Za demagogii založenou na vymyšlených předpokladech označilo ministerstvo financí výpočet ekonomů a předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ten tvrdí, že průměrná rodina s jedním dítětem by kvůli vládnímu balíčku opatření mohla ročně přijít až o 178 200 korun. Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček v reakci na to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedl, že odbory ztratily nervy a šíří poplašnou zprávu.
„Ukázaly, že neumí počítat, protože tu částku mnohonásobně nadhodnotily. Je to úplně mimo realitu,“ kritizoval závěry odborů ekonom Štěpán Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Podle něj tím ukázaly svou nekompetenci. „Nechápu, proč chtějí strašit občany něčím, co je evidentní lež,“ podotkl Křeček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka ekonoma s odborářem. Náročné profese jsou největší Pandořinou skříňkou, řekl Hampl
Počty odborů tepalo také ministerstvo financí. Modelový příklad je prý čistou demagogií postavenou na smyšlených předpokladech. „To není průměrná, ale vysokopříjmová rodina uměle vymodelovaná s cílem vyděsit veřejnost,“ stojí v prohlášení úřadu. Pokud by v Česku žily pouze tříčlenné rodiny a každá odvedla o 178 000 korun navíc, stát by získal dodatečný příjem asi 623 miliard, uvedlo ministerstvo. „My ale změnami v balíčku plánujeme příští rok na daních vybrat zhruba dvacetinu této částky navíc. Míru demagogie odborářských propočtů si tedy každý může posoudit sám,“ doplnil úřad.
Bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová pak uvedla, že odborům výpočty „nějak nevycházejí“. Zpochybnila, že za inflaci může vláda a také to, jak ve vzorci odbory pracují se školkovným, zaměstnaneckými benefity či stavebním spořením. „Nešiřte poplašné zprávy!“ napsala ekonomka, která minulý týden vystoupila na tiskové konferenci k představení vládního ozdravného balíčku.
Nadsasazená čísla
Odboráři si ve svém výpočtu do modelu dosadili tříčlennou rodinu. Oba rodiče pracují, každý vydělá zhruba 42 000 korun hrubého měsíčně a potomek je předškolák. Domácnost má roční čistý příjem 864 416 korun. Po zavedení nemocenského pojištění 0,6 procenta zaplatí oba pracovníci státu 6 048 korun. Zatímco ministerstvo financí či národní banka odhadují inflaci do tří procent, podle odborů bude na šesti procentech.
Zdůvodňují to zdražením po změně DPH. Znehodnocení výdělků by při šestiprocentní inflaci bylo 52 105 korun. Vláda plánuje snížení sumy na platy o dvě procenta. Uvádí, že platy klesat nebudou, seškrtat se mají neobsazená či nepotřebná místa. Podle odborů by dvouprocentní snížení odměny ve veřejném sektoru znamenalo 17 368 korun. Zrušení školkovného představuje dalších 30 840 korun.
Zvýšení daně z nemovitosti odhadují odbory u sedmdesátimetrového bytu o 770 korun. Při snížení podpory stavebního spoření by rodina podle ČMKOS přišla u tří smluv o 3 000 korun. Na benefitech by to mohlo být 60 000 korun. Podle průzkumu Unie zaměstnavatelských svazů 94 procent firem zvažuje škrtnutí těchto výhod, pokud nebudou mít daňové zvýhodnění. Týká se to třeba příspěvků na sport, masáže, dětské tábory, vzdělávání a částečně i stravování.
„Ta částka může vypadat relativně velmi vysoce. Je to ale 83 korun denně na zaměstnance. Nemyslíme si, že to je nějaký přemrštěný benefit,“ uvedl analytik ČMKOS Jiří Vaňásek. Ve veřejném sektoru snížení fondu sociálních a kulturních potřeb (FKSP) o procento by pak znamenalo 8 076 korun.
Podle předáků vládní balíček míří především na zaměstnance, jejich rodiny a také na důchodce. S nastavením opatření nesouhlasí. Za stávkovou pohotovostí, kterou svazy vyhlásily v pondělí, si odbory podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly stojí.
Česko hospodaří v posledních letech každý rok se stomiliardovými schodky. Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy snížit schodek o 94,1 miliardy korun. V dalším roce by to pak mělo být 53,4 miliardy korun. Kabinet počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám z nemovitostí, hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu. Nulovou daň má mít ale dál tiché víno.
Odbory poukazují na to, že zatímco víno se nemá danit, kojenecká voda se má přesunout do vyšší sazby. Vyšší DPH než teď mají mít také vodné, stočné a další položky. Firmám sice daň vzroste z 19 na 21 procent, ale budou optimalizovat a stát vybere méně, jsou přesvědčeni předáci. Navrhují vládě zrušit letošní daňové úpravy se zvýšením paušálů pro živnostníky a snížením odvodů u částečných úvazků, podle ČMKOS to obnáší 55 miliard.