Pokud se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetaví v otevřený válečný konflikt, čeští řidiči si sáhnou pěkně hluboko do peněženek. Litr benzínu by mohl stát i více než 45 korun. Vyplývá to z analýz několika amerických bank, které prognózují vývoj ceny ropy na světovém trhu.
Americké banky Goldman Sachs, Bank of America a Morgan Stanley nemají (nejen) pro české řidiče dobré zprávy. Podle nich se totiž cena ropy do poloviny letošního roku vyhoupne minimálně na 100 dolarů za barel, což je asi o 15 procent nad současnou úrovní. Bank of America dokonce očekává zdražení až na 120 dolarů.
Za benzín i naftu si zase připlatíme. Rady, jak ušetřit na provozu auta
Za ceny pohonných hmot si řidiči na čerpacích stanicích opět připlatí. Ceny ropy po delší pauze nabírají na obrátkách a zdražovat by se mělo i v průběhu celého roku. Ušetřit se dá nejen úspornou jízdou, ale například na pneumatikách či pojištění.
Jenže může být ještě hůř. Podle další americké investiční banky JP Morgan by ropa mohla zamířit ke 150 dolarům za barel, a to v případě, že napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přeroste v otevřený válečný konflikt. Takové zdražení ropy bychom u tuzemských čerpacích stanic pocítili jako dosud nikdy. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy by mohl benzín Natural 95 stát v Česku více než 45 korun za litr.
Válka na Ukrajině oslabí i korunu
V důsledku ruské invaze na Ukrajinu by totiž nedošlo jen ke zdražení ropy, ale pravděpodobně také k oslabení české koruny. „Jestliže by koruna v důsledku invaze oslabila na 24,75 koruny za dolar, kde se pohybovala po zhruba dva měsíce na jaře 2020 v době první vlny pandemie covidu, pohonné hmoty zdraží vysoko nad 40 korun za litr,“ uvedl Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS.
Jestliže by se ropa dostala až na 150 dolarů za barel, bylo by zdražení benzínu ještě citelnější. „Tento nárůst by po přechodnou dobu dostal cenu pohonných hmot v České republice na úrovně nad 45 korunami za litr,“ dodal. Se zmíněnými 150 dolary za barel ve své prognóze v případě rusko-ukrajinského konfliktu počítá právě banka JP Morgan.
Ale ceny kolem 40 korun nejsou podle Kovandy vyloučené ani bez válčení na východě Ukrajiny. V takovém případě bude záležet především na vývoji ceny ropy. Jestliže se dostane někam do intervalu 100 až 120 dolarů za barel, vzpomenou si čeští řidiči na rok 2012, kdy se celorepublikový průměr ceny benzínu dostal na 38,50 koruny za litr. „V Praze by pak převyšovala úroveň 40 korun za litr, průměr pro Českou republiku by mohl být až na 39 korunách,“ dodal ekonom.