zákona zastavovali natočené hříšníky.
Neoznačená auta, kamery, vrtulníky nebo maskování v křoví. To jsou nejčastější způsoby, jak se dopravní policisté po celém světě snaží načapat řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Polská policie se před nedávnem rozhodla své aktivity rozšířit o výkonný dron, který použila k natáčení jednoho z nebezpečných úseků tamních silnic.
Jak je vidět ze zveřejněného videa, jde o situaci, kdy se nepravidelně střídá přerušovaná středová čára s plnou. Nejprve kvůli tomu, že jde o mimoúrovňovou křižovatku, poté také zřejmě kvůli terénním vlnám, kam se řidiči může „schovat“ protijedoucí auto, což vede k těžkým nehodám při předjíždění. Přesto se tu najde řada lidí, kteří na plnou čáru nehledí. Asi už jde o notoricky známé místo.
Drony se využívají v různých situacích. V Portugalsku rozdává pokyny občanům dron se silným reproduktorem. Zdroj: Profimedia.cz
Polská policie se rozhodla zveřejnit záběry několika hříšníků, které pomocí dronu načapala. Hned v prvním případě předjíždí černé Audi čtyři auta táhnoucí se za kamionem. A to v místě, kde by do protisměru mohla najíždět auta z mimoúrovňové křižovatky. Zajímavý je i případ černého Suzuki, které se pokouší přes dvojitou plnou čáru předjet malé černé Audi, ale jeho řidič zrychluje, aby tomu zabránil. Policie tak zastaví oba.
I když už drony schopné natáčet video ve vysokém rozlišení létají roky, dopravní policisté je zatím spíše nevyužívají. Ti polští patří mezi první. I česká policie podobná zařízení vlastní, používá je ale zejména při pátrání po pohřešovaných lidech. Kontroverzní pak bylo nasazení dronu při hledání majitele formule, která se proháněla po dálnici D4. Tehdy policisté s jeho pomocí nahlíželi přes vysoký plot domu domnělého majitele.