reklama

Rozluštil Enigmu, teď bude na 50librovce. Do oběhu půjde bankovka s Alanem Turingem

Matematik Alan Turing, který díky rozluštění kódu šifrovacího stroje Enigma pomohl během druhé světové války zachránit Velkou Británii, se dočká posmrtně další pocty. Jeho portrét bude zdobit rubovou stranu 50librové bankovky. Jde o platidlo s nejvyšší nominální hodnotou, které lze ve Spojeném království používat. Nový design představila Bank of England, britská centrální banka.

reklama

Nová 50librová bankovka bude uvedena do oběhu 23. června, tedy v den, kdy se matematik Alan Mathison Turing narodil. Jeho podobizna se objeví na rubové straně, na líci je pak tradičně britská královna Alžběta II. Padesátilibrovka je nejen nejvyšší nominál, kterým lze na Britských ostrovech zaplatit, ale má také největší rozměry, konkrétně 146 x 77 milimetrů.

Britský matematik Alan Turing, kterému se podařilo za války rozluštit kód šifrovacího stroje Enigma.
Britský matematik Alan Turing, kterému se podařilo za války rozluštit kód šifrovacího stroje Enigma.
Zdroj: Profimedia.cz

Bankovka je laděná v tónech červené, růžové, oranžové nebo fialové, obsahuje řadu ochranných prvků včetně hologramů nebo různých vyobrazení, které lze vidět pouze pod nasvícením ultrafialovým světlem.

Dočkal se jen ústrků

Na straně, kde je Turing vyobrazen, najdeme rovněž několik odkazů k jeho matematickému géniovi. Třeba část tabulky z jeho vědeckého článku vydaného v roce 1936, která je považována za základ počítačových věd. V levé dolní části „vykukuje“ část Turingova prototypu přístroje, který byl jedním z prvních elektronických počítačů. Nad ním se vine pásek s datem Turingova narození zapsaným ve dvojkové soustavě.

Pod portrét se autor návrhu bankovky rozhodl umístit Turingův citát, který připomíná, čím se slavný matematik také zabýval. A sice otázkou, zda jsou stroje schopné přemýšlet. Turing v roce 1949 v rozhovoru pro deník The Times řekl: „Toto je jen předzvěstí toho, co má přijít, a jen stín toho, co bude.“

/ fotografií

Přestože Alan Mathison Turing výraznou měrou pomohl zachránit Velkou Británii před německou invazí během druhé světové války, po válce se dočkal ústrků. Příčinou byla jeho homosexuální orientace. Byla mu odebrána bezpečnostní prověrka pro spolupráci s britskou zpravodajskou službou a v roce 1952 se dokonce dočkal odsouzení za „hrubou neslušnost“ za sex s mužem. Aby se vyhnul vězení, musel podstoupit chemickou kastraci. Sex mezi partnery stejného pohlaví byl totiž ve Velké Británii nezákonný až do roku 1967.

Omluva, rehabilitace, film

Turing zemřel 7. června 1954 v pouhých 41 letech. Jako příčina smrti byl uveden kyanid. Podle oficiálního stanoviska se jednalo o sebevraždu. Turing se jím měl otrávit, když snědl kousek jablka, které mělo být kyanidem napuštěno. Matematik se dočkal plné rehabilitace až v roce 2013, kdy mu Alžběta II. udělila milost.

K tématu

Tomu předcházela omluva někdejšího premiéra Gordona Browna, který v září 2009 pro Daily Telegraph uvedl: „Není přehnané říci, že bez jeho mimořádného přispění mohly být dějiny druhé světové války velice odlišné. To, za co mu musíme být vděčni, staví do ještě hroznějšího světla fakt, že se s ním jednalo tak nelidsky.“ V roce 2014 byla část Turingova života zobrazena ve filmu The Imitation Game (Kód Enigmy), kde matematika ztvárnil herec Benedict Cumberbatch.

Alan Turing ale není první vědec, který se na britské bankovce objeví. V letech 1978 až 1988 koloval v britské ekonomice Isaac Newton na jednolibrovce, v 90. letech zdobil dvacetilibrovou bankovku Michael Faraday, v letech 2000 až 2018 jste mohli zaplatit desetilibrovkou s Charlesem Darwinem. Dnes na britských bankovkách (vedle královny) najdeme Winstona Churchilla (5 liber), spisovatelku Jane Austenovou (10 liber), zakladatele ekonomie jako vědy Adama Smithe (20 liber) a vynálezce Matthewa Boultona a Jamese Watta (50 liber).

K tématu

Tagy: peníze Velká Británie libra bankovka Benedict Cumberbatch Alan Turing Bank of England Enigma britská libra

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek

Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek

Nový experimentální lék na COVID-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce. Pokud úspěšně projde dalším testováním, měl by napomoci zamezit vážným průběhům nemoci. V brzké době by měl být experimentální lék nasazen v rámci klinického hodnocení v USA. O povolení žádá firma i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ve čtvrtek to za InStar Technologies řekla Denisa Stránská. „Jsme ve fázi, kdy se dokládá (pro SÚKL) dokumentace ke schválení,“ dodala.

Nový den

Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně

Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně

Epidemická situace v ČR vypadá podle imunologa Václava Hořejšího „skutečně nadějně“. Podle něj se ukazuje, že poslední lockdown zafungoval. Zlepšení také nahrává, že část nejrizikovější populace je naočkována a další část již onemocnění prodělala. Občané by měli nadále dodržovat restriktivní opatření a nosit roušky, na větší rozvolnění není čas, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní patnáctý titul
Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Odveta. Rusko vyhostí deset amerických diplomatů v reakci na podobný krok USA
Zabiják a diktátor. Aktivisté umístili nahého Putina na zlatý záchod před ambasádu
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Nové opatření je protiprávní, míní právník. Hrozí vám pokuta za párty či setkání v parku?
Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme
Další články
reklama
reklama