slevy

Výpis příspěvků ke štítku „slevy“

Fialovo srovnávání nutell? Není to tak zlé, míní ekonom. Popsal trik zdejších obchodníků

Jelikož jsou Češi „závislí“ na slevových akcích, musí být běžná štítková cena v porovnání s okolními státy vyšší. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Petr Bartoň, čímž mimo jiné reagoval na výlet premiéra Petra Fialy (ODS) za srovnáním cen potravin do Německa. Expert také hovořil o tom, že za nižšími cenami v Polsku stojí i větší balení potravin. Vyrábět menší a nechávat stejnou cenu je podle Bartoně následek inflace. Jeho slova potvrdil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Bitva o cukr rozhodnuta, řetězec dle inspekce lidi neoklamal. Opozice žádá Nekulovu hlavu

Klamou obchodníci spotřebitele ohledně cen cukru? Podnět ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) na Českou obchodní inspekci (ČOI) se neprokázal, supermarkety tak zákon neporušovaly. Opozice ministra kritizuje za to, že se mu stále nepodařilo prosadit snížení DPH u potravin, a místo toho řeší pouze cenu cukru. I proto volají po jeho odstoupení.

Máslo za 26 a kilo kýty za 57 Kč, tak Češi nakupují v Polsku. Řetězec Biedronka bohatne

Diskontní řetězec Biedronka má v Polsku pověst obchodníka s nejzajímavějšími slevami. „Dneska jsme udělali nákup asi za 2 500 korun. Přesně to spočítáme doma, ale ušetřili jsme až 1 000 korun,“ odhaduje 63letá Zdeňka Okapová z Bohumína před prodejnou v obci Gorzyce u českých hranic. Polská média informují, že řetězec Biedronka díky válce na sousední Ukrajině a energetické krizi posílil, meziročně zvýšil tržby o více než 20 procent.

Šťastné, ale chudší Vánoce. Češi kvůli inflaci šetřili na dárcích, kolik zhruba utratili?

Vánoce jsou „svátky utrácení“. Letos ale Češi výrazně šetřili – za vánoční nákupy dali podle odhadů Svazu obchodu a cestovního ruchu zhruba o 12 procent méně než minulý rok. Důvod je jednoduchý, na mnohé domácnosti dopadla tíha inflace. Zákazníci se čím dál více začali poohlížet po slevových akcích. Podle některých ekonomů jsou letošní Vánoce nejchudší v historii České republiky, alespoň co se týče objemu nakoupených dárků.

Češi letos za dárky utratí více, i když se polovina výrazně uskromní. Jak nenaletět akcím?

Blížící se Vánoce a nákup dárků představují v současné krizi pro řadu lidí problematické období. Růst cen zboží dopadá téměř na každého a většina nakupujících se bude muset v obdarovávání blízkých podstatně omezit. I tak ale české domácnosti utratí na dárcích průměrně zhruba o tisícovku více než loni. Oproti minulému roku však za tuto cenu dostanou méně zboží. Jak k situaci došlo a jak svátky finančně přestát poradil divákům CNN Prima NEWS hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka.