Krize spojená se zdražováním zjevně v plné síle nedoléhá na nejmovitější vrstvy obyvatelstva, a to ani v Česku. Důkazem je rekordní počet nových majitelů luxusních britských automobilů Rolls-Royce. Loni si je koupilo 6 021 lidí, průměrná cena byla v přepočtu 12 milionů korun. Tahounem prodejů se stalo mamutí SUV Cullinan, které si nejlépe z modelů značky vedlo také v Česku. Kvůli vyšší poptávce musí automobilka dokonce navyšovat počet zaměstnanců.
„Zažili jsme rekordní rok. Rolls-Royce na tom ještě nikdy nebyl tak dobře,“ oznámil na tiskové konferenci šéf tradiční automobilky v majetku BMW Torsten Müller-Ötvös. Značka loni prodala celkem 6 021 aut, ale žádné stejné. Všechna totiž prošla nákladným zakázkovým programem, ve kterém si budoucí majitel do posledního detailu vyberal, jak bude jeho vůz vypadat.
Žádný není stejný
Právě proto, že vozy prochází zakázkovým programem, je jejich základní cena spíše informativní. „Průměrný zákazník u nás nemá problém utratit půl milionu eur za svůj vůz,“ řekl Müller-Ötvös. To je v přepočtu zhruba 12 milionů korun.
Pro Rolls-Royce byly v roce 2022 největším trhem Spojené státy následované navzdory koronavirové pandemii Čínou, kde klesl zájem jen minimálně. Dobře se podle šéfa automobilky dařilo značce také na domácím trhu ve Velké Británii nebo Německu. Rolls-Royce se samozřejmě zaměřuje také na Spojené arabské emiráty, kde cítí velký potenciál a otevřel tam detašované pracoviště.
Müller-Ötvös ve svém projevu zdůraznil, že se automobilka chystá na přechod k plné elektromobilitě. S tím má pomoci první sériový model do zásuvky Rolls-Royce Spectre. Kvůli budoucnosti také musí továrna v Goodwoodu projít úpravami a firma proto otevírá 150 nových pozic. Celkem tak bude pro Rolls-Royce pracovat na 2 500 lidí.
Značka je na tom velmi dobře také v Česku. Podle statistik Sdružení dovozců automobilů se v roce 2022 prodalo celkem 37 jejích vozů, což je o 16 víc než v roce 2021.