Jak bojovat s nedostatkem spánku? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokud vaše dítě kouká dlouho před spaním do telefonu nebo počítače, chodí pozdě spát nebo jí nezdravá jídla, pak zbystřete. Nejnovější studie Světové zdravotnické organizace totiž přišla se zjištěním, že z každého čtvrtého dítěte v Česku se stává nespavec. Řeč je konkrétně o dorostencích ve věku 11 až 15 let.
České děti spí ve všední dny podle studie v průměru osm hodin a osm minut. Ty jedenáctileté zhruba devět hodin namísto doporučených dvanácti. Patnáctiletí kolem sedm a půl hodiny místo desíti.
„Denně spím mezi pěti až šesti hodinami. Chodím spát po půlnoci a předtím než usnu, jsem na telefonu,“ říká patnáctiletá Justýna Anna Malá. Přiznává, že během dne bývá pak často unavená. „Ale dřív jak před půlnocí prostě neusnu,“ doplňuje.
Nedostatečný spánek se podepisuje na zdraví dětí. Školáci, kteří neplní spánková doporučení, trpí častěji psychickými a tělesnými potížemi. Jsou podráždění, nebo je bolí hlava a mohou mít i horší emoční pohodu.
Podle odborníků pak často vynechávají snídaně a nedostatek energie dohánějí pitím energetických nápojů a častější konzumací nezdravého jídla jako jsou chipsy.
Jen spánek nestačí, důležitá je také aktivita
Ve srovnání s Evropou patří české děti mezi třetinu nejhorších spáčů. „Je důležité usínat a vstávat každý den ve stejný čas. Čas vstávání a usínání by měl být stejný i o víkendu,“ doporučuje hlavní řešitel studie Michal Kalman.
Představitel Světové zdravotnické organizace v Česku Srdan Matić naopak upozorňuje, že nestačí jen dobrý spánek. „Pro fyzickou i psychickou prosperitu člověka nestačí jen dostatečně spát. Důležitá je také aktivita a její kvalita u dětí a mladých lidí,“ říká Matić.
Pomoci v boji s nespavostí mohou samozřejmě i rodiče. Třeba tím, že naservírují lehce stravitelnou večeři v dostatečném předstihu před spaním, dohlédnou, že si dítě vyvětrá pokoj, ve kterém spí, a pomůžou třeba s vhodným zatemněním oken. Nekoukat do telefonu nebo počítače minimálně hodinu před usnutím je podmínkou.