reklama

Jako když selhávají orgány. Pediatrička popisuje zrádný postcovidový syndrom u dětí

Vysoké horečky, zvracení, někdy vyrážka nebo zarudlé spojivky. V dětském těle řádí zánět, ale rodiče a zpočátku ani lékaři nemusí rozpoznat, co je příčinou stavu připomínajícího multiorgánové selhání. Že jde o postcovidový syndrom, často poznají až v nemocnici. „Postcovidový syndrom je nevyzpytatelný, protože se může projevit u kteréhokoli dítěte,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Adéla Mořkovská, praktická lékařka pro děti a dorost z Frenštátu pod Radhoštěm.

reklama

Setkala jste se už s postcovidovým syndromem u svých dětských pacientů?
Ano, řešila jsem takový případ u jednoho mého pacienta. Šlo o školou povinné dítě.

Jaký mělo onemocnění průběh?
Rodiče mi ho přivedli do ordinace poté, co měl tři dny vysoké horečky a zvracel. Provedla jsem mu odběr zánětového parametru, „céerpéčko“, které měl vysoké. Neměl ale anamnézu, že by prodělal covid. Měl pouze kontakt se svým sourozencem, který měl příznaky covidu, ale testy na SARS-CoV-2 vyšly negativní.

Takže se dá říci, že pacient prodělal covid bezpříznakově?
Přesně tak. Nicméně jsem pátrala dál, kde by mohl být zdroj infekce, ale bez úspěchu. Neměl totiž takové ty příznaky, o kterých se mluví v jiných případech postcovidového syndromu. Nebyla u něho vyrážka ani zarudlé spojivky, zkrátka „jenom“ vysoké horečky a zvracení.

Musel jít do nemocnice?
Nakonec jsem ho tam musela poslat. Ale ani tam zpočátku neměli jasno, kde je problém. Jeho stav se měl zhoršovat a nakonec musel být převezen do fakultní nemocnice na ARO. Tam už měli podezření na postcovidový syndrom. Z testu na protilátky totiž zjistili, že dítě covid v nedávné minulosti prodělalo.

Je pravda, že nelze říci, které děti jsou k postcovidovému syndromu náchylnější?
Z těch případů, které jsou mi známy, mohu říci, že propuknutí postcovidového syndromu je náhodné. Jediné pojítko byl věk dětí. Pohyboval se nejčastěji mezi 8 a 12 lety. Vím ale i o čtyřměsíčním děcku, které PIMS-TS (odborné označení postcovidového syndromu, pozn. red.) mělo. V tom je právě tento syndrom nevyzpytatelný, protože se může projevit u kteréhokoli dítěte včetně toho, jež covid prodělalo bezpříznakově. Rodiče i lékař tedy zpočátku tápou, protože nevědí, že děcko se s touto infekcí setkalo. Navíc ten můj případ postcovidového syndromu měl zcela atypické příznaky. Jak už jsem říkala, pouze horečky, zvracení a vysokou hodnotu zánětového parametru.

Dá se postcovidový syndrom u dětí přirovnat k případům multiorgánového selhání, k němuž někdy dochází po těžkých úrazech třeba po autonehodách?
Stav pacientů s PIMS-TS a s multiorgánovým selháním může vypadat velice podobně. U postcovidového syndromu jde ale o přehnanou imunitní reakci, kdežto u multiorgánového selhání se jedná o selhávání různých orgánů vlivem jejich poškození. U PIMS-TS se někdy přidají i obtíže se srážlivostí krve.

Jaká léčba se nasazuje?
Je to celá řada léků. V první řadě imunoglobuliny a kortikoidy, aby se průběh rychle zkrotil. Dále se podávají léky proti srážlivosti krve, anopyrin na ochranu cév a také antibiotika.

Jak se dětem po zotavení daří? Mají podobné následky, jaké se projevují u některých dospělých, když prodělají covid?
Když budu opět vycházet jen z případu, který jsem řešila, dítě se zotavilo a daří se mu dobře. Nemá žádné následné komplikace ani kašel či dušnost. Jenže pak vím o případech, kdy děti mohou být unaveny i po menší fyzické námaze, a proto mají po určité období po zotavení omezeny fyzické aktivity. Není možné zatím říct, jaké následné komplikace mohou nastat a jak na tom je jejich kardiovaskulární systém po prodělání PIMS-TS. Jsou proto ve sledování kardiologa a imunologa.

Tagy:
děti nemocnice rozhovor hospitalizace koronavirus COVID-19 covid pediatr Adéla Mořkovská postcovidový syndrom

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem
Miloš Zeman

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

 • Aktualizováno
 • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

  Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

  Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

  Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

  Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

  Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

  Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

  Aktualizováno

  Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

  reklama