Kvůli pandemii koronaviru maturanti týdny nemuseli chodit do školy, místo toho probíhala on-line výuka z domova. Ta ale byla podle mnohých chaotická a nedostatečná. Dlouho nebylo jisté, jestli se do června ještě vrátí do škol a zda letos budou skládat zkoušky z dospělosti. Ministerstvo školství začátkem května oznámilo, že ano. Někteří studenti posledních ročníků se ale proti rozhodnutí bouří. Podepisují petici a na instagramovém účtu Slovo studentů píší své příběhy o tom, jak jim koronavirus zkomplikoval výuku.
„Mám mladší sestru, která chodí do třetí třídy. Moje maminka je onkologická pacientka, léčí se z rakoviny prsu. Koronavirus je pro ni velmi nebezpečný. Tatínek je živnostník a kvůli pandemii ztratil hodně zákazníků. Starám se o sestru a o maminku, zajišťuji chod celé domácnosti a snažím se vydělat si na vysokou,“ píše na instagramovém profilu Slovo studentů maturantka Marie A. Bojí se, že se ve škole může nakazit a ohrozit maminku.
Navíc dodává, že na maturitu není dostatečně připravená. Dva měsíce intenzivní výuky jí chybí. Uvádí, že ve škole si vždy vedla velmi dobře, učení ji baví a jejím snem je být stavební inženýrkou. „Chci mít jednou dobrou práci, abych mohla pomoct své rodině. Toto období je pro mě velmi těžké,“ vysvětluje studentka.
Písemnou část maturit mají studenti skládat mezi 1. a 3. červnem a ústní zkoušku ministerstvo školství doporučuje uspořádat od 10. června. Maturanti tak prostřednictvím petice usilují o udělení maturitního vysvědčení, respektive závěrečného výučního listu, na základě prospěchu ze tří posledních vysvědčení.
Odmaturovat, nebo ochránit rodinu?
Podobně je na tom studentka čtvrtého ročníku střední školy Denisa B., která žije s nemocnými prarodiči a do školy dojíždí dvě hodiny vlakem. „Je velmi těžké se rozhodovat, jestli odmaturuji, anebo ochráním svou rodinu,“ popisuje.
Výzva pro učitele: Tisíce žáků v době pandemie vůbec nekomunikovaly se školou
Studium na dálku bude mít negativní vliv na více než devět tisíc žáků. Jedná se o studenty, kteří v době koronaviru se školou vůbec nekomunikovali. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala je teď na jednotlivých školách, jak se v následujícím období vypořádají s tímto výpadkem a jak minimalizují rozdíly mezi žáky.
Situace trápí i studenty, kteří sami trpí nějakou nemocí. Ani na ně ale vláda zatím nemyslela. „Mám chronické onemocnění tlustého střeva a středně závažné astma. Dělá mi problém dojít si nakoupit v roušce a za takového stavu bych měla maturovat. Nadměrný stres při mé nemoci způsobuje rapidní zhoršení stavu,“ vypráví svůj příběh další maturantka a pokračuje: „Byla mi odepřena školní docházka i osobní doučování. On-line výuka se u nás nekoná a z předmětů, ze kterých jsem měla dvojky, mám čtyřky, protože naučit se deskriptivní matematiku bez výkladu nelze.“
Internáty jsou zavřené
Studenti si stěžují i na chaos při výuce a na stres, který je při přípravách na zkoušku doprovází. Žák čtvrtého ročníku střední školy Martin B. na instagramovém profilu Slovo studentů popisuje, že ještě před dvěma měsíci o zvládnutí maturitní zkoušky nepochyboval. „Tato situace je pro mě ale stresující. Myslím, že nejsme připraveni na zkoušky tak, jako bychom za normálních okolností mohli být. Poslední ročník je jeden velký chaos. Byli jsme vytrženi z kolektivu a učitelé hrají mrtvé brouky, komunikace s nimi je mizivá. Dva měsíce standardní školní docházky nám chybí,“ rozčiluje se student. Podle něj maturanty ministerstvo školství hází přes palubu a záchranný kruh jim nikdo nepodá.
Internáty jsou navíc zavřené, a tak maturanti musí do vzdálených škol dojíždět na každou konzultaci hromadnou dopravou. Například student, který se podepisuje Lukáš František Rudolf, má školu vzdálenou 170 kilometrů. „Ale internát je trvale uzavřen a stravování nezajištěno. Tohle podle mě nejsou ideální podmínky pro intenzivní přípravu, které sliboval ministr školství Plaga,“ stěžuje si.
Závěrečné zkoušky se kryjí s přijímačkami na vysoké
Maturantům se nelíbí ani termín závěrečných zkoušek, který vláda stanovila. Některým z nich se totiž kryje s přijímačkami na vysoké školy. Studenti navíc říkají, že se nestihnou připravit na maturitu i přijímačky zároveň. V petici tak usilují i o zrušení letošních státních přijímacích zkoušek.
„Už od prváku chodím na doučování fyziky a chemie, abych si mohla splnit sen a stát se lékařkou. Doučování si platím sama, vyjde mě každý týden přibližně na 800 korun. Proto jsem chodila na brigádu do fastfoodu za 80 korun na hodinu a během čtyř let jsem za doučování zaplatila neuvěřitelných 153 tisíc korun. Většina přijímacích zkoušek na lékařské fakulty se mi ale kříží se dny, kdy maturuji. Prosím, nebuďte vůči nám lhostejní, podpořte nás, také si chceme plnit sny,“ vzkazuje studentka Valentina Horáková. Některé vysoké školy už ale na situaci zareagovaly a postupně přijímačky posouvají, nebo rovnou ruší.