Desítky dětí v Česku skončily v nemocnici kvůli takzvanému multisystémovému zánětlivému syndromu. Nemoc zvaná PIMS se stala strašákem mnoha rodičů. Postihuje totiž děti po prodělaném covidu a jde o závažné onemocnění, které způsobuje přehnané imunitní reakce. Jak PIMS poznat a proč je včasná pomoc lékaře klíčová?
„V průběhu zimních měsíců jsem se v ordinaci setkávala s rostoucím počtem covid pozitivních dětí. Řešili jsme také případ postcovidového syndromu, který je velice zrádný. Může se totiž projevit náhle a s o to větší silou. Není totiž žádný ukazatel, který by k tomu směřoval, často se jedná o dosud zdravé děti. Navíc ani nemusí být známo covidové onemocnění v předchorobí, zjistí se až následně z protilátek. Je důležité na toto myslet, i když rodiče nevědí, že dítě onemocnění covid prodělalo,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Petra Farah, praktická lékařka pro děti a dorost v Teplicích.
Bez včasné léčby začnou selhávat orgány
S postcovidovým syndromem se často setkává také přednosta Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol prof. Jan Lebl. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nemoc popsal.
Jaké jsou základní příznaky PIMS a jak mohu jako rodič poznat, že se jedná o tento obávaný syndrom?
Hlavním příznakem je horečka, která trvá alespoň tři dny a nemá jinou zjevnou příčinu. Většina dětí má bolesti břicha, může se přidat zvracení nebo průjem. U řady dětí se objevují prchavé vyrážky na dlaních, ploskách nohou, ale i na trupu. Většinou nesvědí a po zatlačení vyblednou. K příznakům může patřit prosáknutí očních víček, někdy i drobné zakrvácení nad očním bělmem. Mohou být zduřelé mízní uzliny. Ale hlavně je třeba připomenout, že dítě vypadá vážně nemocné a skutečně vážně nemocné je.
Evidujete nějaké statistiky, kolik dětí u vás v Motole leželo s tímto postcovidovým syndromem a kolik malých pacientů celkově postihl PIMS?
Všechny děti s PIMS-TS přesně evidujeme. Vyhodnocujeme výsledky léčby, abychom v zájmu dalších dětí mohli ještě zpřesnit léčebné postupy. Do dnešního dne u nás na Pediatrické klinice bylo hospitalizováno 37 těchto dětí.
Celkové počty nemáme, můžeme jen odhadovat podle počtu dětí infikovaných coronavirem SARS-CoV-2. Podle odhadu se PIMS-TS rozvine asi u jednoho z tisíce infikovaných dětí. Dle informací, které jsou k dispozici, se v ČR podařilo stav u všech dětí zvládnout. Podle statistik z USA je úmrtnost asi dvě procenta – nízká, ale i tak to jsou zbytečně ztracené životy do té doby zdravých dětí.
Jak probíhá následná léčba postcovidového syndromu?
Především se snažíme účelně zasáhnout do abnormální reakce imunitního systému. K tomu slouží dlouhodobá nitrožilní infuze s imunoglobuliny a současně s tím infuze s kortikoidy. Součástí léčby jsou protizánětlivé léky a léky na úpravu srážení krve. Pokud stav pokračuje a začíná selhávat srdce, je nutné funkci srdce podpořit a současně se pokusit udržet funkci dalších orgánů v těle, zejména ledvin.
Za jak dlouho po prodělaném covidu se PIMS obvykle objevuje?
Mezi infekcí koronavirem a příznaky PIMS-TS většinou uplyne doba 2–4 týdny. Infekce COVID-19 přitom nemusela být u všech dětí prokázána. Zpravidla ale byly v kontaktu s nemocnou osobou a mají protilátky proti koronaviru, což potvrzuje předchozí kontakt s infekcí.
Pokud rodiče odvezou dítě k lékaři včas, je velká pravděpodobnost, že bude v pořádku bez následků?
Včasné rozpoznání příznaků a rychlé zahájení léčby jsou pro úspěch léčby klíčové.
Může tento syndrom dítě ohrožovat na životě? A můžete zhodnotit, jak je to s dlouhodobými následky?
Ano, může. Nerozpoznaný nebo nesprávně léčený PIMS-TS může způsobit selhání orgánů a bezprostředně ohrozit život dítěte. O případných dlouhodobých následcích je předčasné mluvit. Všechny děti pečlivě sledujeme, hlavně se zaměřujeme na funkci srdečního svalu. Zatím to vypadá, že jsou v pořádku. Co se projeví v delším časovém odstupu, zatím nevíme.
Jak dlouho musí zůstat dítě, u kterého se rozvine postcovidový syndrom, hospitalizované v nemocnici?
Pokud probíhá léčení bez komplikací, trvá pobyt v nemocnici v průměru 10 dnů.
Je nějaká věková skupina dětí, která je tímto postcovidovým syndromem ohrožena více?
PIMS-TS se může vyskytnout u dětí od prvního roku života, u dospívajících i u mladých dospělých. Nejmladšímu pacientovi byly dva měsíce a naší nejstarší pacientce 18 let. Průměrný věk dětí s PIMS-TS u nás je 7 let.