reklama

Ruské zdravotnictví pomalu kolabuje. Lékaři odcházejí, páchají i sebevraždy

Denní narůst nakažených koronavirem v Rusku od poloviny minulého týdne převyšuje deset tisíc lidí. Výsledkem drastického vývoje pandemie je pochmurná atmosféra ve společnosti a napjatá nálada až panika mezi samotnými zdravotníky, píše exkluzivně z Moskvy spolupracovník CNN Prima NEWS Vladimir Serov.

reklama

Ještě před měsícem se zdálo, že nemoc Rusko téměř nezasáhla. Počty nakažených hlášené státními úřady budily dojem, že koronavirus řádí jen za hranicemi země. Nálada v zemi se změnila poté, co prezident Vladimir Putin nechal posunout hlasování o změnách v ústavě (mělo se konat 22. dubna) na jiný termín a odvolal tradiční vojenskou přehlídku 9. května. Počty nakažených rychle stoupaly. V současnosti země eviduje přes 165 tisíc lidí s onemocněním COVID-19 (počet úmrtí v Rusku není oficiálně hlášen).

Situaci ztížila i reforma zdravotnictví započatá už před několika lety. Změny si kladly za cíl optimalizovat práci obvodních poliklinik a nemocnic, ale vedly jen k masovému odchodu personálu a uzavření medicínských zřízení. Ve výsledku například v celé Moskvě a blízkém okolí zůstala jen jedna nemocnice se zaměřením na léčení infekčních onemocnění – v osadě Komunarka.

Ze začátku šlo o jediné zdravotnické zařízení v regionu, kam byli nakažení sváženi. Proto byla nemocnice brzy přeplněna. Podobně je tomu i v jiných částech Ruské federace. Obecný nedostatek pracovní síly se ještě prohlubuje dalšími odchody personálu kvůli enormní zátěži a obavám o vlastní zdraví. V pondělí ministr zdravotnictví Kaliningradské oblasti Alexander Kravčenko přiznal, že 350 lékařů a sestřiček, kteří pracovali v léčebných ústavech regionu, podalo výpověď.

„Máme docela dost lidí, kteří odmítli poskytovat lékařskou pomoc v této těžké době,“ uvedl ministr. „Je to zhruba stovka doktorů a dvě stě padesát členů zdravotnického personálu. Prostě vstali a odešli, snad k tomu měli své důvody.“

Oběti se nepočítají

Svědectví o fungování ruského zdravotnictví podali přímo ti, již pracují v první linii. „Když byla vyhlášena pandemie, vedení rozhodlo změnit zaměření našeho bloku na protiinfekční,“ vypráví lékařka z  osady Lvovskij, jež si nepřeje být jmenována.

„Primářka prohlásila, že teď pojedeme jinak, na směny,“ pokračuje doktorka. „Čtyři hodiny jsme pracovali v takzvané ‚červené zóně‘, pak měli čtyři hodiny na odpočinek. De facto žádný volný čas to ale nebyl. V té době jsme museli vyplňovat lékařské karty, a to hned dvojím způsobem – ručně a na počítači. Domů jsme nemohli, měli jsme bydlet v penzionu vedle nemocnice. Primářka řekla, že komu to nevyhovuje, může se pakovat, na jeho místo prý vezmou jiného. A tak jsem se rozhodla odejít, spolu s ještě několika kolegy.“

Ti, kdo zůstali, čelí nejenom enormní zátěží, ale i obrovskému riziku. Úměrně celkovému počtu nemocných v Rusku roste i počet nakažených lékařů. „Jsou téměř v každém léčebném ústavu regionu,“ přiznal již zmíněný ministr Kravčenko. „Evidujeme 93 nakažených zdravotníků, bude jich dál přibývat. “

Například vedoucí pohotovosti nemocnice v osadě Zvezdnyj gorodok Natalia Lebeděvová, u které byl diagnostikován koronavirus, zemřela po pádu z okna. Vedení kliniky vysvětlilo případ fatální nedbalostí. Příbuzní ale tvrdí, že oběť byla vystavena soustavnému tlaku kvůli špatnému zabezpečení oddělení. Je tedy možné, že lékařka spáchala sebevraždu.

Dobrovolnou smrt pravděpodobně zvolila také primářka nemocnice v sibiřském Krasnojarsku Elena Nepomnaščaja. Z okna skočil lékař záchranné služby ve Voroněžské oblasti Alexander Šulepov. Stěžoval si, že i poté, co onemocněl chorobou COVID-19, ho vedení stále nutilo pracovat. Šulepov naštěstí svůj pád přežil, i když utrpěl vážná zranění.

Všechny případy spojuje krom jiného také to, že jim společnost nevěnovala téměř žádnou pozornost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. I když podle CNN mu zbývá ještě několik možností, aby se turnaje zúčastnil, tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš jako Kim Čong-un a kurz historie pro Schillerovou. Kdo je fenomén Síkela?

Poprvé ve Sněmovně a hned bouřlivý smích a potlesk. Takové reakce se za své vystoupení dočkal nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten se při své řeči během středeční noci nejprve zastal svých kolegů proti urážkám od expremiéra Andreje Babiše a následně poučil exministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO). Uznání sklízí i na sociálních sítích. Jaké šance prorazit nováček v nejvyšší politice, který usedl na post ministra průmyslu, vlastně má?

reklama