Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře
slevy
Výpis příspěvků ke štítku „slevy“
Vyplatí se nakupování za hranicemi? Češi dál jezdí do Polska i Německa, často si vozí maso
Redakce CNN Prima NEWS opět vyrazila za hranice zjišťovat, zda se Čechům stále vyplatí jezdit na nákupy do zahraničí. Redaktoři vyjeli do obchodů v Polsku a Německu. Kde vyšel nákup levněji?
Pozor na falešné slevy, varuje obchodní inspekce. Expert poradil, jak prodejcům nenaletět
Kontroloři České obchodní inspekce odhalili několik obchodních řetězců s falešnými slevami. Problémem je převážně neúplné poskytnutí informací o ceně. Pokuty se v takovém případě mohou vyšplhat až do výše pěti milionů korun. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl tiskový mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba.
Trik s věrnostními kartami obchází zákon, zlobí se sdružení. Je to legální, oponuje právník
Pro akční ceny platí od loňska v obchodech přísnější pravidla. Ta se netýkají výhodnějších cen přes věrnostní kartičky supermarketů. Podle Sdružení českých spotřebitelů je ovšem takový systém netransparentní a obchodník si podle něj může hýbat s cenou nahoru a dolů, jak se mu chce, bez ohledu na zákon.
Brambory za dvě koruny, jehněčí za lidovou cenu. Kde jsou tak levné Velikonoce?
Kde se daly a pořád ještě dají pořídit nejlevnější suroviny na slavnostní velikonoční menu? I když tuzemské obchodní řetězce před svátky pořádaly slevové závody, ve srovnání s některými evropskými zeměmi zažil český zákazník jen kosmetické snižování cen. V cizině jsou obchodníci většími grandy. Hlávka zelí za 4,50 Kč, delikatesní hovězí květová špička na steaky, rostbíf, pečeni nebo tatarák za 210 Kč za kilogram a kuřecí stehna za 67 Kč za kilogram, to jsou některé velikonoční ceny v zemi vzdálené od Prahy asi 1200 kilometrů. Polsko to tedy nemůže být.
Slevy potravin paradoxně zdražují nákupy, tvrdí experti. Potravináři je chtějí omezit
Pokud jsou Češi na něčem podle ekonomů opravdu závislí, tak jsou to slevové akce. V Evropě jsme jimi nejvíce „posedlí“. Podle expertů přitom slevy paradoxně české nákupy prodražují. Potravinářská komora by byla pro jejich regulaci. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) je proti.
Expert o slevách: Češi by je měli bojkotovat, jsou závislí. Donutili by obchody zlevnit
Češi mají podle ekonoma Petra Bartoně jedno specifikum – v rámci Evropy jsou nejvíce závislí na slevách. Uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS a dodal, že pokud by je byli ochotni bojkotovat, prodejci by se mohli začít více soustředit na „normální ceny“ a zboží zlevnit.
Fialovo srovnávání nutell? Není to tak zlé, míní ekonom. Popsal trik zdejších obchodníků
Jelikož jsou Češi „závislí“ na slevových akcích, musí být běžná štítková cena v porovnání s okolními státy vyšší. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Petr Bartoň, čímž mimo jiné reagoval na výlet premiéra Petra Fialy (ODS) za srovnáním cen potravin do Německa. Expert také hovořil o tom, že za nižšími cenami v Polsku stojí i větší balení potravin. Vyrábět menší a nechávat stejnou cenu je podle Bartoně následek inflace. Jeho slova potvrdil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Život bez chytrého telefonu se prodraží. Bez aplikací si připlatíte v obchodech i na poště
Život bez chytrého telefonu s aplikacemi se prodražuje. Lidé, kteří ho nemají, totiž nedosáhnou na řadu slev, jež obchody nabízejí. Výrazně komplikovanější je pro ně například komunikace s bankami. Doplácejí na to zejména senioři, upozorňují experti.
Více než polovina Čechů nakupuje v zahraničí, nejčastěji v Polsku. Kolik a na čem ušetří?
Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků nakupuje v zahraničí více než polovina Čechů. Celkem ročně lidé v cizině utratí 55 miliard korun. A ve státním rozpočtu kvůli tomu chybí více než 10 miliard z DPH a spotřební daně. Nejčastější destinací je pro občany tuzemska Polsko, kde nakupoval i štáb CNN Prima NEWS.
Bitva o cukr rozhodnuta, řetězec dle inspekce lidi neoklamal. Opozice žádá Nekulovu hlavu
Klamou obchodníci spotřebitele ohledně cen cukru? Podnět ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) na Českou obchodní inspekci (ČOI) se neprokázal, supermarkety tak zákon neporušovaly. Opozice ministra kritizuje za to, že se mu stále nepodařilo prosadit snížení DPH u potravin, a místo toho řeší pouze cenu cukru. I proto volají po jeho odstoupení.
Češi vyráží na nákupy potravin do sousedního Německa. Jak si stojí v porovnání s Českem?
Velikonoce se blíží a ani tyto svátky se nevyhnou vysoké inflaci, která Čechy nadále trápí. Jak ukazují statistiky, maloobchody pravidelně hlásí propady v tržbách. Řada lidí totiž nyní obrací každou korunu dvakrát a někteří dokonce vyrážejí nakoupit výhodněji za hranice. I do Německa. Vyplatí se to?
Máslo za 26 a kilo kýty za 57 Kč, tak Češi nakupují v Polsku. Řetězec Biedronka bohatne
Diskontní řetězec Biedronka má v Polsku pověst obchodníka s nejzajímavějšími slevami. „Dneska jsme udělali nákup asi za 2 500 korun. Přesně to spočítáme doma, ale ušetřili jsme až 1 000 korun,“ odhaduje 63letá Zdeňka Okapová z Bohumína před prodejnou v obci Gorzyce u českých hranic. Polská média informují, že řetězec Biedronka díky válce na sousední Ukrajině a energetické krizi posílil, meziročně zvýšil tržby o více než 20 procent.