reklama

Rozpad lyžařské asociace na Slovensku. Vlhová a další už měli současného vedení dost

Hvězda alpského lyžování Petra Vlhová spolu s dalšími sportovci opustila SLA. Asociace ještě v úterý přišla o status národního svazu.
Zdroj: AP

Slovenská lyžařská asociace (SLA) prochází v těchto dnech velkými změnami. Opustila ji nejen Petra Vlhová, úřadující mistryně světa v obřím slalomu a vedoucí žena Světového poháru, ale i mnozí další. Jako důvod uvádějí sportovci dlouhodobé neřešení problémů ze strany vedení asociace. SLA navíc v úterý přišla o status národního svazu.

reklama

Členství v SLA ukončilo 46 klubů sjezdového lyžování zahrnujících dohromady 1 317 členů. Jde o většinu sjezdařských organizací, které představují 40 procent členské základny asociace.

„Dlouhodobé neřešení, ignorace a absence opravdu korektního zásah představitelů státu nás dovedlo na okraj propasti, do které padá slovenské lyžování. Vyzývám vedení státu, aby s okamžitou platností zastavilo financování SLA a odebralo jí status národního sportovního svazu,“ uvedla na úterní tiskové konferenci Jana Palovičová, která je pověřená vedením sportovního odvětví alpských disciplín SLA.

K tématu

Reakce slovenského ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu vedeného Branislavem Gröhlingem (Sloboda a Solidarita) byla bleskurychlá a SLA už v úterý odpoledne o status národního sportovního svazu přišla.

Palovičová předtím na konferenci připomněla také dřívější slova bývalého předsedy lyžařské asociace Františka Repky. Podle něj docházelo v předsednictvu SLA k účelové manipulaci s informacemi, prezident a viceprezidenti pak měli ovlivňovat jiné členy vedení a běžnou praxí mělo být také prosazování osobních zájmů. „Všechno směřuje k téže osobě – ​​Marinovi Mersichovi. Člověku, který před Františkem Repkou vyhnal z nejvyššího postu i Janu Gantnerovou,“ dodala na adresu italského viceprezidenta SLA, který dlouhodobě čelí kritice.

Z asociace nyní nevystupují pouze alpští lyžaři v čele se superstar sjezdovek Petrou Vlhovou, ale přidávají se k nim také skokané a běžkaři. „Pro tento krok jsme se rozhodli navzdory neuvěřitelnému riziku, že se naši závodníci již nebudou moci účastnit závodů na mezinárodní úrovni. V koutku duše však všichni věříme, že po tomto již nebude stát jen nečinně přihlížet,“ doplnila Palovičová, kterou nakonec slovenská vláda poslechla.

Petra Vlhová začala aktuální sezonu ve famózním stylu a s přehledem vede pořadí světového poháru
Petra Vlhová začala aktuální sezonu ve famózním stylu a s přehledem vede pořadí světového poháru
Zdroj: Profimedia

Otec Vlhové Igor pocity Palovičové zcela sdílí. „Trápím se 12 let. Jsem rád, že by se teď mělo něco dít. Stát by si měl uvědomit, že nás nemůže řešit jeden člověk a ještě k tomu Ital. Musí to skončit. Musí se začít řešit sport, děti, dorost a junioři. Doufám, že to vyjde,“ uvedl Vlha, který deníku SME potvrdil, že jeho dcera přechází k jinému sdružení, a to ke Svazu slovenského lyžování.

Vlhová odstartovala novou sezonu skvostně a Světový pohár vede s náskokem 185 bodů před Švýcarkou Michelle Gisinovou.

K tématu

Tagy: lyžování rozpad alpské lyžování sport Petra Vlhová Slovenská lyžařská asociace Jana Palovičová Marino Mersich Igor Vlha Svaz slovenského lyžování neshody
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Někdo tady lže. O rošádě věděl Zaorálek měsíc, tvrdí Hamáček. Šéf kultury to popírá
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Nárok na peníze od státu ztratily tisíce lidí. O ošetřovné přišli hasiči i policisté
Další články
reklama
reklama