Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů kvůli podezření na ruské zapojení do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Země EU se ale nechystají koordinovaně podpořit český postup, Praha o to ani nepožádala, dodal Borrell. Přímou podporu během jednání dali najevo Česku například ministři zahraničí Slovenska či Bulharska.
Český ministr Jan Hamáček dopoledne kolegy z ostatních 26 unijních zemí informoval o vývoji nevídané diplomatické rozepře, v níž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí z ambasády v Praze reagovalo vypovězením 20 Čechů z Moskvy.
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu informovali, že za výbuchem dvou skladů ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí Rusové. Česko tak vyhostilo 18 ruských diplomatů, na oplátku muselo z české ambasády v Moskvě zpět domů 20 zaměstnanců. Hamáček považuje ruský krok za neočekávaně přísný. Police pátrá po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi, dvou ruských agentech a členech jednotky GRU, kteří jsou s největší pravděpodobností za výbuchy zodpovědní.
„Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou,“ prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, však momentálně není na pořadu dne. „Může se to ale změnit,“ dodal Borrell.
Podporu dávali Česku najevo také samotní ministři. „Informace, které přichází z České republiky v souvislosti s explozí v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, jsou bezprecedentní,“ uvedl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který na videokonferenci podpořil Česko. Bratislava je podle něj znepokojena tím, že jsou čeští občané vystaveni „aktivitám, které mají zásadní dopad na jejich bezpečnost“. Korčok také zdůraznil význam, který má v této souvislosti dlouhodobá spolupráce tajných služeb unijních zemí.
Slovinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na začátku dnešního jednání všichni ministři dali najevo „plnou solidaritu“ s Českem v souvislosti s „aktivitami ruských tajných služeb na jeho území v roce 2014“. Tehdy při zmíněném výbuchu muničního skladu u moravské vesnice zemřeli dva lidé.
Bulharská ministryně Ekaterina Zacharievová nabídla Česku případnou pomoc tamních bezpečnostních složek při vyšetřování případu. „Narušení (české) svrchovanosti Ruskem je naprosto nepřijatelné,“ uvedla na Twitteru ministryně.
At today’s #FAC expressed full solidarity with the Czech Republic. The violations by Russia of its sovereignty are totally unacceptable. Bulgaria is ready to help & cooperate – if needed, the Czech investigation of the 2014 explosion. @jhamacek pic.twitter.com/GxYlYf4f2h
— Ekaterina Zaharieva (@EZaharievaMFA) April 19, 2021
Právě do Bulharska měla patrně zamířit část munice z Česka a ruští zpravodajci se podle médií zřejmě snažili o to, aby jedna ze dvou explozí nastala až v této zemi.
Je to odpověď na agresivní ruskou diplomacii, zní z Polska
Vyhoštění ruských diplomatů z Česka, Polska a Spojených států je odpovědí na agresivní ruskou politiku a jsou to také významné politické signály, řekl dnes náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz televizi TVP Info.
„Obecně ve světě mezinárodních záležitostí platí, že mnoho věcí je vzájemně propojeno,“ uvedl Przydacz. „Polsko proto vyjádřilo podporu krokům svých spojenců, které jsou zaměřené na vyslání určitých politických signálů Ruské federaci“, dodal.
„Nejprve jsme řešili rozhodnutí americké strany,“ citovala Przydacze agentura PAP. „A nyní máme informace z České republiky, které rovněž jdou tímto směrem. To vše je určitou reakcí na agresivní ruskou politiku a jedná se také o významné politické signály,“ dodal náměstek.