reklama

Je čas uklidit vyletněné pokojovky zpět do bytu

Letní pobyt venku dělá s pokojovkami divy. Téměř všechny druhy rostlin, které pěstujeme doma v květináči, ocení pobyt ve venkovním prostředí. Některé byty, zejména ve městech, jsou navíc v létě tak přehřáté, že mnohé druhy usychají nebo odumírají úplně. Během letnění rostliny zesílí a ozdraví se. Zvýší se i jejich odolnost k atakům chorob a škůdců.

reklama

Některé rostliny jako například oblíbené orchideje letnění téměř vyžadují pro bohatou násadu květů v pozdějším období. Aby rostliny mohly všechny benefity, které jim letnění přináší, dobře využít, musí i jeho ukončení být správné. Květiny, které strávily několik měsíců venku, nemůžeme jen tak přinést do vytopeného interiéru a čekat že zůstanou stále krásné. Pro rostliny je takový náhlý přechod doslova šokem a reakcí na něj je nejčastěji shození listů a zhoršení kondice.

O něco hůře se zpátky na byt adaptují rostliny, které byly letněny přímo na zahradě, kde mívají obvykle vlhčí mikroklima a jsou zvyklé na deště a větší intenzitu slunečního světla.

Rostliny, které byly na sušším a chráněném místě, jako je terasa nebo balkon, to mají s návratem snazší. Návrat do bytu začneme provádět v čas, a ne ve chvíli, kdy již přichází první mrazy. Na celý proces potřebujeme týden až 14 dnů. Začneme tím, že nejprve všechny rostliny přeneseme na jedno místo u domu, mělo by být co nejvíc chráněné a slunečné. V noci, kdy již teplota může hodně poklesnout, musíme všechny květiny přikrýt, nejlépe dvojmo bílou netkanou textilií.

Někdy je lepší na noc rostliny přemístit například na chodbu v domě. Minimálně po týdnu můžeme květiny definitivně přenést do bytu, zde by měl ale opět nastat alespoň týden, kdy je necháme v chladnějším ale velmi světlém prostoru, může to být opět chodba, chladnější pokoj, ložnice… Zálivka není tak vydatná jako v létě ale lstem okrasné druhy musíme i když v omezenější míře zalévat po celou zimu. Posledním stadiem je umístění na finální stanoviště. Vždy bychom se ale měly vyvarovat silnému žáru topných těles a průvanu. Protože v zimě je den krátký a světla je málo, měly by v tomto období mít pokojovky stanoviště tam, kde je svitu maximum.

Naše terasy a balkony přes léto zdobí i další rostliny, jako jsou letničky, jednoletě pěstované trvalky a tzv. kbelíkové rostliny. Jaký j mezi nimi rozdíl?

Letničky, jako je třeba šrucha a nevěstin závoj, žijí pouze jeden rok. Jejich vegetační cyklus je rychlí a za jedno období stihnou vyklíčit, narůst, vykvést a vytvořit semena. Poté odumírají. Snaha o jejich přezimování je tedy zbytečná. Jednoletě pěstované trvalky zahrnují většinu květin, které zdobí naše okna v truhlíku. Jsou jimi petúnie, muškáty, surfinie, fuchsie. Mají předpoklad pro dlouhý život, protože ve své domovině jsou trvalkami. Pocházejí z míst s teplejším klimatem, kde nehrozí zimní mráz, u nás je ale mráz zahubí a proto se milně řadí mezi letničky. Pokud jim poskytneme bezmrazé útočiště, můžeme se z nich radovat po mnoho let.

Kbelíkové rostliny mají zcela stejnou charakteristiku jako předchozí skupina, jsou jenom větší a nejčastěji se pěstují ve velkých květináčích. K těmto druhům řadíme oleandry, citrusy, granátová jablka, olověnec, lantana a bouganvilea. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny představují pěkné solitéry, které s přibývajícím věkem získávají na kráse, vyplatí se mít pro ně připravené zimoviště. Dalším důvodem je i jejich vyšší pořizovací cena.

Ani jednoletě pěstované trvalky ani velké nádobové rostliny nemůžeme přenést do bytu. Běžná pokojová teplota v kombinaci s nedostatkem světla suchým vzduchem by je zahubila. Ideální zimování je např. na zaskleném balkonu či v chladné zimní zahradě. Při teplotě kolem. Pro citrusy a subtropické druhy je ideální teplota kolem 10–15 °C.

Muškáty a truhlíkové květiny přezimují v chladnějších a světlých prostorách s teplotou kolem 5–10 °C. Pokud je teplota vyšší, začnou intenzivně růst, ale zimní výhony jsou slabé a většinou provázené opadem listů Tento stav rostliny jen oslabuje.

Nesmíme zapomenout ani na skupinu kaktusů a sukulentů, pro které je zimní období velmi důležité. Aby krásně kvetly a nedocházelo k deformacím jejich těl, potřebují přes zimu světlo a teploty kolem 5–10 °C.

Tagy:
letnění pokojovky ošetření rostlin

Hlavní zprávy

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí
Volby 2021

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama