Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?
Římská říše
Výpis příspěvků ke štítku „Římská říše“
Největší záhada archeologie? Tajemný předmět z dob Římské říše trápí vědce, svitla ale naděje
Záhadných dvanáctistěnů pocházejících z dob antického Říma se dosud našlo zhruba 130. Nikdo netuší, k čemu sloužily, kdo je vyráběl a proč. Změnit by to mohl největší a dokonale zachovaný dvanáctistěn, který podle CNN loni ve Velké Británii vykopala skupinka amatérských archeologů.
Roj Perseid vrcholí. Experti radí, kdy a kde ideálně sledovat padající „slzy svatého Vavřince“
O víkendu bude vrcholit každoroční meteorický roj Perseid. V noci na neděli bude možné na obloze mimo města pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, z toho deset až dvacet může být opravdu jasných. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst, do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Uvedl to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Archeologové nalezli v Pompejích thermopolium. Antický fastfood starý dva tisíce let
Archeologové nalezli v Pompejích, kde práce neustaly ani během pandemie COVID-19, mimořádně zachovalé thermopolium, tedy jakési antické rychlé občerstvení. O gastronomických zvycích v roce 79 našeho letopočtu, kdy tento antický přístav nedaleko Neapole zničil výbuch sopky Vesuv, napovídají dokonce zbytky nalezených pokrmů.
Umělec vytvořil reálné podoby římských císařů. Nejtěžší byl Caligula, říká
O podobě historických postav z různých období se často vedou spory. U mnoha figur existuje vícero zdrojů, jako portréty, busty či popisy v kronikách, které se často mezi sebou rozcházejí. Kanadský umělec se během pandemie koronaviru rozhodl udělat jasno u římských císařů. Pomocí photoshopu, počítačového programu a historických materiálů dokázal vytvořit reálné podoby císařů starověkého Říma, mezi nimi například Augusta, Caliguly či Nera. Proč se k podobnému záměru rozhodl, uvedl redakci CNN Prima NEWS.
Archeologové zmapovali antické město. Nemuseli ani kopat do země
Archeologům se podařilo zmapovat antické město Falerii Novi nedaleko Říma. Nemuseli přitom ani dělat vykopávky, a to navzdory tomu, že se celé město nachází pod zemí. Využili totiž radar, jehož paprsky dokáží proniknout pod povrch. Odhalili tak, kde se nachází důležitá místa, jako je tržnice nebo chrám.
Denárový poklad z Pardubicka byl schválen kulturní památkou
Denárový poklad, který byl v roce 2015 nalezen u Chýště na Pardubicku, byl prohlášen za kulturní památku. Skýtá téměř 1 700 mincí, v podzemí byl téměř 1 000 let a je nazýván pokladem století, jak uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.