reklama

Výzva pro učitele: Tisíce žáků v době pandemie vůbec nekomunikovaly se školou

Studium na dálku bude mít negativní vliv na více než devět tisíc žáků. Jedná se o studenty, kteří v době koronaviru se školou vůbec nekomunikovali. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je teď na jednotlivých školách, jak se v následujícím období vypořádají s tímto výpadkem a jak minimalizují rozdíly mezi žáky.

reklama

Školy v době uzavření přešly na výuku na dálku, které se v Česku podle údajů České školní inspekce zúčastnilo přibližně 953 tisíc žáků základních škol a asi 424 tisíc žáků středních škol. Po přechodu na výuku na dálku se ale nepodařilo spojit se zhruba 9 500 žáky. „Podle vyjádření ředitelů škol byla nejčastějším důvodem konektivita, která žákům chyběla, nebo potřebné vybavení v podobě výpočetní techniky, chytrých telefonů a tabletů. Dalším a významným důvodem byla situace v rodině, která mohla vzdělávání nepříznivě ovlivnit,“ uvedl Tomáš Zatloukal.

Podle ústředního inspektora se skupina žáků bez on-line připojení nedokázala spojit se školami vůbec. Proto jednotlivé obce vymyslely jiné alternativy. „Školám se podařilo s nimi navázat komunikaci, a to zejména v podobě předávání zadání úkolů. Ty předávaly fyzicky v prostorách školy,“ komentuje Tomáš Zatloukal s tím, že byly zapojeny i obchody nebo pošty, kde rodiče mohli splněné úkoly předávat nebo si úkoly vyzvedávat.

Výpadek bude velkou výzvou a úkolem pro školy, aby ho v průběhu následujícího období eliminovaly nebo aspoň minimalizovaly

Tento nedostatek ale bude mít negativní vliv na úroveň vědomostí mezi jednotlivými studenty. „Bude to mít nepříznivý dopad na 9 500 žáků, se kterými žádná komunikace neprobíhá. To jsou žáci zpravidla z ne příliš příznivého socioekonomického rodinného prostředí. Tam výpadek bude velkou výzvou a úkolem pro školy, aby ho v průběhu následujícího období eliminovaly nebo aspoň minimalizovaly,“ okomentoval situaci Tomáš Zatloukal.

K tématu

Školy v době epidemie

Do škol uzavřených kvůli pandemii koronaviru se postupně vracejí žáci a studenti. Vláda nařídila jejich uzavření 11. března. 20. dubna se mohli do poslucháren vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol, od 27. dubna i ostatní vysokoškoláci. V pondělí 11. května mohli nastoupit do školy studenti závěrečných ročníků středních škol a také žáci 9. ročníků základních škol. Maximální účast je ale 15 žáků. Žáci prvního stupně se mohou vyučování účastnit od pondělí 25. května. A od tohoto data budou povoleny také organizované zájmové aktivity. Docházka ale bude dobrovolná a škola musí zajistit výuku na dálku.

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Ve vládním rezervačním systému k očkování proti covidu byla chyba, které by dokázal zneužít běžný programátor, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS čtyřiadvacetiletý student informačních technologií Filip Šedivý. I když se od pátečního rána mohli hlásit pouze senioři starší 80 let, Šedivý se dokázal prokousat několika kroky se správným zadáním svého věku. Tématu problémového registru se bude věnovat také pořad 360° Pavlíny Wolfové od 20:15 na CNN Prima NEWS.

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Další články
reklama
reklama