Jan Marsalek, bývalý provozní ředitel zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard, uprchl do Běloruska či do Ruska, informoval německý magazín Der Spiegel. Podle deníku Handelsblatt se nyní nachází u Moskvy pod dohledem ruské tajné služby.
Německá firma Wirecard minulý měsíc vyhlásila insolvenci poté, co se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur, v přepočtu přes 50 miliard korun, které vykazovala ve svém účetnictví. Podle auditorské společnosti EY jsou chybějící peníze důsledkem sofistikovaného globálního podvodu. Německé úřady vyšetřují společnost kvůli podezření z praní špinavých peněz.
Účetní skandál poslal do insolvence německou Wirecard, hledají se dvě miliardy eur
Německá fintechová společnost Wirecard vyhlásila insolvenci. Za pádem zprostředkovatele mezinárodního platebního styku a finančních služeb stojí účetní skandál. Vyšlo totiž najevo, že firmě chybí necelé dvě miliardy eur a účty, na nichž měly být, patrně vůbec neexistují.
Reportéři týdeníku Der Spiegel vypátrali, že Marsalek odletěl ještě 18. června, tedy v den svého odvolání z funkce, do běloruského Minsku a že se stále nachází někde v Bělorusku či Rusku. Magazín získal své informace na základě společných rešerší v cestovních registrech s investigativním webem Bellingcat.
Místo pobytu zmizelého rakouského manažera bylo dosud předmětem spekulací, nejvíce se hovořilo o Mauritiu, Filipínách či jiné asijské zemi, kam si měl Marsalek koupit letenky, ale prý šlo o fingovaný manévr. Marsalek měl letět z rakouského Klagenfurtu do estonského Tallinu a až poté do Minsku.
Německý deník Handelsblatt s odvoláním na zdroje z podnikatelských, diplomatických a justičních kruhů napsal, že Marsalek pobývá už několik týdnů pod dohledem ruské vojenské tajné služby GRU kdesi západně od Moskvy. Kvůli nynějšímu politickému konfliktu mezi Alexandrem Lukašenkem a ruským vedením prý bylo pro GRU příliš riskantní nechávat manažera v Bělorusku, a proto jej převezla do Ruska. Marsalek podle deníku před svým útěkem převedl do Ruska z Dubaje, odkud Wirecarda prováděla podezřelé finanční operace, značné částky peněz ve formě bitcoinů.
Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.
Kdo je Jan Marsalek
Jan Marsalek, podle německé verze Wikipedie také s přepisem Maršálek, je čtyřicetiletý rakouský podnikatel narozený ve Vídni a bývalý člen představenstva Wirecard. Podle vlastních informací měl studovat v rakouské metropoli francouzské gymnázium. Studium však údajně neuzavřel maturitou. V 19 letech založil softwarovou společnost, od roku 2000 pracoval pro Wirecard, později jako provozní ředitel. Podle dostupných údajů mohl ve Wirdecard vydělávat kolem 2,7 milionu eur, v přepočtu kolem 71 milionů korun ročně. Jeho majetek se odhaduje ve stovkách milionů eur.
Britský deník Financial Times už loni v březnu zveřejnil informaci o podezřelých transakcích v Singapuru ve výši dvou milionů eur, o kterých měl Marsalek vědět. Vše vyvrcholilo 18. června 2020, kdy společnost Wirecard vyhlásila insolvenci kvůli chybějící částce 1,9 miliardy eur.
O Marsalkovi se vědělo, že byl v kontaktu s lidmi z ruské vojenské rozvědky GRU. V roce 2018 měl dokonce získat čtyři přísně důvěrné zprávy Organizace pro zákaz chemických zbraní o útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Údajně měl obsahovat tajný vzorec ruského neurotoxinu Novičok.