Výzva pro učitele: Tisíce žáků v době pandemie vůbec nekomunikovaly se školou

Ústřední školní inspektor

Školy v době pandemie

Studium na dálku bude mít negativní vliv na více než devět tisíc žáků. Jedná se o studenty, kteří v době koronaviru se školou vůbec nekomunikovali. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je teď na jednotlivých školách, jak se v následujícím období vypořádají s tímto výpadkem a jak minimalizují rozdíly mezi žáky.

Školy v době uzavření přešly na výuku na dálku, které se v Česku podle údajů České školní inspekce zúčastnilo přibližně 953 tisíc žáků základních škol a asi 424 tisíc žáků středních škol. Po přechodu na výuku na dálku se ale nepodařilo spojit se zhruba 9 500 žáky. „Podle vyjádření ředitelů škol byla nejčastějším důvodem konektivita, která žákům chyběla, nebo potřebné vybavení v podobě výpočetní techniky, chytrých telefonů a tabletů. Dalším a významným důvodem byla situace v rodině, která mohla vzdělávání nepříznivě ovlivnit,“ uvedl Tomáš Zatloukal.

Podle ústředního inspektora se skupina žáků bez on-line připojení nedokázala spojit se školami vůbec. Proto jednotlivé obce vymyslely jiné alternativy. „Školám se podařilo s nimi navázat komunikaci, a to zejména v podobě předávání zadání úkolů. Ty předávaly fyzicky v prostorách školy,“ komentuje Tomáš Zatloukal s tím, že byly zapojeny i obchody nebo pošty, kde rodiče mohli splněné úkoly předávat nebo si úkoly vyzvedávat.

Výpadek bude velkou výzvou a úkolem pro školy, aby ho v průběhu následujícího období eliminovaly nebo aspoň minimalizovaly

Tento nedostatek ale bude mít negativní vliv na úroveň vědomostí mezi jednotlivými studenty. „Bude to mít nepříznivý dopad na 9 500 žáků, se kterými žádná komunikace neprobíhá. To jsou žáci zpravidla z ne příliš příznivého socioekonomického rodinného prostředí. Tam výpadek bude velkou výzvou a úkolem pro školy, aby ho v průběhu následujícího období eliminovaly nebo aspoň minimalizovaly,“ okomentoval situaci Tomáš Zatloukal.

Maturanti si stěžují na chaos a bojí se, že kvůli škole nakazí sebe či rodiče

Kvůli pandemii koronaviru maturanti týdny nemuseli chodit do školy, místo toho probíhala on-line výuka z domova. Ta ale byla podle mnohých chaotická a nedostatečná. Dlouho nebylo jisté, jestli se do června ještě vrátí do škol a zda letos budou skládat zkoušky z dospělosti. Ministerstvo školství začátkem května oznámilo, že ano. Někteří studenti posledních ročníků se ale proti rozhodnutí bouří. Podepisují petici a na instagramovém účtu Slovo studentů píší své příběhy o tom, jak jim koronavirus zkomplikoval výuku.

Školy v době epidemie

Do škol uzavřených kvůli pandemii koronaviru se postupně vracejí žáci a studenti. Vláda nařídila jejich uzavření 11. března. 20. dubna se mohli do poslucháren vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol, od 27. dubna i ostatní vysokoškoláci. V pondělí 11. května mohli nastoupit do školy studenti závěrečných ročníků středních škol a také žáci 9. ročníků základních škol. Maximální účast je ale 15 žáků. Žáci prvního stupně se mohou vyučování účastnit od pondělí 25. května. A od tohoto data budou povoleny také organizované zájmové aktivity. Docházka ale bude dobrovolná a škola musí zajistit výuku na dálku.

Tagy: