Rusko propustí téměř 100 zajatých velryb kvůli nátlaku veřejnosti

Po měsících neustávajícího tlaku ze strany veřejnosti se ruské úřady rozhodly nařídit propuštění téměř stovky běluh a kosatek, které byly drženy v malých mořských nádržích, aby byly následně prodány jako „atrakce“ do čínských zábavních parků.

Po měsících neustávajícího tlaku ze strany veřejnosti se ruské úřady rozhodly nařídit propuštění téměř stovky běluh a kosatek, které byly drženy v malých mořských nádržích, aby byly následně prodány jako „atrakce“ do čínských zábavních parků.

Velryby byly drženy na jihovýchodě Ruska v zátoce Srednyaya již od léta roku 2018. V listopadu se na veřejnost dostaly záběry z tohoto „velrybího vězení“. Zvířeckoprávní aktivisté uvádí, že zde bylo původně zajato 90 běluh severních a 12 kosatek dravých. Třem běluhám a jedné kosatce se podařilo ze zajetí uniknout.

„V malých drátěných ohradách je drženo 12 až 15 mláďat, která jsou na sebe namačkána,“ uvádí aktivistka Nina Zyryanova. „Tato zvířata sice považují arktické vody za svůj domov, ale aby se udržela v teple, musí se hýbat. Za den urazí až sto kilometrů.“

Do záchrany velryb se zapojilo i velké množství celebrit (například Leonardo DiCaprio či Pamela Anderson), které vyzývaly k podpisu petice, pod níž se k dnešnímu dni podepsal téměř jeden milion lidí. „Jistě víte, že lidé po celém světě jsou stále více znepokojeni stavem mořské biodiverzity a o velrybách to platí obzvlášť,“ napsala Anderson ve veřejném dopise adresovaném prezidentovi Putinovi. „Zprávy o ‚velrybím vězení‘ v Nakhodce, o mrazivém počasí a utrpení kosatek a běluh jsou zdrojem mezinárodního znepokojení.“

V reakci na tlak veřejnosti Putin úřadům minulý týden přikázal, aby se záležitostí zabývaly a velryby propustily. Oblastní úřady situaci řeší již od chvíle, kdy se loni v listopadu na veřejnost dostaly záběry z dronu, který celé zařízení obkroužil. V případu obvinily čtyři společnosti z porušení rybářských zákonů. Všechny čtyři společnosti již dříve čelily obvinění z nezákonného rybolovu a prodeje zvířat do zahraničních zábavních parků.

Lov velryb je od roku 1982 zakázán mezinárodním moratoriem. Jedinou výjimkou je lov pro „vědecké a vzdělávací účely“. Několik států se k moratoriu však nepřipojilo a pokračují v lovu pro komerční účely (Faerské ostrovy, Island, Norsko). Stranou stojí i další velrybářská mocnost – Japonsko. Moratorium sice formálně podporuje, ale zároveň spustilo „program vědeckého lovu“, v rámci kterého uloví stovky velryb ročně.

Zatímco ve většině států Evropy i USA se pomalu upouští od využívání mořských savců jako zdrojů zábavy, v Číně je tento průmysl na vzestupu. Zdejší zábavní parky zaplatí za jednu velrybu v přepočtu až 135 milionů korun. Největším dovozcem těchto zajatých velryb je právě Rusko.

Vendula Hlavová

Tagy: