Přijdeme domů, roušku odhodíme na stůl nebo na skříň. Když si roušku bereme, vytahujeme ji z kapsy nebo tašky. To všechno je špatně. I kdy jsou roušky už několik měsíců součástí našeho každodenního života, spousta lidí zapomíná na to, jak je důležité se o ně starat. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila krátký návod s jednoduchými tipy.
Nejvíce „péče“ potřebují látkové bavlněné roušky. „Spousta lidí přijde domů a pohodí roušku na stůl nebo na skříň. Je dobré mít jedno určené místo, kde se budou použité roušky skladovat, může to být nějaká uzavíratelná nádoba. Vždy, když přijdu domů, tak do ní roušku dám. Až se roušky nahromadí, potom se vyperou. Po manipulací s rouškami je důležité dezinfikovat si ruce,“ říká pro CNN Prima NEWS zdravotní sestřička Helena K., která se stará o pacienty s infekcí COVID-19.
Hamáček: Pokud opatření do konce října nezaberou, je na řadě totální lockdown
Lidem se má říkat pravda, tvrdá opatření za 14 dní neskončí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to připustil vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Uvedl také, že pokud striktní opatření nezaberou do konce října a situace ohledně koronaviru se nezlepší, je na řadě totální lockdown, tedy úplné vypnutí ekonomiky.
Látkové roušky by se měly prát minimálně na 60 stupňů odděleně od běžného prádla. Stačí použít obyčejný prací prostředek. Po vyprání a usušení je dobré roušku přežehlit. Roušky lze usušit i v sušičce.
Ústenky můžete také vyvařit. „Je nutné, abychom nechali roušky ve vodě vyvařit po dobu minimálně pěti minut. Po vyvaření necháme roušky ve vodě vychladnout.
Následně roušky usušíme a v případě potřeby vyžehlíme, po vyvaření však není žehlení striktně nutné,“ radí ministerstvo zdravotnictví.
Dobré je mít roušku v sáčku
O roušky bychom se měli starat i po vyprání. Nejhorší je nosit ústenky po kapsách a v kabelkách jen tak. „Když lidé nosí roušky v tašce, tak je dobré ji mít v pytlíčku. Nedávat do kapsy. Potom člověk vdechuje, co má v tašce,“ upozorňuje zdravotní sestřička.
„Část bakterií a patogenů naplivete do roušky vy sama,“ přidává se Vladimír Ždímal, který vede Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů Akademie věd.
A má radu pro lidi, kteří nemají k dispozici pračku. „Nejlepší je mít roušek víc a točit je. Pokud nemáte pračku, tak můžete mít sedm roušek. V pondělí si vezmete pondělní, v úterý úterní. Vždy, když večer přijdete domů, tak ji pověsíte na konec fronty a jednou za čas je vyperete. To je doporučení, když nemůžete prát. Musí to být v suchu v čistém prostředí, třeba v komoře, která není plná plísně,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS Ždímal.
Kvůli špinavým rouškám se v minulosti rozčiloval i šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. „Teorie a praxe roušek. Chudáka vyndat desetkrát denně z kapsy. Ta kapsa je plná svinstva. Když ji zapomenu, jsem šťasten za špinavou, týden starou, že ji najdu. Při jídle na stůl. Neviděl jsem nikoho, kdo by měl nové roušky u sebe, žádná dekontaminace podle předpisů. Prostě špínu na ruku nebo do kapsy, tašky. Naprostý hnus,“ prohlásil Šmucler.
Jednorázové roušky na dvě hodiny
Variantou může být nosit jednorázové ústenky. Ty však vydrží kolem dvou hodin, potom je dobré je vyměnit.
„Jednorázová rouška nalezne uplatnění v případě, že cestujete hromadnou dopravou či jdete například na poštu. Životnost jednorázových roušek bývá okolo dvou hodin. V případě, že se více zadýcháváte, dochází k většímu navlhnutí roušky a tím ke zkrácení její životnosti,“ upozorňuje ministerstvo.
Při sundávání roušky bychom se měli dotýkat pouze oblasti gumiček a provázků a po práci s použitou rouškou bychom si měli umýt ruce. Roušku lze vyhodit do směsného odpadu.
Jak se starat o látkovou roušku v bodech:
- Mít doma více roušek
- Určit si místo nebo ideálně nádobu pro skladování roušek
- Každý den po návratu domů roušku odložit na toto místo
- Po manipulaci s rouškou si umýt ruce
- Až se roušky nahromadí, vyprat je na 60 stupňů
- Po usušení roušky přežehlit
- Nosit roušky v sáčku a neválet je po kapsách