Povinnost nosit roušky si řada občanů vykládá svým vlastním způsobem. Velmi rozšířenou variantou je mít roušku pod nosem. Odborníci však upozorňují, že je tento nešvar nebezpečný jak pro samotného nositele takto nasazeného ochranného prostředku, tak také pro jeho okolí. Právě nosem se člověk snadněji nakazí, ale také jím zároveň během prvních dnů nemoci vylučuje nejvíce viru.
Rouška pod nosem se stala také jakýmsi symbolem negativního postoje k vládním nařízení. Sám premiér Andrej Babiš (ANO) v poslední době apeluje na občany, aby roušku nosili řádně. „Pokud tu roušku nemáte na nose, tak je to úplně zbytečné. Kdo má roušku a má ji pod nosem, tak to nemá žádný efekt,“ řekl nedávno při jedné z tiskových konferencí premiér.
Škodlivost nenošení roušky přes nos potvrzují i odborníci. Na Twitteru se k tématu nedávno vyjádřil biolog Omar Šerý. „Při mé víkendové návštěvě obchodního centra v Brně měla polovina lidí roušku pod nosem. Tady nejde jen o roušky v obchodních centrech, ale o celkový přístup těchto lidí k epidemii. Stávají se potenciálními roznašeči, protože viry nevidí a pravidla neakceptují,“ napsal.
Kapsy plné svinstva, dýcháme své vlastní bakterie. Jak se správně starat o roušku?
Přijdeme domů, roušku odhodíme na stůl nebo na skříň. Když si roušku bereme, vytahujeme ji z kapsy nebo tašky. To všechno je špatně. I kdy jsou roušky už několik měsíců součástí našeho každodenního života, spousta lidí zapomíná na to, jak je důležité se o ně starat. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila krátký návod s jednoduchými tipy.
Upozornil, v čem konkrétně to představuje problém. „Právě v prvních dnech infekce se tvoří v dýchacích cestách nejvíce virů, které se pak dostávají při dýchání a mluvení do vzduchu. Většina těchto vysoce nakažlivých osob nemá žádné příznaky a netuší, že někoho může nakazit. Právě této vlastnosti virus využívá k rychlému šíření,“ napsal.
„Právě ta polovina lidí, co demonstrativně nosí roušku pod nosem v supermarketech, intenzivně pracuje na tom, abychom tu měli nejen co nejdéle výjimečný stav, ale také přeplněné nemocnice a ekonomiku v kýblu,“ dodal.
Pravděpodobnější nákaza
Nejde však pouze o to, že je člověk s nedbale nasazenou rouškou nebezpečný pro své okolí, ohrožuje i své vlastní zdraví. Podle některých studií se totiž koronavirus dostává do těla nejlépe právě skrze nosní sliznici.
Studie publikovaná v časopise Nature Medicine již na jaře vysvětlila, že právě především nosní buňky obsahují vysoké hladiny proteinů, na které se COVID-19 váže, aby se dostal do těla. Podle studie se právě díky nosu nemoc zpočátku rychle rozšířila.
Další studie z července pro odborný časopis Cell zkoumala, jakým způsobem virus do těla nejúčinněji proniká. Stejně jako předchozí studie ukázala, že proteiny, na které se virus navazuje, jsou nejvíce právě v nosní dutině. Nos se ukázal jako nejplodnější místo pro vznik infekce.