Archeologové zmapovali antické město. Nemuseli ani kopat do země

Falerii Novi

Archeologům se podařilo zmapovat antické město Falerii Novi nedaleko Říma. Nemuseli přitom ani dělat vykopávky, a to navzdory tomu, že se celé město nachází pod zemí. Využili totiž radar, jehož paprsky dokáží proniknout pod povrch. Odhalili tak, kde se nachází důležitá místa, jako je tržnice nebo chrám.

Z hradbami obehnaného města se na povrchu zachovalo jen několik ruin. Vše ostatní zakryla zem. Zasypané domy, lázně a amfiteátry se archeologům podařilo díky speciálnímu pronikavému radaru zmapovat. Přístroj funguje jako radar letadla – odráží rádiové vlny od objektů až dva metry pod povrchem.

„Princip je velice jednoduchý. Jakýkoliv materiál pod zemí, který normálním zrakem nevidíme, se odráží pomocí elektromagnetických vln zpátky,“ říká ředitel egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Jeho tým stejnou metodu používal v Egyptě.

Postaveno v roce 241 př. n. l.

„O městě jsme věděli již dlouhou dobu, v 19. století bylo částečně vykopáno. Má kolem sebe velké kamenné zdi. To, co jsme díky této technice získali, je opravdu velkolepé,“ říká profesor archeologie z univerzity v Cambridge Martin Millett.

Odborníky překvapilo pečlivé projektování města. Bylo totiž postaveno v roce 241 před naším letopočtem. Přesto muselo vzniknout podle předem připraveného plánu. Dokládají to například propracované trasy vodovodního systému.

Záhadou zůstává funkce šedesát metrů dlouhé budovy s kolonádami. Podle odborníků mohla být spojená s náboženským kultem italického kmene Falisků, kteří tuto oblast Itálie obývali před vznikem římské říše.

Tagy: