Rok 2022 byl ve Spojených státech rokem „zpackaných poprav“, uvádí studie Centra pro informování o trestu smrti (DPIC). Ačkoliv počet poprav odsouzených trestanců v USA byl letos jedním z nejnižších za generaci, výroční zpráva DPIC uvádí, že sedm z 20 pokusů o popravu bylo viditelně problematických, včetně dvou, ze kterých nakonec sešlo.
V listopadu alabamská guvernérka Kay Iveyová na dobu neurčitou přerušila provádění poprav ve státě poté, co se zaměstnancům alabamského nápravného zařízení nepovedly tři popravy v řadě, uvádějí výzkumníci. Pracovníci se například za zataženým závěsem pokoušeli odsouzenému Joeovi Jamesovi podat nitrožilně smrtící injekci, ale po dobu tří hodin se jim to nedařilo.
Dalším příkladem je odvolání poprav Alana Millera a Kennetha Smithe poté, co popravčí tým nedokázal mužům zavést infuzi dříve, než vypršel soudní pokyn k jejich popravě. Iveyová posléze vyzvala ke kompletní revizi procesu poprav.
Ve 37 amerických státech byl trest smrti buď zrušen, nebo nebyl vykonán už více než deset let. Podpora veřejnosti pro trest smrti je na nejnižších číslech od 70. let minulého století, ačkoli podle průzkumu společnosti Gallup z letošního října s popravou člověka odsouzeného za vraždu souhlasí 55 procent Američanů.
S podporou veřejnosti klesá i počet provedených poprav, kterých bylo nejvíc v roce 1999, a to 98. V roce 2022 bylo k smrti ve 12 amerických státech odsouzeno 22 lidí. Letos provedené pokusy o popravu nicméně nemusejí s těmito případy souviset, podle DPIC průměrná doba mezi odsouzením a popravou v roce 2018 byla 243 měsíců.
Tato čekací doba se od roku 1982 více než ztrojnásobila. Její příčinou je čekání na uzavření všech odvolacích řízení a přezkoumání všech okolností před popravou. Tento proces prodloužily technické změny ve způsobu provádění poprav i rozhodnutí nejvyššího soudu v roce 1976, které mělo za cíl vytvořit „méně nahodilý systém poprav“, píše DPIC.