reklama

Smrt vlastního zvířete i snaha pomoci: Jak vznikla zvířecí krematoria v Česku?

Zvířecích hřbitovů a krematorií existuje v Česku hned několik. A o jejich služby je stále větší zájem. Zakladatelé některých z nich se shodují, že rozloučení se zemřelým zvířetem je těžké nejen pro jejich majitele, ale i pro ně osobně. K obřadům, při nichž se lidé loučí se svým psem či kočkou, přistupují se vší vážností.

reklama

„Jednou přišla řeč na to, že nám prakticky ve stejnou dobu zemřeli psi. V tu dobu už byl první hřbitov pro domácí zvířata v Praze Bohnicích a kafilerie nám přišla jako nepřípustná možnost posledního rozloučení. A tak vznikla myšlenka na krematorium,“ popisuje začátek krematoria s názvem Věčná loviště jeden ze tří zakladatelů Michal Šeba.

Není ale jediný z oboru, koho ovlivnila smrt zvířecího přítele natolik, že se rozhodl dát myšlence na rozloučení lidí a zvířat zcela jiný rozměr. „Vzhledem k těžkému průběhu nemoci naší milované fenky bernského salašnického psa jsme museli přemýšlet i o tom jak, naložit s jejím tělem. Kafilérie nepřipadala v úvahu, jako jediný možný způsob bylo pohřebení na vlastním pozemku. Napadlo nás podívat se, jak je s těly domácích mazlíčků zacházeno v zahraničí a zaujala nás možnost kremace, která byla v zahraničí naprosto běžnou službou,“ vzpomíná Jiří Kamený z Krematoria zvířat Olomouc.

V obou případech trvalo několik let, než se podařilo najít vhodné pozemky na stavbu krematoria. Lidé si na novou službu zvykali pomalu, v současné době ji však vyhledává stále více majitelů zvířat. To potvrzuje i Lukáš Illek z Krematoria zvířat Česká Lípa. „Chovatelé již překonali počáteční nedůvěru k oboru jako takovému a jejich zájem o důstojné rozloučení se zvířátkem stále roste. U nás v krematoriu sledujeme každoroční nárůst počtu kremací v řádu desítek procent.“

Podle Jana Šípka z Krematoria zvířat Praha je to i z toho důvodu, že obřad a důstojné rozloučení s milovaným zvířetem pomáhá lidem po psychické stránce. „Mají, stejně jako já ke své fence Beverly, ke svým pejskům a kočičkám velmi blízký a citový vztah. Když nás poté navždy opustí, je to velká rána. Je opravdu důležité se s naším mazlíčkem důstojně rozloučit. Pomáhá nám to se s touto ztrátou lépe vyrovnat,“ vysvětluje Šípek. To potvrzuje i Jiří Kamený z Krematoria zvířat Olomouc. „Okamžik, kdy si u nás majitelé vyzvedávají urničku s popelem, je pro mnohé momentem vyrovnání se se smrtí zvířete. Smutek samozřejmě bude trvat velmi dlouho.“

Musíme být silní i soucitní

Každé krematorium se liší. Zatímco Věčná loviště vsází na prostředí, kde se budova nachází, a na kouzlo místa, v České Lípě nabízí klientům památeční sklo, jehož součástí je i popel milovaného zvířete. Všechna se však k rozloučení lidí se svými zvířecími přáteli staví se vší vážností. „Každá situace, každá kremace nás zasáhne. Přece jenom sloužíme lidem, kterým zrovna někdo zemřel. Pokaždé je to těžké a pokaždé je to emotivní. Je to intimní vztah, kde musíme být silní, soucitní a empatičtí. V tu chvíli jsme tu pro pozůstalé a jsme pro ně oporou,“ popisuje Michal Šeba z Věčných lovišť.

„Každá kremace, kterou jsme u nás provedli, má svůj příběh, své slzy a vzpomínky. Mnoho z nich vás chytne za srdce a zůstanou ve vás již na vždy. Nezapomenete na babičku jako z pohádky, která přijela autobusem až z Ústí nad Labem a svého pejska, který byl jejím jediným společníkem v osamělém životě, přivezla v tašce na kolečkách, jen aby mu dopřála důstojný odchod. Nezapomenete na slzičky kloučka, který při obřadu dal pejskovi do rakvičky jako rozloučení obrázek, na kterém si spolu hrají,“ líčí Lukáš Illek z Krematoria zvířat Česká Lípa.

Pro obřad a kremaci se nejčastěji rozhodují majitelé psů. V krematoriích se pak v menší míře setkávají i s kočkami, morčaty nebo papoušky. S nárůstem počtu zájemců o rozloučení se zvířetem v podobě obřadu a následné kremace narůstají také dotazy ze strany veřejnosti. Lidé chtějí mít jistotu, že v urně dostanou pouze popel se svým mazlíčkem a že bude se zvířetem nakládáno s úctou i po smrti. I proto vznikla Asociace zvířecího pohřebnictví, jejímž předsedou je Jan Šípek z Krematoria zvířat Praha. „Naším cílem je celý obor zkvalitňovat, vzdělávat naše členy a odbornou i laickou veřejnost a zajišťovat rozvoj zvířecího pohřebnictví. Chceme, aby se klienti pohřebních služeb a krematorií pro zvířátka mohli spolehnout na to, že dostanou kvalitní služby tak, jak si je objednali a přáli,“ uvádí na stránkách Šípek.

Podle zakladatelů krematorií je kremace důstojnou náhradou za pohřbení zvířete na zahradě u domu, což upravuje vyhláška č. 82/2014 Sb. Podle ní může majitel zvíře pohřbít na vlastním pozemku jen v případě, že splní hned několik podmínek – např. vzdálenost nejméně 200 metrů od vodního zdroje a také 100 metrů od nejbližší stavby pro bydlení nebo pozemní komunikace.

Tagy:
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Školství

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek
Koronavirus

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama