reklama

Výzva pro učitele: Tisíce žáků v době pandemie vůbec nekomunikovaly se školou

Studium na dálku bude mít negativní vliv na více než devět tisíc žáků. Jedná se o studenty, kteří v době koronaviru se školou vůbec nekomunikovali. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je teď na jednotlivých školách, jak se v následujícím období vypořádají s tímto výpadkem a jak minimalizují rozdíly mezi žáky.

reklama

Školy v době uzavření přešly na výuku na dálku, které se v Česku podle údajů České školní inspekce zúčastnilo přibližně 953 tisíc žáků základních škol a asi 424 tisíc žáků středních škol. Po přechodu na výuku na dálku se ale nepodařilo spojit se zhruba 9 500 žáky. „Podle vyjádření ředitelů škol byla nejčastějším důvodem konektivita, která žákům chyběla, nebo potřebné vybavení v podobě výpočetní techniky, chytrých telefonů a tabletů. Dalším a významným důvodem byla situace v rodině, která mohla vzdělávání nepříznivě ovlivnit,“ uvedl Tomáš Zatloukal.

Podle ústředního inspektora se skupina žáků bez on-line připojení nedokázala spojit se školami vůbec. Proto jednotlivé obce vymyslely jiné alternativy. „Školám se podařilo s nimi navázat komunikaci, a to zejména v podobě předávání zadání úkolů. Ty předávaly fyzicky v prostorách školy,“ komentuje Tomáš Zatloukal s tím, že byly zapojeny i obchody nebo pošty, kde rodiče mohli splněné úkoly předávat nebo si úkoly vyzvedávat.

Výpadek bude velkou výzvou a úkolem pro školy, aby ho v průběhu následujícího období eliminovaly nebo aspoň minimalizovaly

Tento nedostatek ale bude mít negativní vliv na úroveň vědomostí mezi jednotlivými studenty. „Bude to mít nepříznivý dopad na 9 500 žáků, se kterými žádná komunikace neprobíhá. To jsou žáci zpravidla z ne příliš příznivého socioekonomického rodinného prostředí. Tam výpadek bude velkou výzvou a úkolem pro školy, aby ho v průběhu následujícího období eliminovaly nebo aspoň minimalizovaly,“ okomentoval situaci Tomáš Zatloukal.

K tématu

Školy v době epidemie

Do škol uzavřených kvůli pandemii koronaviru se postupně vracejí žáci a studenti. Vláda nařídila jejich uzavření 11. března. 20. dubna se mohli do poslucháren vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol, od 27. dubna i ostatní vysokoškoláci. V pondělí 11. května mohli nastoupit do školy studenti závěrečných ročníků středních škol a také žáci 9. ročníků základních škol. Maximální účast je ale 15 žáků. Žáci prvního stupně se mohou vyučování účastnit od pondělí 25. května. A od tohoto data budou povoleny také organizované zájmové aktivity. Docházka ale bude dobrovolná a škola musí zajistit výuku na dálku.

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav napadnul řidiče
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama