Britská politická scéna se otřásla v základech. Labouristická strana drtivě vyhrála parlamentní volby
Rwandská vláda tvrdí, že kontroverzní dohoda o deportaci migrantů, kterou podepsala s Británií, nestanovuje, co se stane s již poskytnutými finančními prostředky v případě odstoupení od smlouvy. To přitom avizovala nově zvolená britská vláda. O detailech smlouvy informovala v úterý agentura AFP.
„Dohoda, kterou jsme podepsali, nestanovuje, že bychom měli peníze vrátit,“ prohlásil v úterý ve rwandské státní televizi mluvčí rwandské vlády Alain Mukuralinda.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Starmer po prvním zasedání vlády: Podporujeme Ukrajinu, zrušíme deportace migrantů do Rwandy
Nový britský labouristický premiér Keir Starmer po prvním zasedání své vlády minulou sobotu potvrdil, že nehodlá pokračovat v programu deportací migrantů do Rwandy. Projekt předcházejícího konzervativního kabinetu předseda labouristů označil za trik a prohlásil, že tento plán je „mrtvý a pohřbený“.
Londýn od dubna 2022, kdy projekt oznámil tehdejší premiér Boris Johnson, zaplatil Rwandě podle AFP 280 milionů eur (zhruba sedm miliard korun).
Přichází změna, oznámil nový britský premiér. Co lze od Starmera a jeho vlády očekávat?
Velká Británie má novou vládu. Po 14 letech u moci předává Konzervativní strana moc do rukou labouristů v čele s novým ministerským předsedou Keirem Starmerem. Ten sliboval, že se kurz země v mnoha ohledech změní. Co lze od nové Starmerovy vlády očekávat?
Nejvyšší soud Spojeného království loni v listopadu rozhodl, že návrh zákona, který byl předmětem řady právních námitek, je v rozporu s mezinárodním právem. V dubnu ho však britský parlament schválil po úpravách a sporech mezi dolní a horní komorou, která se zdráhala tento kontroverzní text přijmout. Z mnoha stran – od OSN až po křesťanské církve – se množily výzvy, aby Spojené království od kritizovaného projektu upustilo.
Migrační dohoda s Rwandou měla Londýnu pomoci vyřešit nárůst počtu přistěhovalců nelegálně přicházejících do Británie a byla jedním ze stěžejních bodů neúspěšného volebního programu nyní již bývalého konzervativního premiéra Rishiho Sunaka. Jeho odpůrci už dříve zpochybňovali Sunakovu strategii i kvůli očekávaným vysokým nákladům. Podle odhadů Londýna měl plán dohromady vyjít až na 600 milionů liber (17,7 miliardy korun) a vyplatil by se pouze tehdy, kdyby bylo přesídlování pravidelné a týkalo by se velkého počtu migrantů.
Rwanda, která je domovem 13 milionů lidí a leží v oblasti afrických velkých jezer, o sobě tvrdí, že je jednou z nejstabilnějších zemí kontinentu a získala si respekt za svou moderní infrastrukturu. Skupiny ochránců lidských práv však obviňují prezidenta Paula Kagameho, který je u moci už 24 let, že vládne v atmosféře strachu a potlačuje disent a svobodu projevu.
Rwandu nyní čekají prezidentské a parlamentní volby, které jsou naplánovány na 15. července, přičemž se očekává Kagameho znovuzvolení.
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Británie rozhodla. Volby drtivě ovládli labouristé. Změna začíná, oznámil jejich vůdce