reklama

Roky riskoval život ve formuli, vymstilo se mu lyžování. Osm let od nehody Schumachera

V roce 1994 v italském San Marinu pronásledoval Ayrtona Sennu, když brazilský závodník náhle naletěl do bariéry a kvůli těžkým poraněním později zemřel. Michael Schumacher ještě spadal do éry formule 1, kterou lze označit za „vysoce nebezpečnou“. Přesto nikdy nepřišel k vážnému úrazu. V roce 2012 definitivně ukončil se sedmi tituly mistra světa kariéru a chtěl si užívat „důchod“. To mu vydrželo jen lehce přes rok: 29. prosince 2013 upadl při lyžování ve Francii, hlavou narazil do skály a od té doby veřejnost marně čeká na pozitivní zprávy.

reklama

Michael Schumacher ukončil kariéru dvakrát. Poprvé v roce 2006, kdy už došel k tomu, že s týmem Ferrari dokázal vše. V italské stáji přidal ke svým dvěma dřívějším triumfům s Benettonem dalších pět, a to dokonce v řadě.

Jenže svět formule 1 mu chyběl a chtěl se podílet na nové výzvě. Hodlal pomoct novému týmu Mercedes zařadit se mezi špičku, a tak v roce 2010 znovu usedl do kokpitu. Mnozí experti říkají, že právě Schumacherova přítomnost v prvních letech dost napomohla tomu, že se z Mercedesu stal později hegemon. Po sezoně 2012 – ve 43 letech – se každopádně rodák z německého Hürthu rozhodl milovanému sportu definitivně zamávat.

Dalo by se říct, že pokud někdy Schumacherovi mělo jít o život vinou nešťastné náhody, mělo se to stát právě na trati, kde v rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu sváděl souboje kolo na kolo v daleko méně bezpečných dobách.

Jenže muži často titulovanému „nejlepší jezdec historie formule 1“ se stalo osudným lyžování ve Francii ve středisku Méribel. 29. prosince 2013 si užíval s rodinou alpské svahy. Během sjíždění neupravené části sjezdovky upadl a narazil hlavou do skály. Ačkoliv měl mít podle svědků helmu, vážně si poranil mozek. Okamžitě byl transportován na kliniku v Moutiers a poté do nemocnice v Grenoblu, která zveřejnila, že se nachází v kritickém stavu v kómatu.

V následujících dnech absolvoval sérii operací hlavy, na jaře začali lékaři s probouzením z kómatu. 16. června 2014 svět obletěla zpráva, že je Schumacher v bdělém stavu a rehabilitace bude pokračovat ve švýcarském Lausanne, což nejen jeho fanouškům udělalo radost. Jenže to byly až do konce roku 2021 de facto jediné pozitivní zprávy.

Mick Schumacher: Měli bychom si hodně co říct

Rodina veškeré informace okolo legendy motorsportu střeží. Na veřejnost se občasně dostávají jen kusé informace ve stylu „Michael stále bojuje, nic nevzdává“, ale vše nasvědčuje tomu, že situace není dobrá. Schumacher sice žije, ale spíše jen přežívá upoutaný na lůžko.

To, že k normálnímu fungování má vítěz 91 závodů daleko, více než naznačil dokument Schumacher, který letos na začátku podzimu uvedla platforma Netflix. Kromě zevrubného shrnutí veleúspěšné kariéry obnáší film i výpovědi manželky Corinny nebo syna Micka Schumachera, který má za sebou premiérovou sezonu ve formuli 1.

„Myslím, že s tátou bychom si teď rozuměli jinak. Už jen proto, že mluvíme stejným jazykem – jazykem motorsportu. Měli bychom si hodně co říct. Říkám si, jak by to bylo skvělé. Vzdal bych se kvůli tomu všeho ostatního,“ uvedl se slzami v očích mladý jezdec.

Slané kapičky stékaly po tváři také Corinně Schumacherové, když v dokumentu říkala: „Je naprosto jasné, že mi Michael chybí každý den. A nejen mně. Dětem, rodině, jeho otci a všem, kdo jsou kolem něj… Chybí všem.“

Snímek také poukázal na smutnou ironii osudu. Corinna totiž prozradila, že krátce před fatálním úrazem Schumacher pronesl: „Sníh není optimální. Měli jsme letět do Dubaje a tam si skočit s padákem.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama