reklama

Rudolf Slánský se narodil před 120 lety. Jak na něj vzpomínají v jeho rodné vsi?

Generální tajemník Ústředního výboru KSČ Rudolf Slánský, jedna z hlavních postav komunistického režimu na začátku 50. let a přítel prezidenta Klementa Gottwalda, se i přes dobře rozjetou kariéru stal vyvrhelem, jehož život vyhasnul na šibenici. Na Slánského, který se narodil před 120 lety, prozradili mnoho obyvatelé obce Nezvěstice, kde se politik narodil.

reklama

Budoucí komunistický funkcionář přišel na svět 31. července v již zmíněných Nezvěsticích. Rodina Slánských zde žila od 19. století. „Byla to židovská rodina obývající domek číslo 13, kde měl otec Šimon kupecký krám. V roce 1936 si Šimon Slánský nechal vystavět před kostelem jednopatrový dům s moderně vybaveným obchodem. Členové rodiny Slánských si za více než osmdesát let, kdy v naší obci žili, získali všeobecnou vážnost a oblibu mezi lidmi,“ uvádějí Nezvěstice na svém webu.

V rodině žily čtyři děti. Rudolf Slánský byl ale synem svého otce z prvního manželství. „Rudolf byl velmi chytrý chlapec, ale doma prý nebyl pro svou vážnou povahu příliš oblíben,“ prozradili místní.

Za první republiky se Slánský stal členem KSČ a v roce 1929 členem nejvyššího orgánu strany. Po Mnichovské dohodě v roce 1938 odešel do Sovětského svazu, aby působil v zahraničním odboji.

Židovský původ

Po vypuknutí Slovenského národního povstání byl Slánský poslán na Slovensko na pomoc bojujícím partyzánům. Když se 10. května 1945 vrátil do Prahy, zastával již funkci generálního tajemníka ÚV KSČ.

Mezitím v protektorátu postihl Slánské jako židovskou rodinu velmi krutý osud. „Z Nezvěstic se měli stěhovat Šimon Slánský s manželkou a synem Zdeňkem, dále Šimonův bratr MUDr. Siegfried Slánský a sestra Matylda. Syn Josef byl zatčen gestapem přímo v práci již v červnu 1941 a vězněn v koncentračním táboře v Dachau. Před odjezdem se byli mnozí obyvatelé u Slánských rozloučit. 25. ledna 1942 odvezli fašisté celý transport do Terezína. Do Nezvěstic se z nich už nikdo nevrátil,“ popsala obec smutný osud rodiny.

Po válce se do Nezvěstic Rudolf Slánský podíval 20. května 1945. „Slavnostního uvítání se zúčastnil téměř každý, kdo mohl. Vítali jej nejen představitelé obce, ale i známí, spolužáci, vrstevníci,“ napsali Nezvěstičtí.

Pamětní deska a ulice

Slánský svoji rodnou ves navštívil ještě několikrát i s bratrem Richardem, který před válkou utekl do Londýna. „Trpký životní úděl rodiny Slánských přiměl nezvěstické občany k tomu, aby připravili důstojné oslavy její památky. Dne 8. června 1947 byla na dům číslo 194, který býval jejich bydlištěm, umístěna pamětní deska zahynulým členům rodiny. V květnu 1951 bylo provedeno pojmenování hlavní ulice v Nezvěsticích na ulici Rudolfa Slánského,“ uvedla obec.

Jenže v 1951 přišly zprávy, které nejen v obci, ale celém tehdejším Československu vzbudily obrovský rozruch – Slánský byl odvolán z funkce generálního tajemníka, pozice náměstka předsedy vlády a rezignoval na členství v Národním shromáždění. Byl obviněn z aktivní protistátní činnosti a byla na něj uvalena vyšetřovací vazba. Ve vykonstruovaném procesu soud bývalého funkcionáře odsoudil k trestu smrti. „Celé soudní líčení, které bylo vysíláno rozhlasem, bylo v Nezvěsticích sledováno velmi napjatě. Zvlášť dávali všichni pozor, když se výslech obžalovaného týkal Nezvěstic,“ prozradila obec.

Místní vyvrhel

Nezvěstice se na novou situaci kolem Slánského rozhodly reagovat – pamětní označení budovy a název ulice byly odstraněny. „V době projednávání obžaloby se Rudolfa Slánského v Nezvěsticích zřekli i mnozí bývalí nejvěrnější přátelé. Když byl Slánský u moci, očekávali od něj mnohé výhody. Domnívali se, že zařídí postavení měšťanské školy za 24 miliónů korun. Plány byly veliké, ale nic se neuskutečnilo,“ vysvětlili místní.

Slánský byl popraven 3. prosince 1952. Trojnásobnému otci bylo jednapadesát let. Popel mrtvého byl údajně vysypán u silnice severně od Prahy. Soud Slánského rehabilitoval v roce 1963.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ velkou politickou debatu s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ velkou politickou debatu s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Jak na Divokém západě. Migranty zahánějí američtí pohraničníci na koních s bičem v ruce

Na hranicích mezi USA a Mexikem jsou stále tisíce migrantů převážně z Haiti, velký rozruch ale vyvolali pohraniční strážníci. V kloboucích, na koních a s bičem v ruce zahánějí zpátky všechny, kteří se přes řeku Rio Grande snaží dostat do Spojených států. Záběry pobouřily téměř celou Ameriku a vláda prezidenta Joea Bidena se dostává pod stále větší tlak. Důvodem je rozrůstající se tábor pod mostem, který spojuje texaské město Del Rio s mexickým Ciudad Acuña.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

Záchranu horolezců v Pákistánu pojišťovna neproplatí. Porušili podle ní podmínky

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama