Rukama mi prošly tuny kokainu, říká šéf liberecké firmy. Drogový byznys prý chtěl opustit

Soud v Liberci řeší jeden z největších drogových případů v historii Česka.

Soud v Liberci řeší jeden z největších drogových případů v historii Česka

Tuny kokainu a hašiše i miliony eur putovaly do celé Evropy přes libereckou spediční firmu. Kauzu obřích rozměrů, na které spolupracovaly mafiánské struktury po celém světě, rozkrývá liberecký krajský soud. Jak byznys v řádu miliard korun fungoval, popsal šéf firmy, který se rozhodl s policií spolupracovat. Vilém Kováč, v kauze hlavní česká postava narkomafie, zákonu zatím uniká.

Michal Č. se podle obžaloby stal pravou rukou hlavní postavy české větve mezinárodního gangu – Viléma Kováče. Tomu se podařilo před zatýkáním uprchnout a stále se skrývá neznámo kde. Šéf spediční firmy v několikahodinové výpovědi dopodrobna popsal, jak se s Kováčem seznámil a že jejich vzájemná spolupráce začala přepravou nelegálně vyrobených cigaret. Později došlo na tvrdé drogy – kokain a hašiš, které liberecký speditér rozesílal podle Kováčových pokynů po celé Evropě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pašoval tunu kokainu a pobodal bratrance. Hvězdný fotbalista uprchl před vězením do Ruska

Do Liberce putovaly drogy obvykle v obrovských objemech v kamionech. Každá zásilka vážila stovky kilogramů. „Celkem to byly dvě tuny a čtyři sta padesát kilogramů drog,“ uvedl Michal Č., který si prý vedl podrobnou evidenci.

Drogy byly ukryté v nejrůznějších zásilkách, od banánů přes kukuřičné lupínky až po žulové desky nebo kontejnery s železnou rudou. Dovoz z Jižní Ameriky organizoval Kováč se svým německým komplicem, odběrateli byly narkomafie po celé Evropě, kokain putoval na západ i na východ.

Michal Č. přiznal, že pro Kováče často inkasoval platby v hotovosti. „Mám v hlavě číslo okolo šesti milionů eur (zhruba 152 milionů korun), co prošlo mýma rukama,“ uvedl. Areál liberecké spediční firmy byl přitom jen jedním z dopravních uzlů, český dopravce několikrát zajišťoval přepravu drogových zásilek mezi dalšími evropskými zeměmi, třeba z Řecka do Španělska.

„Z tohohle se nevystupuje“

Pokud šly drogy z Liberce, obvykle se vozily v dodávkách nebo menších užitkových autech s tajnými schránkami. Ty se otevíraly pomocí speciálních mechanismů. Další z obžalovaných popsal, že šlo třeba o zdířku na pojistku pod sedadlem řidiče, pokud se do ní pojistka strčila, schránka v podvozku se otevřela.

Michal Č. před soudem tvrdil, že s drogovým byznysem, na kterém vydělal údajně jen pár statisíců korun, chtěl opakovaně skončit, ale nenašel odvahu. Vilém Kováč mu prý naznačil, že by to pro něj neskončilo dobře. „Řekl mi, že z tohohle se nevystupuje,“ uvedl speditér před soudem.

Podle toho, co zaznělo před soudem, obžalovaní minimálně několik týdnů před zadržením tušili, že se kolem nich stahuje policejní smyčka. „Všiml jsem si, že mě sledovali, poznal jsem jejich auta, když stáli u areálu firmy nebo když za mnou jeli. Už jsem se psychicky připravoval na to, že nás seberou,“ vyprávěl. Další spoluobžalovaný, který měl kontakty s neznámým policistou, je i Kováče varoval, že na nich kriminalisté pracují. Kováč měl ale všechny uklidňovat, že se nic neděje s tím, že ho sledovali už mnohokrát a nikdy mu nic nedokázali. Jediný on nakonec dokázal policistům vyklouznout.

V areálu na kraji Liberce, který se podle policistů proměnil v drogový velkosklad, podnikal Michal Č. spolu s otcem a bratrem, ti ale údajně neměli o drogách tušení stejně jako další zaměstnanci. K rozvozu drog používal obžalovaný třeba auto, které vyráželo po Evropě v případě, že se někde objevila závada na kamionu.

„Nemělo smysl platit za servis někde v Německu, když jsme si to mohli za zlomek ceny opravit sami. To byla běžná praxe, nikomu to nepřišlo divné. Takže jsem do auta naložil nějaké náhradní díly, aby nikomu nebylo divné, že auto jede prázdné,“ popsal. V tajné schránce byla zásilka drog.

Michal Č. spolu s dalším obžalovaným Tomášem Ch. s policisty od počátku spolupracují. „Prohlásil vinu, doznal se k tomu, učinil lítost, pomáhal orgánům činným v trestním řízení s tím, aby se celá věc objasnila,“ zdůraznil advokát prvního jmenovaného Marek Jansta. Spolupracující obžalovaní hrají o nižší trest. Za pašování drog v organizované skupině na území více států hrozí až osmnáct let vězení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mladý cizinec v Hostivaři brutálně zbil ženu a chtěl ji znásilnit. Dostal čtyři roky vězení

Tagy: