Zájem o „koktejly“ protilátek rychle roste. Nemocnice je pacientům nestíhají podávat

Pandemie v Česku sílí a v nemocnicích přibývají covidoví pacienti. Podle lékařů výrazně roste zájem o takzvané koktejly proti koronaviru, tedy protilátky, které chrání rizikové pacienty před těžkým průběhem nemoci. Nemocnice na ně sestavují pořadníky, které jsou ale v posledních dnech naplněné. Zdravotníci nestíhají protilátky ani aplikovat.

Na první pohled to vypadá jako obyčejná infuze. Pacienti v brněnské Fakultní nemocnici ale dostávají drahý koktejl protilátek proti covidu, který prý uzdravil i bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Doufám, že mi to pomůže, abych šla zase co nejdřív do práce,“ řekla jedna z pacientek. „Jsem očkovaná a přesto jsem covid dostala,“ dodala další.

Protilátky cílí na rizikové skupiny pacientů, které ochrání tím, aby u nich nedošlo ke klinicky manifestní formě a museli být převzati do nemocniční péče. Cílí také na pacienty, u kterých to probíhá tak rychle, že už se do nemocniční péče dostávají,“ uvedl vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík.

Nemocnice na maximum

„Bylo prokázáno, že podání těchto monoklonálních protilátek snižuje riziko hospitalizace, a to poměrně významně,“ potvrdil přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC Fakultní nemocnice Brno Milan Sova.

V brněnské nemocnici se infuze podává šest dní v týdnu, o svátcích i víkendech. Na maximu jsou i v havlíčkobrodské nemocnici. „Ještě zhruba před 10 dny jsme na monoklonální látky přijímali dva, tři pacienty denně. Dnes je to naše kapacita 10 pacientů a skutečně podáváme každý den,“ upozornila mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

„Vždycky si na určitou hodinu pozveme tři pacienty a víme, že za další hodinu jsme zase schopní,“ vysvětlila vrchní sestra infekčního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Lenka Langpaulová.

Dochází nám zásoby?

Velkou roli hraje převážně čas, aby se protilátky aplikovaly rizikovým pacientům co nejdříve. „Myslím si, že je dobré, když se domluvíme ještě ten den, když se celkově příznaky rozvinuly. Do dvou, tří dní to asi smysl má,“ sdělila praktická lékařka Lucie Stehlíková.

„Zatím je jich dostatek, ale je pravdou, že teď řešíme, co dále. Řešíme případně nějakou další objednávku,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

I když se zásoby léku rychle tenčí, ministr zdravotnictví zatím problém nevidí. Podle něj by velmi pomohlo schválení antivirotik ve formě tablet, kde by stačila návštěva pouze u praktického lékaře.

Tagy: