reklama

Archeologové zmapovali antické město. Nemuseli ani kopat do země

Archeologům se podařilo zmapovat antické město Falerii Novi nedaleko Říma. Nemuseli přitom ani dělat vykopávky, a to navzdory tomu, že se celé město nachází pod zemí. Využili totiž radar, jehož paprsky dokáží proniknout pod povrch. Odhalili tak, kde se nachází důležitá místa, jako je tržnice nebo chrám.

reklama

Z hradbami obehnaného města se na povrchu zachovalo jen několik ruin. Vše ostatní zakryla zem. Zasypané domy, lázně a amfiteátry se archeologům podařilo díky speciálnímu pronikavému radaru zmapovat. Přístroj funguje jako radar letadla – odráží rádiové vlny od objektů až dva metry pod povrchem.

„Princip je velice jednoduchý. Jakýkoliv materiál pod zemí, který normálním zrakem nevidíme, se odráží pomocí elektromagnetických vln zpátky,“ říká ředitel egyptologického ústavu Miroslav Bárta. Jeho tým stejnou metodu používal v Egyptě.

Postaveno v roce 241 př. n. l.

„O městě jsme věděli již dlouhou dobu, v 19. století bylo částečně vykopáno. Má kolem sebe velké kamenné zdi. To, co jsme díky této technice získali, je opravdu velkolepé,“ říká profesor archeologie z univerzity v Cambridge Martin Millett.

Odborníky překvapilo pečlivé projektování města. Bylo totiž postaveno v roce 241 před naším letopočtem. Přesto muselo vzniknout podle předem připraveného plánu. Dokládají to například propracované trasy vodovodního systému.

Záhadou zůstává funkce šedesát metrů dlouhé budovy s kolonádami. Podle odborníků mohla být spojená s náboženským kultem italického kmene Falisků, kteří tuto oblast Itálie obývali před vznikem římské říše.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
Němci poskytnou Česku rychlotesty na covid. Babiš je chronický lhář, zlobí se opozice
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama