Ruské vojáky a tanky stíhají obávané drony Baba Jaga. Zničených cílů přibývá, uvedl analytik

Ukrajinské těžké bombardovací drony, známé jako Baba Jaga, působí ruským silám značné ztráty. Přestože létají v noci a jejich zásahy jsou obtížně doložitelné, experti upozorňují, že jejich dopad na konflikt je výraznější, než se dosud uvádělo. Informuje o tom web Forbes.

Ukrajinské těžké bezpilotní bombardéry, Rusům známé jako Baba Jaga, jsou nedoceněnými hrdiny války, píše web Forbes. Zatímco bezpilotním letounům a malým kvadrokoptérám se dostává veškeré pozornosti, noční bombardéry způsobují ruským silám těžké ztráty, které jsou sotva zaznamenány.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Korejci nejsou jen potrava pro děla, uznávají Ukrajinci. Vagnerovci jsou proti nim děti, tvrdí

Záběry natočené termovizí se totiž špatně interpretují a nemají stejnou přitažlivost jako denní videa. Existují však náznaky, že noční bombardéry mají mnohem větší dopad, než se v současnosti soudí. Termín „Baba Jaga“ je používaný Rusy, kteří často netuší, jaký typ bombardovacího dronu se vznáší poblíž.

Až 20 kilogramů výbušniny

Ukrajinci provozují několik druhů bezpilotních bombardérů, včetně typů Vampire, R18, Nemesis a Kazhan („Netopýr“), se čtyřmi, šesti nebo osmi rotory. Obvykle nesou pumy o hmotnosti 10 až 20 kilogramů a mohou zasahovat na vzdálenost až 20 kilometrů. Při delších misích však nesou méně bomb.

Mezi typické zbraně patří protitankové miny TM-62 upravené pro letecké bombardování. Některé drony mohou nést dvě takové miny a shazovat je s vysokou přesností. Nesou také 82milimetrové a 120milimetrové minometné pumy.

Velké bezpilotní letouny dělají silný hluk a jsou slyšet na kilometry daleko. Ve dne jsou také snadno k spatření. Téměř vždy proto létají v noci a drží se v malých výškách, aby se vyhnuly systémům protivzdušné obrany. Všechny jsou vybaveny termovizí k vyhledávání cílů.

Týmy, které bezpilotní letouny ovládají, jsou často terčem dělostřeleckých nebo leteckých útoků a musí proto pravidelně měnit pozice. Rusové se totiž pokoušejí lokalizovat jejich polohu podle rádiového vysílání.

Podceňovaný účinek

Analytik Andrew Perpetua, který analyzuje bojová videa z Ukrajiny, se domnívá, že účinek nočních bombardérů je značně podceňovaný.

Hodnocení ruských ztrát, jako například podíl vozidel zničených drony, se mnohdy opírá o zdroje jako Oryx a WarSpotting, které poskytují přesné snímky. Perpetua ale upozorňuje, že zásahy provedené bombardéry jsou zobrazeny shora a pomocí termokamery, takže je obtížné určit přesný typ vozidla. I když výbuchy při bombardování bývají dramatické, nejde o potvrzené zásahy, u kterých jsou následky jasně viditelné za denního světla.

„Metodologie používaná při shromažďování ztrát je velmi konzervativní a má problém pracovat s typy záběrů, které jsou nyní k dispozici. Výsledkem je, že bude za skutečností zaostávat,“ napsal Perpetua na sociální síti X.

„Ukrajina začala těžké bezpilotní bombardéry používat k ničení vozidel, což přináší obrovské denní ztráty,“ sdělil Perpetua. Své tvrzení dokládá čísly, která shromáždil z videí útoků. Zatímco v první polovině roku 2024 to byly nižší desítky, v druhé polovině už čísla přesahují stovku a v listopadu dokonce dosáhly na 247.

Pohled z druhé strany

Existuje navíc další důkaz o účinnosti nočních bombardérů z ruské strany. I když byly představeny různé ruské klony Baby Jagy, zatím se nedostaly na frontu. Místo toho Rusové opravují sestřelené ukrajinské drony a znovu je nasazují do akce.

„Na mnoha ruských kanálech na Telegramu jsou zveřejňovány fotografie a videa těžkých multirotorových dronů ‚Baba Jaga‘ ukrajinské výroby, které jsou opravovány a používány proti ukrajinským silám,“ uvedl na sociální síti X expert na drony Samuel Bendett.

Analytik, který se zabývá ověřováním ukrajinských a ruských telegramových kanálů a na sociálních sítích vystupuje pod jménem Roy, na X poznamenal, že Rusové dokonce vytvářejí dodavatelský řetězec, aby udrželi své trofejní bombardéry v provozu. „Dalším důkazem toho, že Rusové nedokázali vyvinout těžké bezpilotní letouny, je skutečnost, že zahájili výrobu vrtulí pro ukořistěné ukrajinské Baba Jaga,“ napsal.

Sestřelení těžkého bezpilotního bombardéru si Rusové zřejmě cení. Jedna ruská zpráva totiž uvádí, že voják si může nárokovat 10 dní dovolené, pokud jeden takový zničí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry explozí a padajících stromů. Ukrajinský tank zaskočil okupanty v ruských zákopech

Tagy: