reklama

V Německu se auta prodávají s rekordními slevami. Dotace jsou ale slepou uličkou

Ilustrační foto
Foto:

Německé automobilky se snaží zbavit skladových zásob. Pomáhá jim i snížená DPH nebo dotace na elektromobily. Trh kvůli tomu ale může již brzy čelit hned několika problémům.

reklama

Koronavirová krize spolu s růstem nákladů způsobila na českém trhu v letošním roce až třicetiprocentní plošný nárůst cen nových aut. Pokud toužíte po voze za výhodnou cenu, nezbývá než se probrat nabídkou skladových aut nebo aut s motory, které už nejsou schopny překonat emisní laťku jménem Euro 6d. Kvůli nejnovější euronormě končí i celé modelové řady. Právě takových kousků se importéři i domácí výrobci potřebují co nejrychleji zbavit, aby mohli naskladnit ekologičtější, ale citelně dražší nové modely elektromobilů, hybridů i klasicky poháněných vozů.

U sousedů levněji, zaplatí to ale všichni

Podle německého magazínu Focus předpovídalo už v dubnu tamní Centrum automobilového výzkumu (CAR), že tamní automobilový trh čeká vlna rekordních slev. Jeho odhad, že ceny některých modelů mohou následkem koronakrize dosáhnout až 50 %, se zdál trochu odvážný, ale současná situace ukazuje, že od pravdy nebyl daleko. Podle průzkumu institutu CAR klesly ceny třiceti nejprodávanějších aut v Německu meziročně o 22,5 %. Jednoznačně nejvyšší slevy, a to až do výše 50 %, se týkají čistých elektromobilů a plug-in hybridů.

Podle CAR se na tom podílí více faktorů. Prvním jsou rekordní slevy výrobců, kteří se podobně jako na našem trhu potřebují zbavit skladových zásob nahromaděných aut, neboť poptávka klesla, pak je tu ovšem snížená DPH, kterou se německá vláda snaží oživit prodej nových aut, a na předním místě extrémně vysoké dotace na elektrifikované modely. Podle analýzy klesla například pro koncového zákazníka cena elektrické Škody Citigo iV z 24 990 na 13 089 eur (přibližně 342 000 korun). Více než 45% slevu dostanete na elektrický Smart nebo Renault Zoe. A na elektrický e-Golf, který stále figuruje v nabídce prodejců, zaplatíte dokonce o rekordních 53 % méně.

Deformace trhu

Slevy však zasáhly i klasická benzinová a naftová auta. Ne tak výrazně, ale průměrných 6941 eur (cca 181 000 korun) dolů jistě potěší. CAR dokonce předpokládá, že trend zlevňování bude pokračovat, protože skutečné ekonomické důsledky pandemie se na účtech obyvatel odrazí až v následujících měsících. Zároveň však varuje, že tento trend může mít i negativní důsledky, zejména co se týče masivní podpory prodeje elektrických aut. Protože z bonusů do výše až 9000 eur platí celých 6000 eur daňoví poplatníci. Majitelé elektromobilů navíc využívají zdarma silniční infrastrukturu a neplatí daň za elektrickou energii.

CAR varuje, že z tohoto důvodu může Německo zakrátko čelit dvěma problémům – rostoucí závislosti trhu na dotacích a problémům s financováním infrastruktury. Tuto díru v rozpočtu chce vláda v příštích letech záplatovat novou ekologickou daní z motorových vozidel produkujících CO2, která tím budou prakticky odsouzena k zániku. Daň logicky znevýhodní zejména zákazníky s nižšími příjmy. Ti, co si mohou dovolit elektromobil, mají většinou lepší výdělky. Podtrženo sečteno, dotace na elektromobily deformují trh. CAR proto radí, že pokud má dnes někdo peníze na nové auto, měl by si ho koupit ještě letos.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama