Federální soudce ve Spojených státech nařídil zveřejnění klíčového dokumentu, který uvádí důvody nedávné domovní prohlídky ve floridském sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa agenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), nicméně soudce souhlasil s pečlivým zredigováním textu, tedy začerněním podrobností, uvedla agentura AFP.
Dokument, který má podrobně vysvětlovat důvody vedoucí ministerstvo spravedlnosti k vyšetřování a který by mohl odhalit totožnost některých aktérů případu, má být zveřejněn do pátečního poledne (18:00 SELČ), rozhodl federální soudce Bruce Reinhart. Většina podrobností však pravděpodobně zůstane utajena, protože soudce Reinhart akceptoval žádost ministerstva spravedlnosti o úpravu části dokumentu v zájmu vyšetřování.
Soudce Reinhart v pondělí nařídil, aby byl dokument alespoň částečně zveřejněn, s odkazem na nebývalý zájem veřejnosti o domovní prohlídku v sídle bývalého amerického prezidenta. Úřady se nicméně proti zveřejnění ohradily a tvrdily, že by to vyžadovalo redigování „tak rozsáhlé části dokumentu, že zbytek textu bude bez jakéhokoli významného obsahu“.
FBI 8. srpna podnikla domovní prohlídku v Trumpově floridské rezidenci Mar-a-Lago a zabavila krabice s utajovanými dokumenty, které republikánský exprezident nevrátil úřadům, navzdory několika žádostem. Donald Trump, který koketuje s myšlenkou účasti v prezidentských volbách v roce 2024, co nejsilnějšími výrazy odsuzuje toto pátrání, které označuje za „hon na čarodějnice“. Magnát na své sociální síti znovu prohlásil, že je nevinný, a obvinil „radikálně levičácké demokratické žalobce“ z „ilegální razie“. „Dokonce se vloupali do mého trezoru, nevýslovný čin!“ rozhořčil se.
Exprezident čelí několika vyšetřováním
Prohledání sídla, o němž Trump tvrdí, že bylo politicky motivované, souvisí s vyšetřováním, zda si Trump v lednu 2021 nelegálně ponechal některé potenciálně citlivé dokumenty i po odchodu z prezidentského úřadu. Ministerstvo spravedlnosti prošetřuje možné porušení tří zákonů, mimo jiné zákona o špionáži, který zakazuje držení informací o národní obraně, a také zákona o zatajování, ničení nebo falšování záznamů s úmyslem mařit vyšetřování.
Trump čelí několika vyšetřováním. Prokurátorka ve státu Georgia, kde vyšetřuje Trumpův pokus o zvrácení výsledků prezidentských voleb v roce 2020, se snaží vynutit si výpověď bývalého Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse a dalších spolupracovníků bývalé hlavy státu. Fani Willisová požádala soud, aby Meadowsovi nařídil dostavit se příští měsíc před speciální velkou porotu. Té by měl zodpovědět otázky ohledně Trumpových pokusů zvrátit svou porážku v Georgii, klíčovém státu, který pomohl dostat demokrata Joea Bidena do Bílého domu. Meadowsův právník dosud nebyl k zastižení.
Požadavek na výslech Meadowse naznačuje, že se vyšetřování dobralo do Trumpova vnitřního kruhu, napsala agentura Reuters. Vyšetřování začalo brzy po telefonním hovoru z ledna 2021, který byl nahrán a ve kterém Trump naléhal na nejvyššího volebního úředníka státu, aby „našel“ dost hlasů ke změně výsledku.