Čechy znepokojila ve středu brzy ráno podivná světelná show na obloze. Jak ale akademici z Astronomického ústavu ČR poznamenali, nešlo o padající meteorit nebo kosmickou raketu, ale jednalo se o zánik rakety Falcon 9 R/B v atmosféře. Záběry nevšední události se poté šířily pomocí sociálních sítí.
První fotky neobvyklého jevu se objevily na sítích ve středu brzy ráno, zhruba po čtvrté hodině. Řada lidí přidala jak vizuální, tak slovní svědectví o tom, že je zprvu výjev vyděsil.
ČTĚTE TAKÉ: Další kometa uchvátila svět, Čecha ocenila i NASA. Fotografy štvou Muskovy „vláčky“
„Nádherné a děsivé zároveň,“ popsala jedna z komentujících. Jiní podívanou přirovnali k pádu meteoritů či působení kosmické lodě. Podobně překvapil jev na nočním nebi pozorovatele z Polska či Německa.
Odborníci z Astronomického ústavu ale vše uvedli na pravou míru. „Jednalo se o zánik rakety Falcon 9 R/B v atmosféře nad Evropou,“ informovali na Facebooku a přidali i video. Nosná raketa patří do hangáru společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska.
DNES VE 4:45 RÁNO - edit: jednalo se o zánik rakety Falcon 9 R/B v atmosféře nad Evropou Přišlo nám hodně hlášení o pozorování jevu dnes ráno ve 4:45, který vypadal podobně jako bolid (jasný meteor), ale od něho se odlišoval především délkou úkazu (minutu a půl) a také jinou charakteristikou výrazných stop. Skutečně se nejednalo o bolid, resp. přírodní úkaz, ale o technickou záležitost. Svědci pozorovali zánik umělého tělesa v atmosféře. Původní odhady ukazovaly na jednu z družic sítě Starlink - Starlink 1834 - která byla na oběžnou dráhu vypuštěna v roce 2020. Po kontrole snímků z Evropské bolidové sítě a videí, tedy podle polohy jevu na nich a také času a jasnosti jevu uzavíráme: jednalo se o neřízený zánik druhého stupně nosné rakety Falcon 9. Ten byl využit pro vypuštění družic Starlink dne 2. února, následně však selhalo jeho řízené navedení do atmosféry. K zániku tak nedošlo hned 2. února 2025 nad Tichým oceánem, ale až nyní. Edit 15:20: dle informací stránky Kosmo klubu je již hlášen nález trosek z Polska. Více na https://meteor.asu.cas.cz/cz/post/2025_02_19_falcon/. Rozpady obou těles (Starlink 1834 a Falcon 9) byly totiž předpovězeny s velmi podobným časovým odhadem. Video: část zániku rakety Falcon 9 R/B a její rozpad v atmosféře nad Evropou 19. 2. 2025 ráno, jak ho zaznamenala kamera na stanici Evropské bolidové sítě ve Frýdlantu na severu Čech v čase od 4:46:18 do 4:47:03 SEČ. Ke konci záznamu jev postupně opustí zorné pole kamery (zdroj: Astronomický ústav AV ČR).
Posted by Astronomický ústav AV ČR on Wednesday, February 19, 2025
Řada hlášení přišla akademikům krátce před pátou hodinou ranní. Zdůraznili, že od původně zmiňovaného meteoru se pád tělesa lišil „především délkou úkazu (minutu a půl) a také jinou charakteristikou výrazných stop“.
„Svědci pozorovali zánik umělého tělesa v atmosféře. Původní odhady ukazovaly na jednu z družic sítě Starlink – Starlink 1834 –, která byla na oběžnou dráhu vypuštěna v roce 2020,“ doplnili odborníci.
MOHLO VÁM UNIKNOUT - OBRAZEM: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry