reklama

Lidé u nás najdou pochopení, říká zakladatel prvního pražského zvířecího krematoria

Smrt zvířecího člena rodiny, ať už očekávaná, či náhlá, je událostí, na kterou se nelze připravit. Odborníci o ní hovoří jako o velké ztrátě důležitého vztahu, kterou není radno podceňovat. Jak se ale vyrovnat se vší tou bolestí a prázdným místem, které spolu se vzpomínkami zbylo? Může pomoci důstojné rozloučení. A také lidský přístup těch, kteří jsou jeho součástí.

reklama

„Když sem přijde někdo, komu zrovna odešel pejsek nebo kočička, setká se tady s někým z našich pracovníků, a ať už se setká s kýmkoliv, určitě má jistotu, že narazí na někoho, kdo chápe jeho problém. Protože všichni, co tady jsme, máme pejsky, kočičky a další různá zvířátka, takže víme přesně, co klient cítí, když mu odešel jeho zvířecí kamarád,“ říká zakladatel krematoria Kerberos Vít Volhejn.

Způsobů, jak se se zvířecím přítelem rozloučit, je hned několik.
Způsobů, jak se se zvířecím přítelem rozloučit, je hned několik.
Zdroj: Gabriela Zvonková

Že na přístupu záleží, tvrdí i odborníci. „To, co pomáhá obecně při přijetí ztráty, tak je možné zažívat jakékoliv pocity s tím, že okolí je respektuje, akceptuje, nijak je nepodceňuje ani nezveličuje. Tomu pomáhá, pokud je možnost se se zvířetem rozloučit. Pomáhají rituály, nějaké rozloučení, vzpomínky, fotky, mít možnost to s někým sdílet, někomu to všechno říct, někomu se vyplakat. Mít pravidelný režim – jsou věci, o které se mohu opřít a vím, že budou fungovat, i když zažiji takovou bolest a ztrátu,“ vysvětluje psycholožka a ředitelka Poradny Vigvam Sylvie Stretti.

Důstojný odchod i rozloučení

Touha rozloučit se se svým zvířecím přítelem důstojně rozhodně není rozmar moderní doby. Už staří Egypťané pohřbívali psy i kočky a často je na poslední cestu vybavovali různými ozdobami. Stejně jako před dvěma tisíci lety i dnes je pohřeb zvířete způsobem, jak ulevit bolavému srdci. Pokud však chcete vašemu zvířecímu příteli dopřát klidný odpočinek třeba u vás na zahradě, je třeba dbát na dodržení vyhlášky, podle níž musí být tělo zvířete umístěno nejméně 200 metrů od vodního zdroje a nejméně 100 metrů od nejbližší stavby. Dodržet byste také měli padesátimetrovou vzdálenost od sousedního pozemku. Kremace může celou věc značně zjednodušit.

Po zpopelnění je pohřbení zvířete možné bez ohledů na vyhlášky.
Po zpopelnění je pohřbení zvířete možné bez ohledů na vyhlášky.
Zdroj: Gabriela Zvonková

„Způsob, jak pohřbít zvířátko, může být taky ten, že proběhne kremace, z toho vznikne malinká urna, která může být buď rozložitelná, nebo dokonce urna se semínkem stromu, z toho zvířátka pak vyroste strom a pokračuje život dál,“ popisuje Volhejn, jehož krematorium lidem nabízí celou řadu služeb včetně památečních skel nebo diamantů. „Od počátku, kdy vyplníme objednávku, převezmeme tělíčko zvířátka od veterináře či z domu, provedeme kremaci a po kremaci dáváme zpět urnu s popelem, případně památeční předměty.“ Z uren si lidé mohou vybrat jak jednoduché z papíru či plastu, které se často používají v případě rozptylu, tak zdobné či takové, které na první pohled připomínají dekoraci.

Lidé mají na výběr celou řadu uren z různých materiálů.
Lidé mají na výběr celou řadu uren z různých materiálů.
Zdroj: Gabriela Zvonková

Zvířecích krematorií je v Česku v současnosti několik. Kerberos byl pak prvním, jehož služby mohli využít majitelé zvířat v Praze a okolí. „Myšlenka na založení krematoria vznikla v době, kdy jsme jako rodina procházeli obrovskou krizí. Manželka byla těžce nemocná a chtěla pomáhat lidem, kteří o někoho přišli, tak ji napadlo právě tohle. Zároveň to bylo vyburcované tím, že nám odešel pejsek. Takže jsme se rozhodli založit Krematorium Kerberos,“ vzpomíná Vít Volhejn. Proto je znakem krematoria právě onen tříhlavý pes, který podle antické mytologie hlídal vchod do podsvětí před nepovolanými.

Další hlavní zprávy

Zdraví

Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem

Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem

Ženy v době covidové podceňovaly rakovinu prsu, která patří mezi nejčastější onkologická onemocnění u žen. „Už nyní vidíme, že počet nádorů rakoviny prsu narůstá. Více nás ale znepokojuje, že se nyní stále častěji setkáváme s atypickými a mnohočetnými ložisky nádorů, které jsou odlišné od nálezů, které jsme vídali před covidem,“ říká lékařka Mirka Skovajsová, zakladatelka screeningu rakoviny prsu a sítě mamacenter po ČR.

Cestování

PŘEHLEDNĚ: Češi míří do Turecka. Co potřebují na cestu a jaká opatření v zemi platí?

PŘEHLEDNĚ: Češi míří do Turecka. Co potřebují na cestu a jaká opatření v zemi platí?

Koronavirová opatření se postupně rozvolňují a lidé míří k moři. Do Turecka odletělo první letadlo Smartwings před dvěma týdny a zájezd do země si koupily už tisíce Čechů. Pro vstup do země je třeba mít negativní PCR test na covid a v hotelích platí přísná hygienická pravidla, která se turistů ale příliš nedotknou. Reportérka CNN Prima NEWS podle vlastní zkušenosti přehledně sepsala, jaká koronavirová opatření v zemi v roce 2021 platí a co čeští turisté potřebují na cestu.

Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Lukašenko plní slib a vozí do Evropy migranty. Litevci už staví na hranicích tábory
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku
Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama