S berlemi do minového pole. Rusové stále posílají do boje „prapory kriplů“, Ukrajinci nechápou

Rusové posílají do boje vojáky o berlích, vznikají prapory kriplů

Nedostatek vojáků v řadách ruské armády nutí velitele k drastickým krokům. Zraněné bojovníky čím dál častěji posílají zpět do boje, aniž by se stihli pořádně zotavit, a vznikají čím dál početnější „prapory kriplů“. Na sociálních sítích se objevují záběry vojáků, jak o berlích utíkají před ukrajinskými drony – marně. „Rusko nemá úctu k lidskému životu,“ poznamenal ukrajinský voják Anatolij ve zprávě pro redakci CNN Prima NEWS.

Třetí rok válčení na ukrajinské půdě si vyžádal na obou stranách konfliktu krvavou daň. V boji už padly statisíce Rusů, přesnější statistiky nelze kvůli stále probíhajícímu konfliktu nezávisle ověřit. Nedostatek lidí v řadách ruské armády je nicméně znatelný – Kreml se musí spoléhat i na Severokorejce či zahraniční žoldáky z Číny, Nepálu či afrických zemí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bizarní vynález Rusů proti útočným dronům. Oplotili vozidla „ozdobou ze zahrádky“

A kde panuje podstav, tam se do bojiště vrhají i viditelně zranění vojáci. Ukrajinští dronoví průzkumníci v posledních několika měsících zaznamenali desítky případů, ve kterých se útoků na pozice obránců zúčastnili Rusové o berlích. Jeden takový „prapor kriplů“ z ruské 20. kombinované armády se podle ukrajinského generálního štábu snažil na začátku roku o výpad na zákopy u města Pokrovsk. Drony si s pajdajícími okupanty rychle poradily.

„Už minimálně rok za námi posílají takové prapory kriplů. Taky máme obří ztráty, ale svým zraněným vojákům dáváme čas na zotavení. Ale Rusko? Nemá úctu k lidskému životu, jinak to nechápu,“ poznamenal ukrajinský voják Anatolij ve zprávě pro redakci CNN Prima NEWS. Podle něj okupanti posílají zraněné vojáky do minových polí s vědomím, že jde o přijatelnou lidskou oběť.

I Ukrajina se nicméně potýká s nedostatkem vojáků. Podle Anatolije by pomohlo, kdyby se krajané, kteří žijí nebo utekli do zahraničí, vrátili do vlasti a vzali zbraň do ruky – než bude pozdě. „Sami vidíte, že je na Kyjev vyvíjen tlak, aby se vzdal Rusku. Ať se mí bratři Ukrajinci vrátí domů a bojují, potřebujeme je. Jinak se nebudou mít za rok kam vrátit,“ apeloval voják.

V Kurské oblasti se stále bojuje

Mezitím nadále probíhají zuřivé boje po celé délce ukrajinské fronty. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského se armáda stále drží i v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska, třebaže ruský protějšek Vladimir Putin tvrdí pravý opak. Nejtvrdší boje se podle hlavy státu odehrávají u zmíněného Pokrovska, ale také u Kramatorska a Lymanu na východě Ukrajiny, jakož i v Kurské oblasti.

„Ukrajina i nadále v bojích brání svou nezávislost a své území. Situace na frontě a reálná aktivita ruské armády dokazují, že současný tlak na Rusko nestačí k ukončení této války,“ uvedl Zelenskyj. Upozornil, že zatímco Ukrajina již 11. března přijala americký návrh na úplné a bezpodmínečné příměří, Rusko tento návrh už bezmála 50 dnů ignoruje. „Je zapotřebí hmatatelnější tlak na Rusko, aby vzniklo více příležitostí pro skutečnou diplomacii,“ vzkázal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Surová přestřelka i duel tváří v tvář. Ukrajinští policisté překvapili okupanty v troskách

Tagy:
válka zranění Vladimir Putin berle Ukrajina politika Kursk záběry Rusko Kyjev ozbrojený konflikt Ukrajinci Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace Moskevský Kreml válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu invaze na Ukrajinu Pokrovsk Kurská oblast konflikt, válka a mír