V soukromé nemocnici poblíž egyptské Káhiry testují robota, který by mohl v budoucnu pomáhat lékařům s testováním pacientů na koronavirus. Měřil by jim také teplotu a varoval je, pokud nebudou nosit roušky. Egyptský vynálezce Mahmoud el-Komy, který robota s názvem Cira-03 navrhl, uvedl, že jeho vynález může pomoci zamezit šíření infekce mezi pacienty a lékaři.
Robot s lidskou tváří, hlavou a robotickými pažemi může provádět krevní testy či echokardiogramy a rentgenové snímky, jejichž výsledky pak pacientům zobrazí na obrazovce připojené k jeho hrudi.
I would not want to be the test subject, but this is pretty amazing technology! Watch “Brain Navi Nasal Swab Robot” on #Vimeo https://t.co/8mpBMtNLDr
— Nicholas Rowan, MD (@NicholasRowanMD) August 23, 2020
Robot u lidí vzbuzuje velkou důvěru
„Snažil jsem se, aby robot vypadal lidštěji, aby se ho pacienti nebáli,“ uvedl pro britský web Daily Mail vynálezce el-Komy. Robot funguje na dálkové ovládání a zatím je v testovací fázi, podle jeho strůjce měl ale u lidí pozitivní ohlas. „Viděli ho a nebáli se, naopak u nich vzbuzoval větší důvěru, protože jsou roboti přece jen přesnější než lidé,“ dodal.
Robot Cira-03 se nyní testuje v soukromé nemocnici ve městě Tanta, poblíž Káhiry, přičemž měří teplotu každého, kdo je podezřelý z nákazy covidem. Smyslem celého projektu je podle el-Komyho zamezit tomu, aby byl zdravotnický personál vystavován možné infekci.
Podle egyptského ministerstva zdravotnictví má od počátku pandemie tato země 116 303 nakažených, zemřelo 6 636 lidí. Vláda v březnu zakázala velká shromáždění, zavírala restaurace, kina a další místa. Ve veřejné dopravě a jakémkoli veřejném vnitřním prostoru musí lidé nosit roušky, a pokud nařízení poruší, hrozí jim pokuta v přepočtu 5 500 korun.
Robot dokončí test za pět minut, člověk za 15
Vzhledem k pandemickému vývoji ve světě je využití robotů ve zdravotnictví stále populárnější. Země se snaží zvýšit testování a zároveň omezit expozici viru.
Například nemocnice při Harvardské lékařské fakultě využívá psího robota společnosti Boston Dynamics jménem Spot. Umělý pejsek sleduje vitální funkce pacientů ze vzdálenosti více než metr a půl. Tablet připevněný na „tváři“ robota umožňuje lékařům mluvit s pacienty přicházejícími do nemocnice a vybírat ty, kteří potřebují okamžitou péči.
We have a new member of our #TechWorksatCCA staff today! Excited to welcome our first @BostonDynamics Spot Robotic Dog here! @CommCharterAcad pic.twitter.com/BOZCdkgcF7
— Debbie Reynolds (@STEMnaut) November 30, 2020
Vědci z MIT prokázali, že Spot dokáže měřit tepovou frekvenci, teplotu a provádět další diagnostiku, zatímco se od pacientů distancuje pomocí řady infračervených kamer.
Na Tchaj-wanu pak vyvinuli inženýři robotické rameno, které může provádět výtěry z nosu samostatně. Vynález společnosti Brain Navi spojuje techniku rozpoznávání obličeje a 3D zobrazování s autonomním navigačním systémem pro chirurgii mozku. Brain Navi tvrdí, že stroj může dokončit test na COVID-19 za pět minut, zatímco člověk za 15.