reklama

Lidé u nás najdou pochopení, říká zakladatel prvního pražského zvířecího krematoria

Smrt zvířecího člena rodiny, ať už očekávaná, či náhlá, je událostí, na kterou se nelze připravit. Odborníci o ní hovoří jako o velké ztrátě důležitého vztahu, kterou není radno podceňovat. Jak se ale vyrovnat se vší tou bolestí a prázdným místem, které spolu se vzpomínkami zbylo? Může pomoci důstojné rozloučení. A také lidský přístup těch, kteří jsou jeho součástí.

reklama

„Když sem přijde někdo, komu zrovna odešel pejsek nebo kočička, setká se tady s někým z našich pracovníků, a ať už se setká s kýmkoliv, určitě má jistotu, že narazí na někoho, kdo chápe jeho problém. Protože všichni, co tady jsme, máme pejsky, kočičky a další různá zvířátka, takže víme přesně, co klient cítí, když mu odešel jeho zvířecí kamarád,“ říká zakladatel krematoria Kerberos Vít Volhejn.

Že na přístupu záleží, tvrdí i odborníci. „To, co pomáhá obecně při přijetí ztráty, tak je možné zažívat jakékoliv pocity s tím, že okolí je respektuje, akceptuje, nijak je nepodceňuje ani nezveličuje. Tomu pomáhá, pokud je možnost se se zvířetem rozloučit. Pomáhají rituály, nějaké rozloučení, vzpomínky, fotky, mít možnost to s někým sdílet, někomu to všechno říct, někomu se vyplakat. Mít pravidelný režim – jsou věci, o které se mohu opřít a vím, že budou fungovat, i když zažiji takovou bolest a ztrátu,“ vysvětluje psycholožka a ředitelka Poradny Vigvam Sylvie Stretti.

Důstojný odchod i rozloučení

Touha rozloučit se se svým zvířecím přítelem důstojně rozhodně není rozmar moderní doby. Už staří Egypťané pohřbívali psy i kočky a často je na poslední cestu vybavovali různými ozdobami. Stejně jako před dvěma tisíci lety i dnes je pohřeb zvířete způsobem, jak ulevit bolavému srdci. Pokud však chcete vašemu zvířecímu příteli dopřát klidný odpočinek třeba u vás na zahradě, je třeba dbát na dodržení vyhlášky, podle níž musí být tělo zvířete umístěno nejméně 200 metrů od vodního zdroje a nejméně 100 metrů od nejbližší stavby. Dodržet byste také měli padesátimetrovou vzdálenost od sousedního pozemku. Kremace může celou věc značně zjednodušit.

„Způsob, jak pohřbít zvířátko, může být taky ten, že proběhne kremace, z toho vznikne malinká urna, která může být buď rozložitelná, nebo dokonce urna se semínkem stromu, z toho zvířátka pak vyroste strom a pokračuje život dál,“ popisuje Volhejn, jehož krematorium lidem nabízí celou řadu služeb včetně památečních skel nebo diamantů. „Od počátku, kdy vyplníme objednávku, převezmeme tělíčko zvířátka od veterináře či z domu, provedeme kremaci a po kremaci dáváme zpět urnu s popelem, případně památeční předměty.“ Z uren si lidé mohou vybrat jak jednoduché z papíru či plastu, které se často používají v případě rozptylu, tak zdobné či takové, které na první pohled připomínají dekoraci.

Zvířecích krematorií je v Česku v současnosti několik. Kerberos byl pak prvním, jehož služby mohli využít majitelé zvířat v Praze a okolí. „Myšlenka na založení krematoria vznikla v době, kdy jsme jako rodina procházeli obrovskou krizí. Manželka byla těžce nemocná a chtěla pomáhat lidem, kteří o někoho přišli, tak ji napadlo právě tohle. Zároveň to bylo vyburcované tím, že nám odešel pejsek. Takže jsme se rozhodli založit Krematorium Kerberos,“ vzpomíná Vít Volhejn. Proto je znakem krematoria právě onen tříhlavý pes, který podle antické mytologie hlídal vchod do podsvětí před nepovolanými.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Komentátor: Piráti poslední dobou utíkají jen sami před sebou. Popírají vlastní myšlenky

Kampaně míří do finále a podle komentátora webu Info.cz Petra Holce si nejlépe vede hnutí ANO. „Měli nejlepší začátek a publikované video Andreje Babiše má skvělé načasování,“ podotkl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Právě Babišovy útoky na koalici PirSTAN podle něj zapříčinily, že Piráti utíkají sami před sebou. „Dokud v červnu Babiš neřekl, že jsou vítači migrantů, tak byli v ofenzivě. Nyní se jen brání a popírají vlastní myšlenky,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

reklama

Domácí zpravodajství

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama