Další Harryho zpověď (zdroj: CNN Prima NEWS)
Princ Harry v bonusové epizodě dokumentárního seriálu Mé já, které nevidíš (The Me You Can't See), jenž produkoval společně s Oprah Winferyovou, znovu hovořil o poměrech v paláci. Uvedl, že rodina kvůli pocitu „hanby“ nedokáže diskutovat o problémech duševního zdraví. Ty jsou prý navíc spjaty s klimatickými změnami.
Princ Harry naznačil, že se královská rodina stydí za jeho problémy s duševním zdravím. Uvedl to krátce před tím, než si začal povídat s hostem pořadu Zakem Williamsem, synem zesnulého amerického herce Robina Williamse. „Tvůj otec byl mým skutečným hrdinou,“ řekl vévoda poté, co se Zak připojil prostřednictvím videohovoru. „Přinesl tolik radosti a zábavy tolika lidem,“ doplnil.
Robin Williams proslul jako populární herec i komik, objevil se v desítkách filmů a získal i řadu ocenění, včetně jednoho Oscara. V posledních letech svého života však trpěl silnými depresemi, měl problémy s alkoholem i drogami. Když v roce 2014 spáchal sebevraždu, oplakávali ho lidé po celém světě podobně jako princeznu Dianu, která zemřela při dopravní nehodě v roce 1997, píše britský deník Daily Mail.
Harry během rozhovoru poznamenal, že on ani Zak neměli kvůli velké publicitě možnost pořádně nad smrtí svých rodičů truchlit. Syn zesnulého herce přiznal, že po odchodu otce pociťoval nesoulad mezi svými emocemi a kolektivním veřejným smutkem. „Na svůj vlastní proces truchlení jsem se mohl soustředit až rok a půl po jeho odchodu,“ svěřil se Zak.
Vévoda ze Sussexu vyjádřil pochopení. „Máme pozoruhodně podobné zkušenosti se zármutkem,“ řekl. Zak, stejně jako i Harry, se se smrtí rodiče snažil vypořádat pomocí alkoholu. Z hluboké deprese ho prý dostala až terapie, zdravé stravování, cvičení, meditace a to, že o svých problémech začal otevřeně mluvit. Williams to uvedl už v minulosti pro web People.
Naslouchejte a buďte součástí rozhovoru
V bonusové epizodě The Me You Can't See vystoupila také herečka Glenn Closeová, která apelovala na to, že je velmi důležité otevřeně mluvit o problémech duševního zdraví s rodinnými příslušníky. Sestra Closeové se jí před lety svěřila, že má sebevražedné myšlenky. „Styděla jsem se za to, že jsem si ničeho nevšimla dříve,“ prohlásila herečka.
Její sestře diagnostikovali bipolární poruchu, jejímu synovi schizofrenii. Aby Closeová podpořila sestru, začala si o nemoci zjišťovat více a přihlásila se do newyorského zotavovacího centra. Později založila neziskovou organizaci s cílem zvýšit povědomí o duševních chorobách.
„Nejlepší věc, kterou musíte udělat, je bojovat proti stigmatu, které obklopuje duševní nemoci. Je tím postižen každý čtvrtý člověk. Je to chronické onemocnění jako cokoli jiného,“ uvedla dříve pro web Variety Closeová.
Podobnou zkušenost si údajně zažil i Harry před dvěma lety, kdy se mu měla jeho manželka Meghan svěřit s tím, že chce ukončit svůj život. Vévoda v předchozím díle dokumentu přiznal, že sám nevěděl, jak má reagovat.
Dnes to už prý ví. „Tolik lidí se bojí, že na konci takového rozhovoru nebudou mít tu správnou radu. Přitom jediné, co chcete říct, je, že jste tu pro ně. Naslouchejte a buďte součástí takové rozhovoru, protože to je bezpochyby nejlepší první krok, který pro své milované můžete udělat,“ řekl bývalý člen britské královské rodiny.
Nejpalčivější problémy dnešního světa
Vévoda ze Sussexu v pořadu také uvedl, že duševní zdraví a změna klimatu jsou „dva nejpalčivější problémy“, kterým dnešní společnost čelí. „Je docela deprimující vidět vyrůstat děti ve světě, kde jejich rodná země buď hoří, nebo se nachází pod vodou. Změnu klimatu je třeba řešit u kořene problému,“ prohlásil a přirovnal to k situaci, kdy v koupelně přetéká vana. „Uklízíme koupelnu s mopem místo toho, abychom jen zavřeli kohoutek,“ doplnil.
„Máme se smířit s tím, že tyto problémy budou jen narůstat a narůstat a my se pak budeme muset přizpůsobovat? Nebo skutečně nastane okamžik, kdy se můžeme podívat na sebe navzájem a udělat víc pro to, abychom to zastavili,“ uzavřel Harry.