Rusko stupňuje hybridní válku s NATO, říká Zelenského muž. Varuje před vojáky KLDR či Íránu

Pravá ruka ukrajinského prezidenta volá po rázných rozhodnutích a činech. Vedoucí kanceláře prezidenta Zelenského Andrij Jermak se obrátil na evropské země a varoval je před ruskými sabotážemi evropské infrastruktury a před provokacemi na hranicích NATO. Sdělení přichází jen několik dní poté, co země ze Skandinávie a Pobaltí vyhlásily pohotovost kvůli poškozeným podmořským kabelům. V diplomatických kruzích se dále hovoří, že se Kyjev místo vstupu do Severoatlantické aliance bude snažit o získání silných bezpečnostních záruk.

„Stínová flotila odpovědná za sabotáž kabelů nemusí být jedinou hrozbou ze strany Ruska,“ uvedl Andrij Jermak ve svých příspěvcích na sociálních sítích X a Telegram. Podle vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by členské země NATO měly posoudit rizika vznikajících hybridních hrozeb na hranicích s Ruskem.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci zlikvidovali tisíc nájezdníků z KLDR, tvrdí Bílý dům. Hovoří také o sebevraždách

Jermak dále varoval před nasazením severokorejských či íránských vojáků v blízkosti hranic Severoatlantické aliance. Výskyt těchto vojáků převlečených do ruských uniforem považuje za zcela pravděpodobný, pokud se okamžitě nepodaří zastavit Rusko.

Učiňte rázné kroky

„Severokorejci už bojují na evropské půdě. Kdo si to dříve dokázal představit?“ píše Jermak. Beztrestnost by podle něj mohla povzbudit Rusko k dalším provokacím. „Tento okamžik si žádá rázná rozhodnutí a rozhodné kroky,“ burcuje Jermak evropské státy.

Prohlášení Zelenského pravé ruky přichází v době, kdy jsou severské země v pohotovosti kvůli varování zpravodajských služeb před možnými ruskými sabotážemi elektrických kabelů, větrných turbín a plynovodů.

Jen několik hodin po Štědrém dnu byl vážně poškozen energetický kabel Estlink 2 spojující Finsko a Estonsko. Finové zadrželi plavidlo Eagle S, které mělo způsobit škodu svou kotvou. Úřady incident nadále vyšetřují.

Finsko také uvedlo, že loď Eagle S patří ke stínové flotile starších tankerů, které Rusko používá neoficiálně, aby obešlo západní sankce na vývoz ropy.

Bezpečnostní záruky mají přednost před členstvím

Kyjev se i nadále snaží o vstup země do Severoatlantické aliance. Nyní však přichází posun v jeho rétorice. Nově jmenovaný vyslanec Ukrajiny při OSN Andrij Melnyk sdělil, že diplomaté se momentálně soustředí na získání silných bezpečnostních záruk.

„To, co potřebujeme, jsou mezinárodně závazné, neprůstřelné obranné závazky našich západních spojenců pro případ, že by Ukrajina byla znovu ohrožena nebo napadena Ruskem. Ty by mohly být také součástí případné velké mírové smlouvy s Ruskem,“ popsal Melnyk pro německý list Berliner Morgenpost.

„Naši partneři by museli pečlivě sepsat, jaké vojenské prostředky použijí na obranu Ukrajiny, pokud by Rusko zaútočilo znovu,“ řekl Melnyk.

Dále zdůraznil, že se nesmí jednat o politické sliby jako v případě Budapešťského memoranda. Na jeho základě se Rusko, USA a Velká Británie zavázaly respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu, země se za to v roce 1994 vzdala jaderného arzenálu. Územní celistvost ale byla porušena před deseti lety při ruské anexi Krymu.

Ukrajinský web Kyiv Independent připomíná, že prohlášení ukrajinské diplomacie přichází v době, kdy její snaha o vstup do Severoatlantické aliance naráží na odpor členských zemí jako jsou Německo, Maďarsko či Slovensko. Proti rychlému vstupu Kyjeva do NATO je také administrativa nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

VIDEO: Tvrdý úder u Rostova a těžké ztráty KLDR. Ukrajinci zasáhli ruský závod s raketovým palivem

Tagy: