Ruské síly zničily Bachmut. Už to není místo k životu, komentoval zkázu Zelenskyj

Ruské síly zničily východoukrajinské město Bachmut v Doněcké oblasti, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situace je podle něj „velmi obtížná“ i v několika dalších městech na frontové linii v Donbasu. Vedle Bachmutu jmenoval i Soledar, Marjinku a Kreminnu.

„V těchto oblastech již nezbylo místo pro život, které by nebylo poškozeno střelami,“ uvedl Zelenskyj ve svém nočním videoprojevu. „Okupanti zničili Bachmut, další město na Donbase, které ruská armáda proměnila ve spálené ruiny,“ dodal. Podle agentury AP ukrajinský prezident neupřesnil, co má na mysli výrazem „zničily“. Některé budovy ve městě stále stojí a v ulicích se pohybují obyvatelé.

Vojenský a politický pozorovatel Oleksandr Kovalenko vysvětlil, proč je právě Bachmut pro Rusy ze strategického hlediska tak důležitý. „Pokud se podíváme na mapu událostí, uvidíme, že Bachmut, Avdijivka a Vuhledar vytvářejí jakousi nárazníkovou zónu Ozbrojených sil Ukrajiny, přes kterou je prováděn palebný útok hluboko do týlu dočasně okupovaných území Doněcké oblasti. Ruští okupanti se tak potýkají s poměrně vážným problémem, a to zásobováním jižního uskupení vojsk,“ uvedl Kovalenko.

Ukrajinský generální štáb informoval, že ruská armáda podnikla na Ukrajině za uplynulých 24 hodin 20 náletů a rovněž 80 útoků ze salvových raketometů. Nejtvrdší boje se odehrávaly právě v oblasti Bachmutu, uvedl mluvčí generálního štábu Oleksandr Štupun. Boje kolem Bachmutu zintenzivněly poté, co ukrajinská armáda před měsícem znovu získala kontrolu nad městem Cherson.

Rusko začalo okupaci Ukrajiny v roce 2014 anexí Krymu. Zmocnilo se také části Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu. Ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhla na Ukrajinu 24. února, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Počty obětí na životech, vojáků a civilistů, se odhadují v řádu desítek tisíc, miliony lidí válka vyhnala z domovů. Putin „speciální vojenskou operaci“, jak nazývá válku, odůvodňoval potřebou „demilitarizace“ a „denacifikace“ sousední země. Kyjev a Západ pokládají invazi za ničím nevyprovokovanou a neodůvodněnou agresi.

Tagy:
Vladimir Putin Evropa Ukrajina Rusko Donbas Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace Druhá světová válka Oleksandr Kovalenko anexe Krymu Ruskou federací